Erken Seçim Haberi – Dolar Düştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “erken seçim” haberi verildi! Erken seçim haberi döviz piyasalarını adeta salladı! Gelen haberin ardından dolar büyük düşüş yaşarken, Türk lirası yükselişe geçti.

Dolar düşüyor haberleri geldi

Yapılan erken seçim haberlerinin hemen ardından dolar da büyük düşüş yaşandı! Seçim haberlerinden hemen önce 1 dolar 4.0978 civarına kadar yükseldi. Seçimin erkene alınması haberi, doları 4.0180 civarına kadar düşüşe geçirdi. Dolar karşısında büyük bir yükseliş yaşayan TL, %1,9 ile en büyük tırmanışı yaşadı.

Borsa yüzde 3 yükseldi!

Erken seçim haberinin hemen ardından borsa %3 yükseliş gösterdi. Borsanın yükselmesi ile paralel olarak, ekonomiye büyük bir katkı sunulmuş oldu. Seçim belirsizliğinin sona ermesi ile birlikte ekonomiye kırkbeş (45) milyar lira katkı sağlandı.

erken secim

Erken Seçim Tarihi 24 Haziran 2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama sonrası seçim 17 ay geriye yani 24 Hazirana alınmış oldu. Normal şartlar da 2019 Kasım ayı içerisinde yapılacaktı. Seçimin geriye alınması piyasaları coşturmaya başladı bile! Ekonomi taraflı büyük bir tırmanma yaşanıyor.

haziran erken secimi

Faizler düşüyor

Faizlerin düşmesi ile birlikte, şirketlerin giderleri azalma gösterdi. Dolar ile TL arasındaki kur farkı, şirketlerin giderlerini önemli ölçü de etkiliyor. TL’nin dolar karşısında yükselişe geçmesi, şirket giderlerini büyük ölçüde ekiliyor. Giderlerin düşmesi ile faizler düşmeye başladı.

https://www.kredibanka.org/kredi-karti-azami-faiz-oranlari/

İSO başkanı Erdal Bahçıvan “olumlu karar!”

ISO (İstanbul Sanayi Odası) başkanı Erdal Bahçıvan tarafından da açıklama yapıldı. Seçimlerin erkene alınması kararının doğru olduğunu ifade etti. 2018 yılının ikinci yarısının, ekonomiye odaklı ve belirsizliğin ortadan kalkacağı bir dönem olacağını ifade etti.

erken secim haberi

Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Seçilecek

Başbakan Binali Yıldırım tarafından “erken seçim teklifi” imzalandı! Başbakan tarafından imzalanan teklif, cuma günü Anayasa Komisyonu tarafından değerlendirilmeye alınacaktır. Ardından hafta sonu genel kurul gündemine gelecek.

Genel kurula katılacak olan Milletvekilleri teklifi kabul ederse, tarih belirlenmiş olunacak. Genel kurula katılacak olan Milletvekili sayısına göre durum kabul edilecek. Yani oy kullanacak olan Milletvekili sayısının, yarısından 1 fazlasının oyu yeterli olacaktır.

Seçim sonucu yüzde 51 olacak

24 Haziran günü yapılacak olan ilk tur oylamasın da %51’in kararına göre sonuç netleşecek. Şayet Cumhurbaşkanı adaylarından hiç biri yüzde 50 artı 1 oy alamaz ise karar ikinci tura kalacak. İkinci tur oylaması 08 Temmuz, Pazar günü yapılacak. Eğer sonuçlar ikinci tura kalırsa ikinci tura, ilk turda en çok oy alan iki aday katılabiliyor. İkinci tur için en çok oy alan aday lider sayılıyor.

Yüksek Seçim Kurulu resmi web sayfasını ziyaret etmek için buraya göz atınız.

Erken seçim” haberinin vatana ve millete hayırlı, uğurlu olmasını diliyoruz. Ülkemizin yaşamış olduğu Suriye ve Işid vakalarının, bir daha yaşanmaması ümidini taşıyoruz. Bizi sosyal medya üzerinden takip ederek, bu gibi bilgilere daha kolay ulaşabilirsiniz. Facebook, Instagram ve Twitter üzerinden takip etmek için sayfanın en alt ve en üst bölümlerine bakınız.

https://www.kredibanka.org/kredi-banka-ekonomi-sitesi/

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.