Ev Sahibi Olmanın Yolları

Ev Sahibi Olmanın Yolları

Ülkemizde ev sahibi olmak isteyen ancak bunu nasıl yapacağı konusunda herhangi bir fikri olmayan ya da işe nereden başlayacağını bilmeyen yüzlerce insan olduğunu hepimiz biliyoruz. %50’nin altında bulunan ev sahipliği oranının artması ve evsiz kimsenin kalmaması için, emlak sektöründe büyük atılımlar yapılmaya devam ediliyor. Kira ödemekten sıkılan ve kendi evinin olmasını isteyen kişilere inşaat firmaları, bankalar ve çeşitli kurumlar tarafından cazip ödeme seçenekleri sunuluyor. Sizde “Ev Sahibi Olmanın Yolları Nedir?” diye düşünüyorsnız işte detayları:

Konut Alma

Ev Sahibi Olmanın Yolları

Konut Kredisi

Son zamanların en fazla tercih edilen Konut sahibi olma yöntemi konut kredisi çekerek ev sahibi olmaktan geçiyor. Bankaların vermiş olduğu düşük ödeme seçeneklerine sahip ve uzun vadeli ödeme imkanı sunan krediler, faiz oranlarının da düşük olması ile kişilere büyük kolaylık sağlıyor. Faiz oranından korkan kişiler bu krediye pek yanaşmıyor olsa da, bankaların uyguladıkları faiz oranları zaman içerisinde evin değerlenerek daha yüksek getiriye sahip olması ile örtüşüyor. Yani bir kişi evi başlangıçta 100 bin TL gibi bir rakama alıyor olsa da, zaman içerisinde bu evin değeri 170 bin TL’ye kadar yükselebiliyor. Ayrıca kiracı olan kişiler her sene yapılan kira zamları nedeniyle 650 lira olan kiralarını birkaç sene sonra 750 TL olarak ödemek zorunda kalabiliyor. Bütün bu ihtimaller hesaba katıldığında kişiler çektikleri kredinin faizini kira artışı gibi ödemiş oluyor, ancak ev sahibi oldukları için karlı çıkıyorlar.

Birikmiş Parayla
Oldukça zor gibi görünen ancak, çoğu kişinin bankalara gitmeden ev sahibi olmak istemesinden dolayı başvurdukları yöntemlerden biri para biriktirmek oluyor. Bu yöntemi daha çok yeni evli çiftler ve toplu parası olan kişiler tercih ediyor. Ellerinde zaten birikmiş olan parayı eve çevirdikleri gibi kalan borçlarını da taksitler halinde ödeyebiliyorlar.

İnşaat Firmalarının Avantajları
Pek çok şehirde emlak sektörü büyük bir hızla ilerliyor. Hemen her gün yeni bir inşaatın başladığı ülkemizde, artan konut sayısı nedeniyle inşaat firmaları çeşitli kampanyalar düzenliyor. Bankalardan kredi almak istemeyen ve elinde 5-10 bin TL gibi bir birikimi olan kişiler, inşaat firmalarına ön ödeme yaparak geriye kalan taksitleri ise kira öder gibi bu firmaların hesaplarına yatırabiliyorlar. Çok fazla inşaat firmasının bulunduğu bu sektörde elde kalan ve yeni inşaattan çıkmış daireler oldukça uygun fiyatlara sunulabiliyor.

Yatırım Yaparak Ev Almak

Ev sahibi olmak isteyenler eğer bankaların kredi vadelerinin uzun olmasından şikayet ediyorsa ya da elinde az miktarda olan birikimini değerlendirerek daha büyük kazançlar elde etmek istiyorsa yatırım yapmayı seçiyorlar. Yatırımların birbirinden farklı seçenekleri olduğu için kişiler arazi, dükkan ya da daha ufak bir ev alarak da yatırımlarını gerçekleştirebilir.

Konut Sahibi Olma

Ev Sahibi Olmanın Yolları

Elinizde istediğiniz ev için yeterli miktarda birikim yoksa, şehrinizin emlak sektörü açısından gelişen bölgelerinden uygun fiyatlı bir ev alabilirsiniz. Her şehrin, uzak olmasından dolayı daha az fiyatlar  ile satılan konut bölgeleri vardır. Buralar birkaç yıl gibi bir süre sonra daha değerli bölgeler haline gelebiliyor. Yani 75 bin TL’ye alacağınız bir evi aradan geçen birkaç sene sonunda 200 bin TL’ye satabilirsiniz. Bu süre içerisinde aldığı evi kiraya vererek, kiradan gelen gelirle de konut kredisi çekmişse onu ödeyenler var. Yeni inşaattan çıkan evler her zaman daha uygun fiyatlara satıldığı için, inşaat bölgelerinde yatırım yapmaya çalışabilirsiniz. Ayrıca yeni yeni kentleşen bölgelerde dükkan alanlarını da satın alabilir ve bir süre sonra yüksek fiyatlara satabilirsiniz. Ev Sahibi Olmanın Yolları hakkında paylaşacağımız konu burada sona eriyor. Sizde “Nasıl ev sahibi olabilirim?” diyorsanız, araştırmalara devam etmelisiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.