Engelli ÖTV İndirimi Hesaplama

Engelli ÖTV İndirimi Hesaplama

“Araba alırken Engelli ÖTV indirimi hesaplama işlemi nasıl yapılır?” Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) Yasaları, engelli vatandaşlar için örnek gösterilecek maddelere sahiptir. Bir çok vergi indirimlerden yararlanma şansı veriliyor. Bugünkü konumuzun içeriği “otomobil alırken engelliler için yapılan ÖTV indirimi hesaplaması” olacaktır. Vatandaşın bu hesabı nasıl yapacağı hakkında farklı ip uçları vermeye çalışacağız.

Engelli ÖTV İndirimi Hesaplama

Engelli ÖTV İndirimi Hesaplama

Araba Alırken Ödenen Vergiler 

Öncelikle ÖTV indiriminden yararlanmak isteyenlerin sıfır (0) km araç almaları gerekiyor. Ülkemizde sıfır km araçların satışı sırasında yüzde 45 (%45) ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) uygulanır. Ayrıca yüzde 18 (%18) KDV vergisi’de bulunmaktadır. Bu iki vergi dilimi fiyatlara eklenince, taşıtın fiyatı bazı kişiler için hayli yüksek bir rakama ulaşıyor. KDV için herhangi bir indirim olmuyor fakat ÖTV için büyük bir indirim söz konusu oluyor. Peki bu indirimden kimler, nasıl yararlanabiliyor?

Vergi İndiriminden Nasıl Yararlanabilirim?

Engellinin bu indirimden yararlanabilmesi için yetkili sağlık kuruluşları tarafından verilen rapora ihtiyacı vardır. Sağlık kuruluşu muayene tetkik sonuçlarına göre, kişinin yüzde kaç engelli olduğu belirlenir. Kişinin alacağı bu sağlık raporuna göre indirimden yararlanma şansı doğar. Yüzde doksan (%90) ve üzeri engelli olduğu tespit edilen kişiler, genelde “Özel Tüketim Vergisi” muafiyeti konusunda sorun yaşamıyor. Sağlık kurulu tarafından verilen rapora “Özel Donanımlı Araç Kullanır” şeklinde bir şerh düşülmüş ise, genelde herhangi bir sorun çıkmayacaktır. Ayrıca raporu %90 olmayıp, daha düşük olanlar içinde aynı muafiyet söz konusu olabiliyor. Sağlık kurulu raporu %90 altında olup, özel donanımlı araç kullanması gerekenler içinde muafiyet söz konusu olabiliyor.

Aracı kendi kullanmayacak olanların sağlık raporuna “Özel Donanımlı Araç Kullanır” şeklinde şerh düşülüyor. Bu şerhi koymak için kişinin %90 ve üzerinde özürlü olması gerekebiliyor. İndirim yapılması için örnek bir hesaplama ile devam edelim.

Engelli Vergi İndirimi Yüzde Kaç?

Satın almak istenen aracın fiyatının yüz bin (100.000) TL. olduğunu var sayalım. Yüz bin lira değerinde bir otomobili, %90 ve üzeri engelli olan biri almaya kalkarsa ÖTV İndirimi tam oluyor. Buna göre “vergisiz fiyat” (net fiyat) üzerinden hesaplanır ise, bu araç ortalama 62.500 lira civarı bir para karşılığı satın alınabiliyor. Özürlü olma oranı değişirse, buna göre hesaplama yapılıyor.

Taşıt kredisi kampanyaları için buraya tıklayınız!

Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Engellilerin, Vergi indiriminden faydalanarak araç alırken dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu hususların en önemlisi ise “bir kaç yerden fiyat almak” olacaktır. Otomobil satın alırken tek bir showroom satış fiyatına göre satın alma yapılmamalıdır. Nitekim bazı araç satıcıları bu hesaplamayı yanlış yapabiliyor. Bu nokta oldukça önemli, çünkü bu sizi zarara uğratabilir. Sonuçta bin veya iki bin lira gibi bir zarara kimse girmek istemez.

Engelli ÖTV İndirimi Hesaplama

Engelli ÖTV İndirimi Hesaplama

Burada yapılacak en hızlı ve kolay işlem, almak istediğiniz arabanın marka ve modeline karar vermek olacaktır. Marka ve model karar verdikten sonra İnternet üzerinden bir çok “Engelli otomobili satan showroom’ların telefon numaraları” ile iletişim kurabilirsiniz. Telefon numarasını arayıp “ÖTV ve diğer vergi indirimleri” hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca MTV ödenmiyor ile alakalı sayfamıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Dikkat! Bazı otomobil shoowrom’ları araç satışı yaparken, belli bir kotayı doldurması gerekiyor. Bu kotaları dolmayan satıcıdan kayda değer indirimler bile alabilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.