Ev Alacaklara Devlet Yardımı

Ev Alacaklara Devlet Yardımı 2016

26 Ağustos 2016 tarihinde yürürlüğe girecek olan Ev Alacaklara Devlet Yardımı uygulamasıyla ilk kez ev alacaklar için 15 bin lira devlet katkısı sağlanacak. Kendine ait bir konutu bulunmayan Türk vatandaşlarının yurt içinde alacakları ilk konutlar için destek olunması amacıyla çıkarılan Konut Hesabı ve Devlet Katkısı yönetmeliği, Şubat 2016 tarihinde yayınlanmıştı. İlk kez ev alacaklar için başlatılan devlet desteği programı ev alacaklara devlet yardım yapıyor mu? Sorusunu da cevaplar niteliktedir. Devlet desteği programında konut hesabı açtırarak en az 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapan kişilere 15 bin lira tutarına kadar devlet katkısı sağlanıyor.

Devlet Desteği Detayları

Yeni çıkarılan devlet desteği uygulamasının yürürlüğe girme tarihi 26 Ağustos 2016 olarak belirlenmiştir.

Ev alacaklara devlet desteği sağlamayı ön gören yönetmelikte, açılacak konut hesabına 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapılması gerekmektedir. Konut hesapları bankaların yurt içi şubelerine TL cinsinden açılacak ve mevduat ya da katılım hesabı olacaklar. Bu sayede yatırılan paralar değerlenirken, diğer taraftan da 3 – 5 yıl sonra 13 ila 15 bin lira arasında bir rakam Devlet katkısı olarak ev almak isteyenlere verilecek.

Hesap açılışı esnasında bankayla devlet desteğine başvuruda bulunan katılımcı arasında bir sözleşme yapılacak. Aileler tarafından 18 yaşının altındaki çocukların adına da konut hesabı açılabilecek. Devlet desteğine başvuran vatandaşın üzerine tapulu herhangi bir ev bulunmaması ve 7 Nisan 2015 tarihi itibariyle kendi adına kayıtlı bir konuta sahip olmaması aranan ilk şartlardandır.

Devlet desteğine başvuran kişiler bir defaya mahsus olmak üzere açılış tarihi itibariyle üst sınırı aşan bir tutarı konut hesaplarına yatırabilecekler. Bu rakam 30 bin lirayı geçemeyecek. Konut hesabı ödemeleri aylık ya da üç aylık olmak üzere düzenli ödemeler şeklinde yapılacak. Ödeme alt sınırı 250 lira ve ödeme üst sınırı 2 bin 500 lira olarak belirlenirken, ödemeler bu limitler arasında değişen tutarlarda olabilecek. Kişilerin konut alım tarihine kadar en az 3 yıl boyunca düzenli olarak ödeme yapmış olmaları devlet katkısını almaları için gerekli olan koşullardan bir tanesidir.

Ödenecek Devlet Katkı Payları

Konut satın alınacak tarihe kadar 3 yıl düzenli ödeme yapmış olan kişiler için devlet katkısı aşağıdaki şekilde gerçekleştirilecektir.

1. Konut hesabına düzenli olarak 36 ile 47 ay ödeme yapanlar için, hesabında bulunan birikim tutarının % 15’i devlet katkısı olarak verilecektir. Ancak ödenecek devlet katkısı 13 bin Türk lirasından daha fazla olamaz.

2. Konut hesabına düzenli olarak 48 ile 59 ay ödeme yapanlar için, konut hesabında bulunan tutarın % 18’i devlet katkısı olarak ödenecektir. Ancak ödenecek devlet katkısı 14 bin Türk Lirasından daha fazla olamaz.

3. Konut hesabına düzenli olarak 60 ay ve üzerinde ödeme yapanlar için, konut hesabında bulunan tutarın % 20’si devlet katkısı olarak verilecektir. Ancak ödenecek devlet katkısı 15 bin Türk lirasından daha fazla olamaz. Yani 5 yılın sonunda Konut hesabında 75 bin lira bulunması halinde alınacak devlet katkısı 15 bin lira olacaktır.

ilk_defa_ev_alacaklara_devletten_yardimi

Ev Alacaklara Devlet Yardımı 2016 yılı için geçerli konumuz hakkında bilgi vermeye çalıştık. Yeterince bilgi aldıysanız, KREDİLER kategorimizi inceleyerek diğer krediler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.