Engelli Maaşları Nasıl ve Nereden Alınıyor?

Türkiye sosyal devlet anlayışını benimsemiş bir ülke olduğu için ihtiyaç sahibi engelli ve bu duruma haiz olan kişilerin yakınlarına engelli maaşları vermektedir. Engelli vatandaşlar için 3 çeşit maaş söz konusudur.

  • 18 yaşından büyük olup %70 engellilik oranına sahip
  • 18 yaşından büyük olup %40-69 engellilik oranına sahip engelli vatandaşlar
  • 18 yaşından küçük olan engelli yakını bulunan vatandaşlara

maaş bağlanmaktadır. Engelli maaşı 2022 sayılı kanun kapsamındadır. Bu nedenle yasal olarak 2022 maaşı olarak bilinir. Peki bu ücreti kimler nereden ve nasıl alabilir? Merak ettiklerinizin tamamı sayfanın devamında sizlere sunulmuştur.

engelliler nasil ve nereden maas alir

Kimler Engelli Maaşı Alabilir ve Şartları Nelerdir

Engelli maaşı almak için aranan en önemli şart sağlık raporunda kişinin en az %40 oranında engelli olmasıdır. Engellilik oranı %40’ın altında olan kişiler bu maaştan yararlanamazlar. Diğer şart ise maaş alacak kişinin hane gelirinin muhtaçlık sınırının üzerinde olmamasıdır. Dolayısıyla bu maaştan yararlanabilmek için hane geliri asgari ücretin üçte birini geçmemelidir. Geçtiğimiz yıl için bu rakam 392 TL olup, hane gelirinin bu rakamı geçmemesi gerekiyor.

Engelli Maaşı Nereden Alınır ?

Engelli maaşı almak için kişiler başvurularını sosyal yardımlaşma vakfına yaparlar. Kişilerin kayıtlı oldukları ikamet adreslerinin bulunduğu vakfa başvurmaları gerekir. Başvurular şahsen veya vekil tarafından yapılmalıdır. Başvuru sırasında sağlık kurulu raporu, aylık başvuru formu verilmektedir. Vekil tarafından yapılacak başvurularda vekaletname de istenmektedir. Sağlık kurulu raporunda kişinin en az %40 engelli olması gerekir.

Sigortanız yok ve kredi kartı almak istiyorsanız Sayfadan bilgi alabilirsiniz.

Engelli Maaşı Ne Zaman Alınır?

Geçmişte engelli maaş başvurularının onaylanması birkaç yıl gibi çok uzun süreler içerisinde gerçekleşiyordu. Gelen son yasal düzenlemeyle beraber başvurular 1 ile 3 ay arasında sonuca bağlanıyor. Emekli olan ve SGK’dan (Sosyal Güvenlik Kurumu) aylık geliri bulunan engelliler bu maaştan yararlanamıyor. Bununla beraber ebeveynleri üzerinden ölüm maaşı alanlar da engelli maaşından yararlanamazlar.

2016 yılı itibariyle %40-69 engellilik oranına sahip kişiler için 1021.93 TL, %70 ve üzeri engellilik oranına sahip kişiler için 1532.89 TL ve 18 yaş altı engelli yakını olan kişiler için 1021.93 TL olarak 3 ayda bir engelli maaşı verilmektedir. 2017 yılında yapılacak olan asgari ücret zammıyla birlikte maaşlarda artış olması bekleniyor.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.