Esnafa Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Devlet desteğini arkasına alan bazı banka ve finans kuruluşları, esnaflara faizsiz kredi kampanyası düzenlemektedir. Bu kampanyayı bir çok kişi “esnafa faizsiz kredi veren bankalar” adlandırmaktadır. Direkt olarak başvuru menülerini kullanarak, taksit sayısı, şartlar ve diğer tüm koşulları hesaplama şansına sahip olunabilir.

Devlet bankaları tarafından verilen faizsiz kredi olanakları, 30 bin liraya kadar sağlanmaktadır. Devlet desteği ile Halkbank tarafından verilen faizsiz kredinin haricin de, dönem dönem çeşitli özel bankalar da faizsiz kredi kampanyaları düzenlemektedir. Denizbank, HSBC, Odeobank gibi bankaların da faizsiz kredi olanakları, dönemsel olarak sunulmaktadır. Ancak bu krediler devlet destekli faizsiz kredi niteliğinden farklı olarak, çeşitli dosya masrafları ile temin edilebilir.

esnafa banka kredisi

Faizsiz Esnaf Kredisi Kimlere Verilir?

Devlet tarafından küçük esnafı desteklemek amacıyla verilen faizsiz kredi olanağı, ticaret odasına kayıtlı olan kişilere verilmemektedir. 30 bin lira kredi olanağı sadece esnaf ve sanatkarlar odalarına kayıtlı olan basit usul defter tutan, kuaför, manav, gıda ürünleri satan esnaf, hayvan yemi satanlar, ticari araç sahipleri gibi küçük çaplı esnafları desteklemek amacıyla verilmektedir.

Esnafa Faizsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılabilir?

Verilmesi kararlaştırılan basit usul defter tutan esnaflara 30 bin lira faizsiz kredi olanağından faydalanabilmek için öncelikle Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıtlı olmak şartı aranmaktadır. Yeni esnaf olanların kredi alma şansı sınırlıdır. Bunun nedeni de kredi alabilmek için esnafın aylık kazancını belgelemesinin banka tarafından talep ediliyor olmasıdır.

Faizsiz krediye başvuru için “Esnaf ve Sanatkarlar Odasına” kayıtlı olma harici, esnafın gelirini belgeleyebilir olması gerekmektedir. Kredi başvurusu yapabilmek için bağlı bulunulan esnaf ve sanatkar odalarına dilekçe ile başvuru yapılır. Yapılan başvuru, esnafın bağlı olduğu oda tarafından incelenir. Yapılan inceleme sonucunun olumlu olması halinde, başvuru Halkbank yetkililerine iletilir.

Halkbank, faizsiz esnaf kredisi talebinde bulunan kişinin, geçmiş finansal kayıtlarını incelemeye alır. KKB skoru, vergi borcu ve aylık gelirinin yeterliliği gibi durumlar, bu süreç içerisinde sorgulanır. Kredi başvurusu yapan esnaftan, ipotek değeri bulunan taşınmaz veya değeri olan araç istenir. Bu sürecin ne kadar uzayabileceği bankanın inisiyatifindedir. Tüm bu aşamalarda herhangi bir sorun çıkmaması halinde, “faizsiz kredi onaylanmış” olur ve 30 bin liralık finansmana, 60 ay vadeli olarak ulaşılır.

Esnafa özel kredi kampanyası hakkında verilen bilgiler, tamamen bilgi paylaşımı amaçlıdır. Bu tip kampanyalar hakkında daha fazla bilgi almak için buradaki kategoriyi inceleyiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.