Dolar Değer Kaybediyor! Neden Düşüş Var?

Son yıllar da Türk lirası karşısında sürekli olarak değer kazanıyor olsa da, bazı para birimlerine karşı dolar değer kaybediyor? Gündeme yansıyan yeni haberlere göre, dolar Japon yeni karşısında büyük değer kaybı yaşayacak gibi görünüyor.

“Japon yeni”, doları geride bırakacak!

Dolar Neden Değer Kaybediyor?

Japonya da sunulan teşvikler sonrası dolar için büyük değer kaybı bekleniyor. Japon yeni karşısında alınan bu yenilgi, Donald Trump ve ekibi için büyük zorluklar getirebilir. Japonlar tarafından 2016 yılından bu yana sunulan teşviklerin sonuna geliniyor. 2016 ve 2017 yılından bu yana gelinen en büyük değere ulaşılması bekleniyor!

2018 ve 2019 Japon Yen’i için Şanslı Yıllar

Teşviklerin sonuna gelindi ve japonlar en büyük tırmanışı son çeyrekte bekliyor. 2016 yılından bu yana yaşanacak en büyük artış, 2018 Nisan ayından sonra bekleniyor. Cuma günü dolar/yen paritesi için yüzde 0.02 düşerek 106.03 seviyelerini gördü ve bu seviyede işlem görmeye başladı.

dolar deger kaybediyor

ABD Doları

Neden Dolar Değer Kaybediyor!

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) tarihinin en kritik yıllarını yaşıyor. ABD başkanlık koltuğuna “Donald Trump” oturduğundan bu yana, ekonomik ve siyasi kriz gündemden düşmüyor. Uzun bir süredir yaşanan Suriye ve Işid krizi bile ekonomileri alt üst etmeye yetti. Halk arasında başkan Trump’ın, bu sorunların üstesinden gelemediği sesleri yankılarını sürdürüyor.

Tüm bu sorunların üstüne bir de Japon ekonomisinin güçlenmesi geliyor! Yen ve ABD doları arasındaki fark etkili bir şekilde kızışıyor. Japonya hükumeti tarafından yapılan akıllıca hamleler, yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi Trump ve ekibini zora düşürebilir. Son dönemde Donald Trump ve ekibi üzerinde bir baskı oluştuğu dikkat çekiyor. Şayet Amerika ekonomisi bu şekilde giderse, bu tip haberlerin artmasından korkuluyor.

https://www.kredibanka.org/dolar-neden-yukseliyor/

ABD Doları Türk Lirası Önünde Artış Gösteriyor

Son dönemde artan dolar kuru, parası olanları bu yönde yatırım yapmaya zorluyor. Geçtiğimiz yıllar da sayın “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan” tarafından yapılan çağrıya olumlu geri dönüşler yaşanmıştı. Sayın Cumhurbaşkanı tarafından yeni bir açıklama geldi.

G20 ülkeleri arasında en çok büyümeye sahip olan ülke Türkiye! Büyüme gösteren bir ekonomiye sahip olduğumuz bilinen bir gerçektir. Fakat “ABD doları düşecek mi?” veya “artmaya devam mı edecek?” Bilinmez bir tartışma konusu haline geldi.

https://www.kredibanka.org/dolar-piyasasi/

Dolar sert düşüş yaşıyor tartışması şimdilik Japonya için geçerli fakat aynı durumun Türkiye içinde geçerli olacağını umuyoruz. Bu konuda yaşanan gelişmeler sonrası sizleri haberdar etmeye çalışacağız. Aklınıza takılanları aşağıdan bizlere sorabilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.