Esnafa Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Esnafa Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2016

Devlet tarafından esnafı desteklemek amacıyla çıkarılan kredi olanaklarıyla Esnafa Faizsiz Kredi Veren Bankalar bulunmaktadır. Devlet bankaları tarafından verilen faizsiz kredi olanakları Türkiye Halk Bankası tarafından 30 bin liraya kadar sağlanmaktadır. Devlet desteğiyle Halk Bankası tarafından verilen faizsiz kredinin haricinde dönem dönem çeşitli özel bankalar da faizsiz kredi kampanyaları düzenlemektedir. Denizbank, HSBC Bank, Odeo Bank gibi bankaların da faizsiz kredi olanakları dönemsel olarak sunulmaktadır. Ancak bu krediler devlet destekli faizsiz krediden farklı olarak çeşitli dosya masraflarıyla faizin alındığı kredilerdir.

Esnafa Faizsiz Kredi İmkanından Kimler Faydalanabilir?

Devlet tarafından küçük esnafı desteklemek amacıyla verilen faizsiz kredi olanağı, ticaret odasına kayıtlı olan kişilere verilmemektedir. 30 bin lira kredi olanağı sadece esnaf ve sanatkarlar odalarına kayıtlı olan basit usul defter tutan, kuaför, manav, gıda ürünleri satan esnaf, hayvan yemi satanlar, ticari araç sahipleri gibi küçük çaplı esnafları desteklemek amacıyla verilmektedir.

Esnafa Faizsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılabilir?

2016 yılı itibariyle verilmesi kararlaştırılan basit usul defter tutan esnaflara 30 bin lira faizsiz kredi olanağından faydalanabilmek için öncelikle Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıtlı olmak şartı aranmaktadır. Yeni esnaf olanların kredi alma şansı sınırlıdır. Bunun nedeni de kredi alabilmek için esnafın aylık kazancını belgelemesinin banka tarafından talep ediliyor olmasıdır. Faizsiz kredi başvurusu için esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı olmanın haricinde esnafın gelirini belgeleyebiliyor olması şartı aranmaktadır. Kredi başvurusu yapabilmek için bağlı bulunulan Esnaf ve Sanatkarlar odalarına dilekçeyle başvuru yapılır. Yapılan başvuru esnafın bağlı olduğu oda tarafından incelenir ve uygun bulunması halinde kredi başvurusunu Halk Bankasına iletir. Türkiye Halk Bankası faizsiz esnaf kredisi talebinde bulunan kişinin geçmiş finansal kayıtlarını incelemeye alır. Kredi notu, vergi borcu ve aylık gelirinin yeterliliği gibi durumlar bu süreç içerisinde sorgulanırlar. Kredi başvurusu yapan esnaftan ipotek değeri bulunan taşınmaz veya değeri olan araç istenmektedir. Bu sürecin ne kadar uzayabileceği bankanın inisiyatifindedir. Tüm bu aşamalarda herhangi bir sorun çıkmaması halinde faizsiz kredi onaylanır ve 30 bin liralık 60 ay vadeli kredi esnaf tarafından alınabilir.

esnafa-faizsiz-kredi-veren-bankalar-2016

Esnaf için faizsiz kredi veren bankalar hakkında vermiş olduğumuz bilgiler bu kadar, fakat diğer KREDİLER hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Teşekkür ederiz. KrediBanka.Org

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.