Faiz Oranları Nasıl Belirlenir

Faiz Oranları Nasıl Belirlenir?

“Bankalara sürekli olarak dediğimiz faiz oranları nasıl belirlenir?” dediğinizi duyar gibiyiz. Kredi kartı ile yapmış olduğumuz harcamalar ya da ihtiyacımız için çekeceğimiz kredi nedeniyle bankalara sürekli olarak faiz öderiz. Bu faiz oranlarının nasıl belirlendiği kullanıcılar tarafından pek bilinmez. Bu yazımızda banka faiz oranlarının nasıl belirlendiğini sizlere aktarmaya çalışacağız.

Faiz Hesaplama

Faiz Oranları Nasıl Belirlenir

Kim Belirliyor?

Faiz oranları Merkez bankası tarafından belirlenmektedir ancak, bankalar bazı durumlarda kendilerine göre farklı faiz oranları ile müşterilerine hizmet sunuyor. Ekonomiyi bir bütün olarak ele alırsak, nakit para ihtiyacı olanlar yani kredi çekme ihtiyacı olanlar ve ellerinde fazla miktarda fon bulunanların birlikte hareket ettiği bir piyasadan söz edebiliriz. İşte bu durumda iki farklı amaçla piyasada bulunanları birleştirmek amacıyla ortaya bankacılık faaliyetleri çıkıyor.

Para piyasalarında önemli bir yere sahip olan bankalar, kar amacıyla bu işi yaptıkları için insanlara verdikleri krediden gelir elde etmeyi hedef alırlar. Bunun için verdikleri kredi hizmetinin geri ödemelerinden aldıkları farka “faiz” denmektedir. Örnek vermek gerekirse, bir beyaz eşya firması 500 TL’ye aldığı bir ürünü 1.000 TL’ye satıyor. Örnekte belirtilen firma, masrafların düşülmesi sonrasında 300 TL kar elde edebiliyor. Bankacılık hizmeti veren kurumlarında, uyguladığı hizmet geri dönüşümü temel olarak bu şekilde algılanabilir.

Dediğimiz gibi faiz oranları devlet tarafından belirlenir ancak, bazı durumlara piyasa kendisi karar vermek zorunda kalabilir. Yani bu durumda, kısmi bir serbestlikten söz edebiliriz. Tüm paranın kaynağı olarak görebileceğimiz Merkez Bankası bankalara kredi vermekte, bankalarda ihtiyaç sahiplerine bu parayı dağıtmakla yükümlüdür. “Merkez Bankası’nın Gecelik Kredi Oranları”, geç likitide faiz oranları ve haftalık repo faiz oranları ile piyasaya yön vermektedir.
5 yıl önce uygulamaya başlanan Zorunlu Karşılık Oranlar ile Merkez bankası faiz oranlarını ve para politikasını yönlendirmeye çalışmaktadır. Bu faiz oranlarının belirlenmesinde, karşılığının mutlaka olması gerekmektedir. Merkez Bankası yapılan hesaplamalar sonrasında ödeyemeyeceğinden fazla faiz oranının uygulamasını istememektedir. Bu Zorunlu Karşılık oranlarının etkisini anlatmak için, haftalık repo faiz oranı ile yıllık faiz oranı arasında ki farkı gösterebiliriz.

Faiz Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Faiz oranları ayda sadece iki sefer hesaplanmaktadır. Bankalar ve finansman şirketleri arada oluşan farkı Merkez Bankasına yatırmakla yükümlüdür. Bu unsurda direkt olarak kredi faiz oranları ve mevduat olarak tutulan faiz oranlarını doğrudan etkilemektedir.
Faiz oranları nasıl belirlenir içerikli konu hakkında yapacağınız her türlü görüşlerinizi bekliyoruz. Bilgi paylaşımı yapmaya yönelik hazırlanmış olunan bu makale, Kredibanka.org sayfasına aittir ve kopya edilemez. Paylaşım amaçlı yayımlamak isteyen kişi ya da kuruluşların izin almalarını ve tavsiye edilen süre içerisinde güncellemelerini öneririz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.