EFT İptal Etme

EFT İptal Etme

Yanlış hesaba ya da isme yapmış olduğunuz para transfer (EFT) işlemlerinizi, “EFT iptal etme” sayesinde çok kolay ve güvenli bir şekilde geri kazanabilirsiniz.

Örneğin işiniz gereği ya da bir arkadaşınıza hesap numarası aracılığı ile para transferi (EFT) gerçekleştirdiniz. Parayı göndermek istediğiniz kişinin (ALICI) hesap numarasını yazarken bir rakamı yanlış girerseniz, muhtemelen göndermek istediğiniz para, yazmış olduğunuz kişinin yani başka birinin hesabına gidecektir. Peki bu durumda yani “Yanlış EFT işlemi yaptım ne yapmalıyım?

Yanlışlıkla Başkasının Hesabına Para Göndermek

Bu durumda hiç bir korku yaşamamıza gerek yok!

Hemen para transfer hizmeti aldığımız bankanın her hangi bir şubesine giderek ya da aynı bankanın müşteri hizmetleri telefon numarası ile irtibata geçerek, yanlış isme, hesaba ya da İban numarasına para gönderme işlemi yaptığınızı sözlü olarak beyan ediniz. Bu şekilde yapacağınız bir sözlü “EFT Gönderme Hatası Düzeltme” talebi sonrası, banka müşteri temsilcisi size yapılacak işlemleri sırası ile anlatır.

Talebiniz üzerine banka yetkilisi; beyanınızı yazılı dilekçe olarak sunmanızı isteyebilir. Ayrıca hatalı yapılan EFT işlemi için her hangi bir işlem yapmanıza gerek olmadığını ve hatalı transfer edilen paranın bir kaç iş günü içinde geri iade edileceğini söyleyebilir.

Yazılı dilekçe sunmanız talep edilirse; konu olan paraya bloke konur ve ilgili talebiniz yanlış transfer işlemi yaptığınız bankaya sunulur. Karşı (ALICI) bankaya paranın geri iade edilme talebi, sizin bankanız tarafından sunulur. Bu talep sonrası karşı (ALICI) banka, kendi müşterisi ile iletişime geçer ve paranın geri iadesi için rıza aldıktan sonra, yanlış gönderim yapılan kişi hesabına iade edilir.

Ya da; sizden hiç bir işlem talep edilmez ve bu işlemlerin tamamını para transfer işlemi yapmış olduğunuz banka halleder.

eft-iptali-etmeAyrıca bu işlemi parayı gönderdiğiniz kişinin (Alıcı) hesap numarasını kullanarak da yapabilirsiniz. Genelde hesap numarası ile yapılan para transfer işlemlerinde görünen bu hata, İban no aracılığı ile en aza indirilmeye çalışılmıştır. Bu nedenle “Hatalı EFT Yapmak” işlemini en aza indirmek için, bizim tavsiyemiz İban No kullanmanız olacaktır.

EFT iptal etme işlemi hakkında detaylı bilgiler sonrası, İban numarası öğrenme hizmetini nasıl alacağınızı anlatmış olduğumuz sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.