Emekli İkramiyesi Nedir

Emekli İkramiyesi Nedir

Emekli ikramiyesi nedir : Memur olarak görev yapanlar çalışmalarının karşılığı olarak emekli ikramiyesi alırlar. Ancak bu ikramiye belirli şartlar dahilinde verilmektedir. İkramiye şartları 5434 sayılı kanunun 89. maddesinde düzenlenmiştir. Kişi memur olarak çalışmaya başladıktan sonra işçi statüsüne geçmiş olsa bile emekli olduğu zaman, memurluk yaptığı süre zarfında ikramiye alır. Memurlar ikramiyelerini almak için emeklilik yaşını beklemek zorundadır. Emekli maaşı bağlandıktan sonra ikramiye alabilirler.

Emekli İkramiyesi Nedir

Emekli İkramiyesi Nedir

Kimler Emekli İkramiyesi Alabilir

Bu ikramiyeyi memurlar emekli olduklarında alır ancak, memur olarak emekli olma şartı bulunmamaktadır. Örneğin şahıs 20 yıl memur olarak çalışmış, daha sonra kendi işini kurarak 4 yıl çalışıp Bağ-Kur’dan emekli olmuş olsun. Bu kişi memur olarak görev yaptığı 20 yıllık süre için emekli ikramiyesi alabilir. Kişi ikramiye almak için talepte bulunduğu zaman, memurluktan ayrılmış olduğu tarih dikkate alınarak emekli ikramiyesi için hesaplama yapılır. Böyle durumlar için açılan davalarda iki yönde karar verilmesi söz konusu oluyor. Mahkemelerin bazıları memurluktan ayrılma tarihini, bazıları ise emekli maaşına bağlandığı tarihi baz alarak hesaplama yapılmasına karar veriyor. Kişi memur olarak çalışmaya başladıktan sonra işçi olarak çalışmaya devam edip çalıştığı iş yerinden ayrıldığı zaman, emeklilik yaşına ulaştığında memurluk yaptığı süre için ikramiye alabilir.

Emekli İkramiyesi Nereden ve Nasıl Alınır

Emekli ikramiyesi almak için kişiler dilekçe ve kimlik fotokopisi ile beraber SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü‘ne veya Mahkemeye başvurabilirler. Dava açan kişiler, başvuru tarihinden itibaren geçen süre için kanuni faiziyle birlikte ödeme alacaklardır. Memurlar emekli olmadan vefat ettiklerinde, emekli ikramiyelerini dul ve yetimleri alabilirler.

Emekli İkramiyesi Nedir

Emekli İkramiyesi Nedir

Emekli İkramiyesi Nasıl Hesaplanır

Düzenlenen kanun tasarısına göre emekli ikramiyeleri hesaplanırken emekli olunan dönem baz alınacak. Açılan davalarda farklı yönde kararlar alınabilir. Ancak tasarıya göre kişinin emekli olduğu dönemdeki ek ödeme, katsayılar, emekli maaşı gibi faktörler dikkate alınarak emekli ikramiyesi hesaplanıyor. Örnek vermek gerekirse 9 sene önce emekli olan bir memurun, 9 sene önceki maaş, katsayı gibi unsurlar dikkate alınarak ikramiyesi hesaplanır. Ayrıca gelen son tasarıyla beraber 30 yıllık hizmet süresi sınırlandırması oradan kalktı. Devlet bu sınırlamayla karşılaşanlara ek ödeme yapacağını bildirdi. Emekli ikramiyesi nedir içerikli yazımızı, ikramiyeler hakkında bilgi vermek için paylaştık. Dilerseniz emekli maaşı hesaplama sayfamıza göz atabilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.