EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Farklı bankalara yapılan para transferi işlemlerinin hesaba ne zaman geçtiğini mi merak ediyorsunuz? EFT ne zaman hesaba geçer? Dilerseniz detaylara geçelim.

eft ne zaman hesaba gecer

EFT ne zaman hesaba geçer

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Son yıllarda en çok kullanılan bankacılık işlemlerinden biri olma özelliğini taşır. EFT farklı bankalar arasında yapılan para transfer işlemidir. Bu özelliği kullananlar, istediği banka hesabından bir başka banka hesabına para transferi yapabilir. Bunu yapanlar arasında “EFT ne zaman hesaba geçer?” sorusu da merak konusu olmaktadır. Genel bir tabir kullanılacak olursa, EFT işlemi mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilir. EFT saatleri bankadan bankaya yarım saat ile 1 saat arasında değişmekle birlikte genel olarak 09:00- 17:00 saatleri arasında gerçekleştirilir. Bu saatler arasında yapılan EFT işlemleri, yaklaşık 5 dakika içerisinde diğer banka hesabına geçer. Bazen yaşanan yoğunluk ve teknik problemlerden dolayı bu süre yarım saati bulabilir. Hafta sonları ya da resmi tatillerde yapılan EFT işlemleri, bir sonraki ilk resmi iş gününde hesaba geçer. Hafta içi mesai saatlerinde yapılan EFT işlemleri ise bir sonraki gün ilgili bankanın EFT saatinde gerçekleşir. İban numarasıyla para gönderme başlıklı yazımıza göz atınız. Sayfa aracılığıyla para transferi yapma konusunun detaylarını öğrenebilirsiniz.

Hafta Sonu Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Hafta sonları yapılan EFT işlemleri ne yazık ki hemen hesaba geçmez. Hafta sonları yapılan EFT işlemleri ancak haftanın ilk günü (Pazartesi) EFT saatlerinde hesaba geçer. Pazartesi günü resmi tatile denk gelir ise bu işlem yine ilk tatil olmayan iş günü yapılır. Bu nedenle acil bir durum söz konusu ise EFT işleminin hafta sonuna bırakılmaması gerekir. Ayrıca EFT sorgulama işlemi yaparak paranın karşı hesaba geçip, geçmediğini de öğrenebilirsiniz. EFT işlemi yaparken verilen sorgu numarası ile sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Karşı tarafa EFT işlemi yapmadan önce alıcının bazı bilgilerinin bilinmesi gerekiyor. Bu bilgiler;

  • İban numarası,
  • Hesap numarası,
  • Banka ismi,
  • Şubes bilgisi,
  • Alıcının adı ve soyadı.

gibi bilgilerin önceden bilinmesi gereklidir. EFT işlemleri ATM, telefon bankacılığı, İnternet bankacılığı, banka şubesi ve mobil uygulamadan kolayca yapılabilir.

iban numarası sorgula!

eft ne zaman hesaba gecer

EFT ne zaman hesaba geçer

EFT Ücretleri

EFT ücretleri bankalara ve işlem yapılan EFT kanalına göre farklılık gösterir. Mobil uygulama üzerinden yapılan  para transferleri birçok bankada ücretsiz olabiliyor. ATM, banka şubesi,telefon bankacılığı gibi kanallardan yapılan işlemlerden genel olarak ücret alınmaktadır. EFT ücreti göndereceğiniz paradan tahsil ediliyor. Bu nedenle alıcıya eksik para göndermemek için transfer ücretini öğrenip, göndereceğiniz paraya ekleyerek işlem yapınız.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.