Et Fiyatlarına Zam Geldi Haberi 2018

Et fiyatlarına zam geldi! Zam oranı yüzde sekiz (%8) olarak belirlendi. 2018 Nisan ayına girdiğimiz şu günler de etin kilogram fiyatı yine artış yaşadı. Peki et fiyatları ne kadar oldu ve neden fiyatlar sürekli artıyor?

Et Fiyatları Neden Sürekli Artıyor?

Ülke olarak kültürümüz gereği aslında üretmeyi ve yetiştirmeyi seven bir milletiz. Tarım, hayvancılık ve çiftçilik gibi bir çok alanda başarılı bir milletiz. Peki ama neden et fiyatlarına sürekli olarak zam geliyor ve bu artışın önüne geçilemiyor? Aslında cevabı çok basit.

Et üretimi artık neredeyse yok!

Evet, hayvancılık yapan kişi sayısı azaldıkça, ülkemiz için büyük ve küçükbaş hayvan sayısı da azalıyor. Hal böyle olunca, arz talebi karşılayamıyor. Üretici, yani hayvan besicilerinin sayısı oldukça azaldı. Besici sayısı azalınca, doğal olarak hayvan sayısı da talebi karşılamaz hale geldi. Besici ve hayvan sayısında ki azalma etkili olunca, et ihtiyacının bir şekilde karşılanması gerekiyor. Geçmişte ihracatı yapılan bazı ürünler için artık ithalat yapılıyor. Yapılan ithalat pahalıya mal olunca, et fiyatları da doğal olarak artış gösteriyor. Et ithalatı hakkında bilgi vermeden hemen önce fiyatlarına kısaca bir göz atalım.

ete zam geldi

Ete zam geldi

2018 Etin Kilosu Kaç Para?

2018 zamlı et fiyatları, Et ve Balık Kurumu ile özel sektör verileri göz önüne alınarak hazırlanmıştır.

  • Dana yemeklik kıyma fiyatı

Et ve Süt Kurumu 28 lira civarı bir rakamla satış yaparken, özel sektör 41.00 – 44.00 TL. aralığında satış yapıyor.

  • Dana kuşbaşı zamlı kg. fiyatı

Dana kuşbaşı fiyatı iss 31.00 lira olurken, marketler de 42.00 – 44.00 TL. aralığında satışa sunuluyor.

Rekor pirzola, bonfile ve pastırma fiyatların da!

  • Pirzola özel sektör tezgahların da 75.00 ile 90.00 TL. aralığında satışa sunuluyor. Diğer taraftan kurumun mağazaların da 50.00 liradan alıcı buluyor.
  • Bonfile fiyatları ise bir çok market tezgahın da 90.00 liradan 100.00 liraya kadar fiyatlar değişiyor. Kurum şubelerinin tezgahların da ise 65.00 liradan alıcı buluyor.
  • Pastırma ve ekstra pastırma fiyatları ise rekora doymuyor! Ekstra ve normal dilim pastırma fiyatları 65.00 ile 76.00 lira aralığında alıcı buluyor. Yine özel sektör reyonları pastırma özelliğine göre 60 liradan başlıyor, 200’lü rakamlara kadar çıkıyor.

etin kilosu kac para

Fiyatlar dudak uçuklatıyor ama Devlet duruma el atmak için sürekli yeni hamleler yapıyor. “Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı” kontrolünde geliştirilen ve uygulamaya konulan bir çok teşvik sunuluyor. Geçtiğimiz günler de oldukça dikkat çeken üçyüz (300) koyun projesi etkili olacak söylentileri geziniyor. Ayrıca ithal edilen hayvanlar, yine fiyatların azalması için umut taşıyor.

Et ithal ediyoruz!

İthal edilen büyük ve küçükbaş hayvanların geliş fiyatına göre pazara sürülmesi gerekiyor. Üretilen hayvan sayısı talebi karşılamadığı için doğal olarak ithalata gidiliyor. Yurt dışından ithal edilen hayvan eti, tezgahlara girdiği zaman “yerli et üreticileri için fiyatlar biraz daha düşmüş oluyor. Çünkü et ithalatı Devlet kurumları tarafından, et fiyarlarını dengelemek ve talep edilen ihtiyacı gidermek için yapılıyor. Yurt dışından ithal edilen hayvan etinin fiyatı düşük tutulmaya çalışılıyor. Doğal olarak ithal hayvanın et fiyatı düşük olunca, yerli üretici de fiyatı düşürmek durumunda kalıyor.

Hayvancılık neden bitti?

Artık insanlar neden hayvancılık yapmak istemiyor sorusuna bir çok yanıt verilebilir. Biz bu soruyu iki madde ile hemen geçelim. Yem fiyatları ve mera yetersizliği!

  • Yem fiyatları çok pahalı!

Hayvancılık yapan bir çok kişiye “et fiyatları neden pahalı” diye sorsanız, yem fiyatlarını işaret eder. Geçtiğimiz günlerde televizyon programlarına kadar konu olan “Bulgaristan dan ithal edilen saman” gündemi, aslında bu konunun özünü vurguluyor. Üreticinin sürekli bir şeyleri göstererek üretimi bırakması, Devlet kurumlarının harekete geçmesine sebebiyet veriyor. Saman, buğday, mısır ve bunlara benzer bir çok ürün üretilmediği veya az üretildiği zaman fiyatları da artış gösteriyor. Sonuç olarak fiyatlar daha fazla artış göstermesin veya hayvancılık yapanlar yemsiz kalmasın diye zorunlu hallerde ithalat yapılması gerekmektedir.

  • Mera alanları azaldı!

Hala ülkemizin bir çok köşesinde oldukça geniş mera alanları varlığını sürdürüyor. Fakat bazı bölgelerimiz için durum malesef böyle değil gibi görünüyor. Çiftçiler tarafından işaret edilen bir diğer problem ise mera alanlarının az olması olarak biliniyor.

Et Fiyatlarına Neden Zam Geldi?

Et fiyatlarına zam geldi haberleri tüm bu nedenler oldukça bitmeyecek gibi görünüyor. Umarız sunulan teşvik ve destekler yararlı olur ve artık zam değil, indirim haberleri verebiliriz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.