En Yüksek ve En Düşük Kredi Notu

En Yüksek ve En Düşük Kredi Notu

Kredi notu hakkında bilgi edinmek isteyenlerin merak ettiği konulardan birisi de en yüksek ve en düşük kredi notu nedir? olmaktadır. İşte bu nedenle bugün sizlere En düşük ve en yüksek kredi notu ya da puanı hakkında detaylı bilgi paylaşımı yapmaya çalışacağız. Kredi puanları hakkında bilgi edinmek için yazımızın devamını dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

En Yüksek Ve En Düşük Kredi Notu

En Yüksek Ve En Düşük Kredi Notu

Kredi notu kredi ve kredi kartı kullanan kişilerin geçmiş dönem ödemelerini düzgün yapıp yapmadığı, borçluluğunun çok olup olmadığı, kredi kartı ödemenizi asgari tutar üzerinde yatırıp yatırmadığınız gibi faktörlerden etkilenen bir puanlama sistemidir. Bütün bu verilerin oluşturduğu kredi notunuz kredi kayıt bürosu tarafından saklanmaktadır. Kredi çekmek istediğiniz anda bankalar tarafından kredi notunuz kredi kayıt bürosu sistemi üzerinden sorgulanır. Kredi notunuzun sorgulanabilmesi için bankaya TC kimlik numarası bilginizi vermeniz yeterli olacaktır. Kredi çekerken bankalar tarafından en önem verilen konu kredi geri ödemelerinin düzenli olarak yapılmasıdır. Olası riskleri en aza indirmek için kredi notu önemli olmaktadır. Kredi notu yüksek olanlar bankaların istediği diğer şartları yerine getirmeleri halinde kolayca kredi çekebilirler. Kredi notu düşük olan kişiler kredi çekmekte sorun yaşayacaklardır. Bankalar kredi notu düşük olan kişilere ek teminat ve güvenilir kefiller karşılığı kredi vermektedirler.

En Yüksek ve En Düşük Kredi Notu

KKB (Kredi kayıt bürosu) tarafından tutulan kredi notu 0 ila 1900 puan arasındadır. Kredi kayıt bürosunun yaptığı açıklamalara göre Türkiye’de kredi notu ortalaması 1200’dür. 0 kredi notu, en düşük kredi notu olarak kabul edilirken, bu kredi notu genellikle daha önce kredili ürünleri hiç kullanmamış kişilerde çıkmaktadır. En yüksek kredi notu 1900’dür. Yüksek kredi notuna sahip olan kişiler tüm ödemelerini gecikmesiz şekilde ödeyen, kredi kartının tüm harcamasını ödeme tarihinde yatıran kişilerdir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

0 ila 1900 arasında olan kredi notunda 800 puanın altında kredi notu bulunan kişiler düşük kredi notlu kabul edilirken, 800 puanın üzerinde kredi notuna sahip olan kişiler yüksek kredi notlu kabul edilmektedir. Düşük kredi notuna sahip olan kişiler kredi notlarını ödemelerini düzenli hale getirerek, kredi kartı ödemelerinde borcun tamamını kapatarak, otomatik ödeme talimatı vererek, kredili mevduat hesabı açarak veya bireysel emeklilik sistemine katılanlarda yükselecektir.

En Yüksek Ve En Düşük Kredi Notu

En Yüksek Ve En Düşük Kredi Notu

En düşük ve en yüksek kredi notu hakkında detaylı bilgi paylaşımı sunduk. Bu ve buna benzer diğer Findeks kredi notu konuları ile bilgilenmek isteyenlerin KKB skoru sayfamızı ziyaret etmelerini öneririz. Bizi takip ettiğiniz için teşekkür eder, saygılar sunarız. KrediBanka.Org

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.