Ev Sahibi Olma Yolları

Ev Sahibi Olma Yolları

Bugün sizlere “Ev Sahibi Olma Yolları” hakkında detaylı bilgiler aktaracağız. Konumuzda önceliği herhangi bir gayrimenkul sahibi olmayan ve yeteri kadar sermayesi olmayanlara vereceğiz.

Ev Sahibi Olma Yolları

Ev Sahibi Olma Yolları

Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Bankadan Konut Kredisi Çekerek Ev Almak

Bankalardan konut kredisi alarak ev sahibi olmak en basit yöntemlerden birisidir. Konut kredisi kullandırma aşamasında bankalar bazı bilgi ve belgeler talep etmektedir. Bu bilgi ve belgeleri kabul edilebilir olan bireylere bir çok banka ve finans kuruluşu tarafından destek sağlanmaktadır. Tabii ki bu hizmeti alanlar için bazı ücretler ve faiz oranları söz konusu olacaktır. Örneğin yüz bin lira (100.000 tl.) Konut kredisi başvurusu yapan biri, bu parayı geri öderken aynı oranda ödemiyor. Geri ödemeleri yaparken, hatta daha parayı alırken bile bazı kesintiler yaşanabilmektedir. Bu kesintilere bir kaç örnek vermek gerekirse;

 • Dosya masrafı (Devlet kredisini kapatanlara, bu ücreti geri alma şansı tanımıştır.)
 • Noter masrafları (Oldukça yüksek gelebilir, lütfen araştırınız.)
 • Ekspertiz ücreti (Başvuru sonrası almak istediğiniz eve gelerek, evin piyasa değerini belirler. Buna göre kullandırılacak kredi limitiniz belirlenir.)
 • Kredi kullanma ücreti (Banka ve finans kuruluşlarına göre farklılık göstermektedir.)
 • Zorunlu sağlık (hayat) sigortası

Ve bunlara benzer ücret kesintileri yaşayabiliyor. Devlet tarafından getirilen yasalar sonrası, bir çok kesintiyi sonradan geri alma şansı verilmiştir. En yaygın duyulan örneği ise “Dosya masrafını geri alma” olmaktadır. Hizmeti alırken yapılan dosya masrafları oldukça yüksek olduğu için bir çok kişi bu parayı geri almak için gerekli yerlere başvuruda bulunuyorlar. Sizde bu şekilde ev almayı planlıyorsanız, lütfen bu konu hakkında yazmış olduğumuz konuyu gözden geçiriniz. Özellikle başvuru yapacağınız bankanın müşteri temsilcisine dosya masrafı ve diğer ücretler hakkında sorularınızı çekinmeden sorunuz.

Ev Sahibi Olma Yolları

Ev Sahibi Olma Yolları

İnşaat Firmalarından Senetle Ev Almak

Bu şekilde ev almak isteyenlerin, son günlerde artışa geçtiği oldukça dikkat çekmektedir. Özellikle büyük şehirlerde yapılan sıfır faizli kampanyalar sonrası, ev alımlarında patlama yaşanmaya başlamıştır. Fakat bu hizmeti çeşitli firmalardan alırken oldukça dikkatli olmak gerekiyor. Son zamanlarda ana haber bültenleri tarafından yapılan haberlere göre, aynı evin bir kaç kişiye birden satıldığına şahit olduk. Bu nedenle alışveriş yapacağınız firmayı on araştırmaya tabii tutun.

İnşaat firmaları sizlere evleri satarken, yine ilk maddede olduğu gibi banka kredisi kullanmış olursunuz. Firmalar anlaşmalı oldukları bankalara müşteriyi yönlendirir. Müşteri ile ilgili banka anlaşırsa, Konut kredisi kullandırılır ve ev sahibi olunur. Fakat yine belirtmiş olduğumuz gibi faiz oranları hakkında bilgi edinmeyi kesinlikle unutmayınız. Ne kadar çok bankayla irtibata geçerek faiz oranlarını öğrenirseniz, o kadar çok karlı çıkma ihtimaliniz olur. Banka ve finans kuruluşlarından bu hizmeti alırken ki dikkat etmemiz gereken en önemli hususun “Kredi faiz oranları” olduğunu lütfen unutmayınız. Tabii ki faiz oranları dışında kalan tüm ek ücretleri araştırmanız önemli husustur.

Ev Sahibi Olma Yolları

Ev Sahibi Olma Yolları

Ev Sahibi Olmak İçin Kredi Veren Bankalar

Ev sahibi olmak için aşağıda belirtmiş olduğumuz banka ve finans kuruluşlarına başvuru yapabilirsiniz. Tekrar belirtmek istiyoruz ki, faiz oranlarını araştırmadan lütfen başvuru yapmak için acele etmeyiniz.

 • Ziraat bankası
 • Halkbank
 • Türkiye iş bankası
 • Garanti bankası
 • Yapı kredi
 • Finansbank
 • Akbank
 • TEB (Türkiye Ekonomi Bankası)

Ve daha bir çok bankadan ev almak için banka kredisi çekmek isteyebilirsiniz. Vermiş olduğumuz bilgiler banka ve finans kuruluşlarına göre farklılık gösterebilir. Lütfen başvuru yapacağınız kuruluş yetkilisinden detaylı bilgileri talep etmekten kaçınmayınız. Bugün sizlere ev sahibi olma yolları hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Lütfen bu konu hakkında yapacağınız yorumların, diğer takipçiler için önemli olduğunu unutmayınız. Sosyal medya ve diğer paylaşım alanlarında yazımızı paylaşabilir, bilgi sahibi olmak isteyenlere yardımcı olabilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.