Emeklilere Kaç Para Zam Yapıldı?

2018 yılında emekliye en düşük %5 zam kapıda! 2017 yılının Ağustos ayında yapılan toplu sözleşmeye göre; memur ve emekliye 2018 Ocak ve Temmuz ayları için en az %4 oranında zam yapılacağı bekleniyor. Enflasyon oranlarına göre değişiklik göstereceği merak edilen 2018 emekli ve memur zam oranı yüzde kaç? Emeklilere kaç para zam yapıldı?

emeklilere ne kadar zam yapildi

Emeklilere Kaç Para Zam Yapıldı? 2018

2018 yılına girmeye artık sayılı günler kaldı. Yeni yıla girerken en çok merak edilen konu ise “emekliye ne kadar zam yapılacağı” konusudur. Emekli zammı, enflasyon değerlerine göre değişecek mi? Uzmanlara göre bu henüz netlik kazanmış değil ama böyle bir durum söz konusu olursa, enflasyon oranlarına göre daha yüksek bir emekli zammı olacak gibi görünüyor. Onüç milyon emekli ve üç milyondan fazla memur tarafından merakla beklenen zam oranı, artık açıklanmak üzere.

Ptt’den emekliye faizsiz kredi müjdesi!

2017 verilerine göre şimdiden %4 ile %5 oranında zam yapılacağına kesin gözü ile bakılıyor. Buna göre 2018 Ocak ayının en düşük SSK emekli aylığı maaşı 1,402 liradan 1,471 liraya çıkması bekleniyor. Bağ-Kur emekli aylığı ise 1,256 liradan 1.317 liraya yükselmesi bekleniyor. Ayrıca bağ-kur ek ödemelerine artacak gözü ile bakılıyor. 2018 en düşük tarım emeklisi maaşı ise 1,048 liranın üzerine çıkması bekleniyor.

2018 SSK ve Bağkur İşçi Emeklisi Zammı Ne Kadar Oldu?

Bilindiği gibi zam oranları, yapılan toplu sözleşmeye göre önceden belirlenmiştir. Bu zam oranları, enflasyon oranlarına göre farklılık gösterebilir. Altı ay öncesinden belirlenen zamlar, enflasyon değerlerini bekliyor. Bilindiği üzere 2017 yılının son 6 ayı içerisinde (Temmuz ve Aralık ayları) yaşanan enflasyon oranı %4 oranını geçerse; fazladan oluşan tutar kadar miktar, zamlı maaşlara yansıyacaktır. Bu nedenle şu an için zamdan daha çok merak edilen bir konu varsa, oda bu olacaktır. “Enflasyon oranları, yapılacak 2018 emekli zammı için etkili olacak mı?” Bu durum şu an için herhangi bir kesinlik kazanmış değil. Netleşen 2017 enflasyon oranları, bir malı tablo oluşmasının önünü açmış oldu. Bu mali tablo değerleri, emekli zammı hesaplama tablosunun önünü açmış oluyor. Yani 2017 yılının enflasyon değerleri, 2018 yılı için belirlenecek olan emekli ve memur zammı hesaplamasının önünü açacaktır. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafindan açılacak Tüfe enflasyonu oranları, zammı etkileyecek değerlere sahiptir.

3 Ocak 2018 günü enflasyon oranlarının açıklanması bekleniyor. Buna göre şu an %4 zam oranına kesin gözü ile bakanlar var. Memurlara ve emeklilere sene boyunca, yılda 2 kez zam yapılıyor. Ayrıca işçi ve Bağkur emekli sandığına bağlı kişiler içinde iki kere zam yapılıyor. Bu zam oranlarına, son altı aylık enflasyon farkları yansıtılıyor. 2017 yılının son 6 aylık enflasyon değerleri, geçtiğimiz günlerde netlik kazanmaya başlamıştır. Netleşen bu değerler sonucunda yapılacak zamma ilişkin bilgiler merakla bekleniyor. Emeklilere ve memurlara yapılacak zam belli olduğu an, bu sayfadan sizlere sunmaya çalışacağız. Tüm detayları kredi banka sayfasında bulabilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.