EFT Nedir? Elektronik Fon Transferi Ne Demek?

Bankalar arası yapılan para transfer işlemi hakkında tüm bilgileri buradan paylaşacağız. Dilerseniz diğer banka hesaplarına yapılan para transferi hakkında aklınıza takılanları aşağıdan bizlere ulaştırabilirsiniz. Yapacağınız yorumlara en yakın zamanda cevap verilecektir. Lafı fazla uzatmadan ”EFT nedir ve ne anlama geliyor?” sorularına cevap verelim.

EFT Nedir? Anlamı Ne Demek?

EFT yani Elektronik Fon Transferi, farklı banka hesaplarına yapılan para transferi anlamına gelmektedir. A bankasından, B bankasına yapılan para transfer işlemidir. Bu işlem genelde ”havale” ile karıştırılır. Halbuki EFT ile havale arasında büyük bir fark vardır. Bu durum kesinlikle birbirinden ayırt edilmesi gerekmektedir. Şayet bu yanlış anlaşılma düzeltilmezse, yanlış yapılacak olan para transferlerine sebebiyet verebilir.

EFT Ne Anlama Geliyor?

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi diğer banka hesaplarına yapılan para transfer işleminin kısaltılmış halidir. Gerçekte ”Elektronik Fon Transferi” olarak bilinmektedir. Bu işlemi Avrupa ülkeleri ve ABD (Amerika Birleşik Devletleri) uzun yıllardır kullanıyor. Banka hesaplarına yapılacak para transfer işlemleri için üretilen bir diğer teknolojik rakamlar ise iban numaraları olmaktadır. Şayet iban numarası sorgulama sayfasındaki bilgilere göz atarsanız, kendi iban numaranıza ulaşabilirsiniz.

eft nedir

EFT ile Havale Aynı Şey mi?

Hayır. Bu konuya özellikle dikkat çekmek istiyoruz. Havale işlemi aynı banka hesaplarına yapılan para transferi olurken, Eft yani Elektronik Fon Transferi ise farklı banka hesaplarına yapılmaktadır. Farklı bankalara yapılan bu hizmet sürekli olarak verilmemektedir. Kısacası bu işlem için bankalar arasında belirlenen işlem saatleri vardır. ”EFT saat kaça kadar yapılır?” yazısına bakınız.

Ayrıca bu hizmeti almak için belirlenen bazı komisyon tutarları mevcuttur. Hizmet bedeli adı altında alınan bu ücretleri öğrenmek için ise ”EFT yapmak kaç para?” konulu yazımıza bakınız. Aslında bu hizmet saatleri sonrası talimat verilebiliyor. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar olacaktır. Mesela normal transfer ücreti farklı olurken, geç transfer hizmeti farklı olacaktır. Hizmet saatinden sonra yapılan bu işlem için talep edilen komisyon tutarlarını öğrenmek için lütfen buraya tıklayınız.

EFT (Elektronik Fon Transferi) Detaylı Anlatımı

Sürekli gelişen teknoloji ile günümüzde artık bankalarda sıra numarası alma veya gişe kuyruklarında bekleme çilesi sona ermiştir. Hepimiz elektronik ortamda yapılan para transfer işlemlerinin son derece büyük bir çığır açtığını biliyoruz. EFT aynı zamanda kurumlar arasında kullanılmakta olan tüm elektronik para aktarımını üstlenen bir teknoloji ağıdır.

EFT işlemi aynı zamanda bir havale niteliği taşımaktadır. Havale işleminden farklı olan tek yanı; alıcıya giden para aynı bankadan değil de, farklı bir bankadan gönderilmektedir. Tam olarak açıklamak gerekirse; EFT ”Elektronik fon transferi” yapmak için önemli unsurlardan bir tanesi, para transferi yapılan bankaların ayrı olmasıdır. Bunun nedeni ise bu işlemi yapmak isteyen iki müşteri de aynı banka ile çalışıyor ise bu bankadan yapacakları işlemin adı havale olmasıdır.

eft anlami ne

EFT işlemleri: Göndericinin herhangi bir bankada mevduat hesabı olması ve alıcının da aynı yöntemi kullanması gerekir. Yani bir transfer işleminin gidiş yönergeleri aşağıda gösterildiği şekilde olacaktır. Aşağıda belirtilen yönergeler, transferin rotasını yani geçtiği yolları simgeliyor;

  • Gönderen
  • Gönderenin bankası
  • Alıcının bankası
  • Alıcı

Türünden olmak üzere dört ana unsur olması şartı vardır.

EFT (Elektronik fon transferi): Geçmişten günümüze oldukça hızlı ilerlemekte olan teknoloji ağının bizlere sunmuş olduğu bir nimettir. Bu hizmeti kullanabilmemiz için bankaların teknolojik sistem ağlarına ihtiyaç vardır. Bankaların kullanmış oldukları teknoloji ağ servisleri, günümüzde bizler için oldukça büyük önem taşımaktadır. Aslında bu işin püf noktası, İnternet olmaktadır. İnternet üzerinden yürütülen bu işlem, zaman kavramı açısından son derece faydalıdır. Bir sürü parayı bile sadece bir kaç dakika içerisinde birden fazla ağ aracılığı ile yönetebiliyoruz.

EFT (Elektronik Fon Transferi) tarihçe: EFT işlemi ilk olarak 1992 yılında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yürürlüğe sokulmuş bir işlemdir. T.C. Merkez bankası bu işlemi başlatması ile Türkiye çapında bankalar arası bir etkileşim oluşmuştur.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.