Ekspertiz Ücretini Geri Alma

Ekspertiz Ücretini Geri Alma

Ev ve arsa alımı gibi konularda kredi çekmek isteyenlerin karşı karşıya kaldıkları ”Ekspertiz Ücretini Geri Alma”. Yazımızın detaylarında, bu konu hakkında bir çok bilgiyi alabilir ve sormak istediğiniz diğer soruları yorum yaparak ya da iletişim butonu ile öğrenebilirsiniz.

Ekspertiz Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Ekspertiz Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Ekspertiz ücreti bankaya taşınmaz bir mal almak amacıyla kredi başvurusunda bulunan kişilerden, bankanın talep ettiği bir kredi gider masrafıdır. Banka alacağınız taşınmazın tam değerini belirleyebilmek için konunun uzmanı olan bir kişiden veya firmadan yardım talep eder ve bu yardımın sonucunda oluşan gideri sizden tahsil eder. Ekspertiz alacağınız malı incelemesinin ardından bir rapor oluşturarak gerekli olan bilgileri bankaya bildirir. Çekeceğiniz kredi miktarı oluşturulan bu rapor doğrultusunda belirlenir.

Ekspertiz Süreci

Ekspertiz süreci kişilerin bankaya kredi başvurusu yapmalarıyla başlamaktadır. Başvurulan kredi türü doğrultusunda banka özellikle ev alımı, arsa alımı gibi konularda ne kadar kredi vereceğini tespit edememektedir. Bunun için alım – satım ve değer biçme gibi konularda uzman olan kişiler veya kurumlardan belirli bir fiyat karşılığında detaylı olarak araştırma yapmasını talep eder. Bu iş görevlendirilen uzman araştırmaları sonucunda ekspertiz raporu adı verilen bir raporu bankaya sunar. Bu rapor hazırlanırken bazı parametrelere dikkat edilmektedir. Bunlar ana hatlarıyla, Evin veya arsanın konumu ( bulunduğu il, ilçe, mahalle, semt), yaşı, metrekaresi, evin inşaat masrafları gibi değerlerdir. Bu parametreler üzerinden aşağı yukarı çok az bir sapma ile gerçek değer belirlenmeye çalışılır. Bu işlemler için bankanın ödediği paraya ekspertiz ücreti denmektedir ve bu ücreti kredi başvurusu yapan kişi karşılamaktadır. Bu ücret için net bir şey söylemek mümkün değildir. Ekspere ödenen ücretin hesaplanma yöntemi faiz oranı, kredi tutarı ve vade süresi gibi durumlardan etkilenmektedir. Genellikle bu ücret çekilen kredinin % 0,80’i olarak belirlenmektedir.

Ücret Geri Alınabilir Mi?

Bankadan kredi çekmek için başvuru yapan bir müşteri kredi giderleri ve ekspertiz bedelini de ödemeyi kabul etmiş sayılmaktadır. Bu nedenle bu rakamın geri alınabilmesi mümkün değildir. 2010 yılında yapılmış olan kanuni değişiklik sonucunda bu bedel yasallaştığı için piyasada bu konuda hizmet veren birçok firma kurulmuştur. Bu şirketler bankalardan bağımsız olarak hizmet vermektedirler ve alınan bedel bu firmanın hizmet bedeli olarak görünmektedir. Ancak kredi başvurusu reddedilmiş olan bir kişi ekspertiz ücretini geri almak için başvuruda bulunabilir. Bu durumda bulunan kişiler öncelikle kredi başvurusu yaptıkları bankaya yazılı bir dilekçeyle başvuruda bulunurlar. Olumsuz yanıt verilmesi durumunda tüketici hakem heyetine başvuru yapılarak yatırdığınız bedeli geri alabilirsiniz.

Ekspertiz Ücretini Geri Alma

Ekspertiz Ücretini Geri Alma

Bu şartlar da kredisi onaylanmayan müşteri nasıl alacak diye aklınıza soru gelebilir. Bu kişiler öncelikle bankaya bir dilekçe ile başvuru yapacaklardır. Eğer banka müşteriye veya kredi çekmek isteyen bireye olumsuz yanıt vermesi halinde tüketici mahkemesine başvurma hakkı doğacaktır. Tüketici mahkemesinin verdiği karar ekspertiz ücretini almak için yeterlidir.

Tüketici mahkemesi diğer adıyla Tüketici Hakem Heyeti devamlı tüketiciden yana kara verdiğinden, banka iade etmediği ücreti tüketici hakem heyetinin kararıyla geri verecektir. Banka kredisi giderlerini ve masraflarını geri alma ile ilgili bilgi paylaşımı kesinlikle tavsiye amacı ile yayımlanmamıştır.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.