Enflasyon Türleri Nelerdir

Enflasyon Türleri Nelerdir

Günümüzün en sık kullanılan finans terimlerinden birisi olan ”Enflasyon Türleri Nelerdir?” içerikli konu detaylarını yazımızın devamında sizler için paylaştık. Enflasyon genel manada piyasada yer alan malların fiyatlarındaki sürekli artışı tanımlayan bir tabir olarak kullanılır. Ekonomik piyasalarda satılmakta olan ürünlerin fiyatlarının yükselişi ve düşüşleri, ayrıca arz ve talep durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Piyasaların iyi bir denetime tabii tutulmuyor olmasının neticesinde, firmalar sundukları mal ve hizmetlerden değerlerinin üzerinde bedel isteyebilmektedirler. Bu şekilde yüksek fiyatlı satışa sunulan ürünlerin oluşturduğu piyasalarda fiyat enflasyonu yaşanmaktadır. Enflasyon temelde Talep Enflasyonu ve Arz Enflasyonu olmak üzere ikiye ayrı kategoride incelenmektedir. Dilerseniz bu iki farklı kategori başlıklarını, aşağıda detayları ile inceleyelim.

Enflasyon Türleri Nelerdir?

Enflasyon Türleri Nelerdir?

Talep Enflasyonu

Piyasada bulunan mal ve hizmetler genel talepler doğrultusunda üretilmektedirler. Üretilen mal ya da hizmetlerin talebi karşılayamadığı durumlarda piyasada oluşan fiyat artışlarına talep enflasyonu denmektedir. Piyasada az bulunan ürünlerin fiyatları her zaman yüksek olmaktadır. Talep enflasyonu yaşanmaması için üretilen mal veya hizmetin tüketicinin taleplerini karşılaması gereklidir. Bunun yanı sıra talep enflasyonunu yükselten diğer bir neden ise tüketicilerin gelirlerinde yaşanan artışlar ya da kamu harcama tutarlarının artmasıdır. Üretilen bir mala veya hizmete talep arttıkça, o ürünler arzı karşılayamıyorsa piyasada talep enflasyonu oluşmakta ve ilgili ürünlerin fiyatları artmaktadır.

Arz Enflasyonu

Diğer adı Maliyet Enflasyonu olan Arz enflasyonu, arzın gerçekleşmesi sırasında yaşanan güçlüklerin fiyatlara etki etmesi sonucu oluşmaktadır. Bu güçlüklerde en sık meydana gelen durum üretim faktörlerinde yaşanan artış nedeniyle üretilen malın ya da hizmetin fiyatının artış göstermesidir. Bu enflasyona örnek vermek gerekirse, üretilen bir ürünün ham madde fiyatı, işçilik gideri, üretim gideri gibi maliyetleri yükseldiğinde arz enflasyonu oluşmaktadır. Bunun yanında maliyetleri arttıran diğer bir etken de ithal ham madde kullanımıdır. İthal ham maddeler genel itibariyle döviz üzerinden alındığı için dövizde yaşanacak herhangi bir hareketlenme ve dövizin TL’ye karşı değer kazanması maliyetleri yükseltecektir. Bu durumda şirketler maliyetleri artıp karlılıkları azaldığı için daha az ürün üretmeye başlayacaklar, dolayısıyla satışa daha az ürün çıkartacaklardır. Böylelikle fiyatlarda yükselme meydana gelecek ve arz enflasyonu ortaya çıkacaktır. Arz ve fiyat daima ters orantıda hareket etmektedir. Arzda düşüş fiyatları yükseltirken, arzın yükselmesi fiyatları düşürecektir.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz ”Enflasyon Türleri Nelerdir?” içerikli konumuzu bilgi paylaşım amaçlı yayımladık. Konu hakkında detaylı bilgiyi ilgili kurumlardan ve yapacağınız analizler sonucunda ulaşabilirsiniz. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürlerimizi sunarız. KrediBanka.Org

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.