EFT Tanımı: Sürekli gelişen teknoloji ile günümüzde artık bankalarda sıra numarası alma veya gişe kuyruklarında bekleme çilesi sona ermiştir! Bu özelliklerden biride konumuza başlık olarak almış olduğumuz EFT dir. Peki bu EFT nedir? EFT ”Elektronik fon transferi” kısaca açıklamak gerekirse, İnternet üzerinden bankalar arası yapılan para transfer işlemine EFT (Elektronik fon transferi) denir. EFT aynı zamanda kurumlar arasında kullanılmakta olan tüm elektronik para aktarımını üstlenen bir teknoloji ağıdır. EFT işlemi aynı zamanda bir havale niteliği taşımaktadır, fakat havaleden farklı olarak burada alıcıya ödeme gönderenin bankasından değilde farklı bir banka aracılığı ile yapılmasıdır. Tam olarak açıklamak gerekirse EFT ”Elektronik fon transferi” yapabilmeniz için önemli unsurlardan bir tanesi’de para transferi yapılan bankaların ayrı olmasıdır. Bunun nedeni ise bu işlemi yapmak isteyen iki müşteride aynı banka ile çalışıyor ise, bu bankadan yapacakları işlemin adı havale olur ve havale tanımını, işlemlerini kredi banka.org site adresimizde bulabilirsiniz.

EFT işlemleri : EFT işleminde’ki önemli unsurlardan biride, mevduat hesabı sahibinin bulunduğu banka dışındaki bir banka hesabına para aktarımı olmaktadır.
Yani bir eft işlemi için
-Gönderen
-Bank
-Alıcının bankası
-Alıcı
Türünden olmak üzere dört ana unsur olması şartı vardır.

EFT ”Elektronik fon transferi” : Geçmişten günümüze oldukça hızlı ilerlemekte olan teknoloji ağının bizlere vermiş olduğu bazı nimetler vardır, bunlar arasındaki hiç tartışılmaz en önemli etkenlerden bir tanesi’de banka teknoloji ağıdır. Bankaların kullanmış oldukları teknoloji ağ servisleri, günümüzde bizler için oldukça büyük önem taşımakta ve zaman kavramında adını büyük harfler ile yazdırmaktadır. İşte sırf bu nedenden dolayı bankaların bizlere sunmuş olduğu bir özellikten bahsetme gereği duyduk ve sizleri bu konuda bilgilendirmeyi bir borç bildik. Elektronik fon transferi (EFT) ile pek çok işlemi sadece bir kaç dakika içerisinde birden fazla belirli ağlar aracılığı ile yapabiliyor ve oldukça kayda değer bir zaman tasarrufu sağlamış oluyoruz.

EFT (Elektronik Fon Transferi) tarihçe : EFT ”Elektronik fon transferi” işlemi tarihine bakacak olursak, EFT işlemi ilk olarak 1992 yılında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yürürlüğe sokulmuş bir işlemdir. T.C. Merkez bankası bu işlemi başlatması ile Türkiye çapında bankalar arası bir etkileşim ve teknolojik olanaklardan ileri düzeyde yararlanma hizmet akışı en üst düzeyde sağlanmaya başlamıştır.

EFT Nedir
5 (100%) 1 oy
Merhaba ben kadir. Kredi notu öğrenme ismi ile sizlerle sürekli olarak buluşuyorum. Kredibanka.org adresini 2015 yılında hayata geçirdim ve finansal konularda bir çok bilgi paylaştım. Özellikle bankaların kredi ve kredi kartı hizmetleri için başvuru şartları ve özel kampanyalarını sizlerle paylaştım. Bu paylaşımlarım arasında çok beğeni alanlar ve sürekli paylaşılanlar oldu. Tüm bunlar için öncelikle herkese çok teşekkür ederim. Ekonomik ve finansal bilgiler paylaşmaya devam edeceğim.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir