Ev Hanımlarına Emeklilik

Emeklilik Nedir

Emeklilik, belirli bir yaşa gelene kadar her ay düzenli olarak prim veya kesenek ödenmesi halinde, genellikle yaşlanınca vücut gücünü kısmen kaybetmesi sonunda kanunlara uygun olarak çalışmadığı ihtiyarlık döneminde eski maaşının bir kısmına sahip olma hakkıdır. Miktarı belirlenen primleri düzenli olarak sigorta şirketlerine ödeyen işçiler, yaşlandıkları zaman bu hakka sahip olabilirler. Peki, kimler emekli olabilir? Devlet kurumlarında çalışan memurlar gibi sigorta primleri dolana kadar ücret ödeyen herkes emekli olabilir. Öğretmeninden aşçısına, mühendisinden mimarına, esnafından ev hanımlarına emeklilik hakkı tanınmaktadır.

Ev Hanımlarına Emeklilik

Ev Hanımlarına Emeklilik

Ev Hanımlarına Emeklilik

Emekli olabilmek için illa sigortalı bir iş de çalışmış olmak mı gerekiyor? Ev hanımları emekli olabilir mi? Bu ve bunun gibi nice sorular ev hanımlarının sürekli kafalarını kurcalayan sorular arasında yer alıyor. O zaman ev hanımlarına müjdeyi veriyoruz; çalışmadan emekli olabiliyorsunuz. Peki nasıl? İş de size cevabı.

Çalışmadan Nasıl Emekli Olurum?

Aslında çalışmadan emekli olmak denilemez, ev hanımlarının evlerindeki işlerinin zorluğunu da göz önünde bulundurursak asıl emektar işçilerin ev hanımı olan annelerin olduğunu görürüz. Ev hanımlığı emeklilik kavramını en çok hak eden meslekler arasındadır. Evet, meslekler arasında diyoruz çünkü, elleri öpülesi analarımızın her şeye layık olduğunu kimse inkar edemez. O işi yapanların tatilleri yoktur ve 7 gün 24 saat çalışırlar. Gecesinden gündüzünden fedakarlık yaparak evdeki her işe koşturan ev hanımlarına tanınan bu hak, onlarında bir nebze olsun yüzünü güldürmesini isteriz. Annelerimiz ya da kadınlarımızın emekli olabilmeleri için yapmaları gerekenler çok basittir. İlk olarak sanki bir iş yerinde sigortalı çalışıyormuş gibi dışarıdan kendi primlerini ödemeleri gerekmektedir. Dışarıdan sigorta primini ödemek oldukça basit bir konudur. Bütçelere göre de farklı prim ödeme seçenekleri mevcuttur. İsteğe bağlı emekli olmanın bazı şartları vardır. Şartlardan bazıları da şunlardır;

  • bağlı sigorta bildirisi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunmak gereklidir.
  • 18 yaşından büyük olma zorunluluğu taşımaktadır.
  • Sigortalı olarak bir yerde çalışmamak ve aylık bağlanmaması gibi şartları taşımaktadır.

Kendi primlerini düzenli olarak ödeyen her ev hanımı, emekli olabilme hakkına sahiptir. Bu kanuna göre, ev hanımları da yaşlandıkları zaman, çalışma ihtiyacı duymadan gelir elde edebilecek, maaşa bağlanabilme imkanından faydalanabileceklerdir. Bu sayede de emekli olma durumları oluşabilecektir.

Ev Hanımlarına Emeklilik

Ev Hanımlarına Emeklilik

Ev kadınları emekli olabilir mi?” sorusu hakkında çok daha farklı soru işaretleri beliriyor ise kafanızda, lütfen bizlere aşağıda bulunan yorum yapma özelliği aracılığıyla sorularınızı sorunuz. Uzmanlarımız sizlere en doğru bilgileri verebilmek için, yapılacak araştırmalar sonucunda en kısa süre içerisinde cevap vermeye çalışacaktır. Ayrıca Ev hanımlarına yapılan hibe kredi desteği için Buradan bilgi alabilirsiniz. Son olarak kredi kartı seçeneklerinden faydalanmak için ise Buradan bilgi alınız. Ayrıca bireysel emeklilik sistemi hakkında da detaylı bilgi alabilmek için, yukarıda bulunan arama butonuna konuyu belirtiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.