Faiz Lobisi Ne Demek? Ne Anlama Geliyor?

Faiz lobisi belirli piyasalarda faizlerin yükselmesi için çaba harcayan kişilerden meydana gelen bir topluluk diyebiliriz. Bu topluluk sadece Türkiye’ye özgü değil, dünya ülkelerinin genelinde yer almaktadır. Faiz lobisi ülkelerden elde edilen faizler ile gelir elde eden finans kuruluşlarından meydana gelmektedir. Türkiye’de pek çok finans kuruluşu buna aracılık yaparak katkı sağlamaktadır. Lobinin finansal kaynakları, yabancı yatırımlar ile dönmektedir.

faiz lobisi

Faiz lobisi ne demek

Faiz lobisinin Türkiye üzerinden faaliyet göstermesi imkan dışı bir olaydır. Bunun en büyük kanıtı ise Türkiye üzerinde faiz oranlarını belirlemekte olan tek kurumun ”Merkez Bankası” olmasıdır. Merkez Bankası dışında hiçbir kurum, Türkiye üzerindeki faiz oranlarını belirleme konusunda çalışma gerçekleştiremez. Tabii ki ülkemiz üzerinde kirli oyunlarını sürdürmeye çalışan bu topluluğun bazı çalışmalar yapmaya çalıştığı göz önündedir.

Faiz Lobisi için Korkutan Projeler

Bu topluluğu en çok korkutan projeler arasında ”İstanbul finans merkezi projesi” yer almaktadır. Bunun sebebi ise; İstanbul finans merkezinin bölgesel olarak tek başına güçlü olma olasılığıdır. Öyle ki, Avrupa üzerinde Londra ve Frankfurt bölgelerine kadar uzanacak olmasıdır. Durum böyle olunca da, Türkiye finansmanını kendi ülkesinden karşılayacak ve ülkeye yabancı sermaye giriş ve çıkışı azalma gösterecektir. Ayrıca 3. köprü, Kanal İstanbul Projesi, Marmaray Projesi ve 3. Havalimanı projeleri’de Türkiye için çok büyük önem taşımakta olan projelerdir. Tüm bu projelerin gerçekleşmesi, faiz lobisine olan ihtiyacı da büyük ölçüde azaltacaktır. Bu sebepten dolayı faiz lobisini korkutan en büyük projeler olarak bilinmektedir.

Faiz Lobisi Nasıl Çalışır

Devletler herhangi bir projeye girişim sağlayabilmek ya da birtakım yatırımlar gerçekleştirebilmek için nakit para ihtiyacı duyarlar. Devlet nakit para temin edebilmek için ya para basar ya da devlet tahvili satarak borçlanma yoluna gider. Para basımı, paranın değerini düşürdüğünden dolayı dönemin yönetimi tarafından kabul görülmedi ve tahvil satma yoluna gidildi. Bahsetmiş olduğumuz Devlet tahvilinin ne anlama geldiğini merak ediyorsanız ”Devlet tahvili nedir?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

faiz lobisi

Faiz lobisi ne demek

Devlet tahvili ihale şeklinde kapalı zarf usulü yapılır ve devlet bankaların sunmakta olduğu faiz oranlarından en düşük faiz oranını belirleyerek seçimini yapar. Tahvil için teklif edilen bu faiz oranları ise iç borçlanmayı doğurarak, ülkeye direk olarak etki göstermektedir. Dünya üzerinde bir çok ülke tarafından düşülen en bariz hata, dış sermayeye güvenerek hareket etmesi olmaktadır. Bir çok ülkede bu örneği görüyor ve sürekli dersler çıkarmamız gerektiğini anlıyoruz. Dilerseniz bu konu hakkında merak ettiğiniz diğer soruları aşağıdan bizlere sorabilirsiniz. Aşağıda bulunan yorum yapma özelliği sayesinde, tüm sorularınızı uzman ekibimize yöneltebilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.