Dünyanın En Büyük Bankaları

En büyük sektörlerden birisi olan bankacılık sektöründe dünyanın en büyük bankaları her yıl aktif varlıkları, çalışan sayıları gibi faktörler belirlenerek tespit edilmektedir. Nakit para akışının en fazla olduğu bankacılık sektöründe faaliyet gösteren bu bankalar dünya para piyasalarını ellerinde tutmaktadırlar. Aşağıda dünyanın en büyük bankalarının bir listesini bulabilirsiniz.

ICBC Bank
Merkezi Çin’de bulunan ICBC Bankın aktif varlıkları 3,61 trilyon dolardır. Dünya genelinde 500 bine ulaşan çalışan sayısıyla dünyanın en büyük bankaları arasında yer alan ICBC’nin şu anda Türkiye’de herhangi bir faaliyeti bulunmamaktadır.

China Construction Bank
Çin’de kurulan China Construction Bank 1954 yılında kurulmuştur. Aktif varlığı 2,93 trilyon dolar olan banka dünyanın en büyük bankalarından bir tanesidir.

Agricultural Bank of China
Merkezi Çin’de olan banka 1951 yılında kurulmuştur. Aktif varlıkları 2,47 trilyon dolar olan banka Çin’de ve dünyadaki en büyük bankalar arasında yer almaktadır.

Bank of China
Çin’de kurulan Bank of China’nın aktif varlıkları 2,62 trilyon dolardır. Bu rakamlarla dünyanın en büyük bankaları arasında yer almaktadır.

Dev Finans Şirketleri

HSBC Bank
1865 yılı itibariyle Hong Kong and Shanghai Banking adıyla Hong Kong’ta kurulan bankanın genel merkezi bugün Londra’da bulunmaktadır. 2,7 trilyon aktif varlığı olan bankanın Türkiye’de de faaliyetleri bulunmaktadır.

JP Morgan Chase
2000’li yıllarda kurulmasına rağmen kısa süre içerisinde aktif varlıklarını 2,44 trilyon dolara çıkaran banka dünyadaki en büyük bankalardan bir tanesidir. Amerikan bankası olan JP Morgan’ın Türkiye’de ofisi bulunmakla birlikte faaliyeti yoktur.

BNP Paribas
Bankanın merkezi Paris’te bulunmaktadır. Fortis Bank’ın % 75 hissesini satın alan banka Euro bölgesindeki en büyük mevduata sahip bankalardan bir tanesidir. Türkiye’de TEB bankasıyla birlikte faaliyet gösteren bankanın 2,40 trilyon dolarlık aktif varlığı bulunmaktadır.

Mitsubishi UFJ Financial Group
Merkezi Tokyo’da olan banka Mitsubishi Grup bünyesinde faaliyet göstermektedir. Aktif varlıkları 2,32 trilyon dolar olan banka dünyada bulunan en büyük bankalardan bir tanesidir.

Bank of Amerika
Listedeki ikinci Amerikan bankası olan Bank of Amerika’nın 2,14 trilyon dolar aktif varlığı bulunmaktadır. Banka Amerika’daki ve dünyadaki en büyük bankalar arasında yer almaktadır.

Credit Agricole Group
Fransız bankası olan Credit Agricole Group, 1,91 trilyon dolarlık aktif varlığa sahiptir. Banka dünyadaki en büyük bankalardan bir tanesidir.

Dünyanın en büyük bankaları başlıklı konumuzu, en güvenilir olanlar ve Türkiye’nin en büyükleri içerikleri ile paylaştık. Konu hakkında bilgi sahibi olduysanız bankalar kategorimizi inceleyerek, diğer bankalar hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Lütfen bizi takipte kalınız.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.