Dolar Rekor Yükselişe Devam Ediyor

Dolar rekor yükselişe ve mağdur etmeye devam ediyor! Son zamanların en büyük artışını yaşayan Amerikan doları, piyasaları etkisi altına aldı. Merkez bankası tarafından bu duruma müdahale ediliyor.

Bugün Dolar Kaç Para?

Bugün (23 Mayıs) sabah dikey yükselişe geçen dolar, gün içinde 4,92 TL seviyelerini gördü. 4 lira 90 küsür kuruş seviyelerini görmesi, doların bugüne kadar ki en büyük artışı olarak görüldü. Bu seviyeleri gören dolara Merkez bankası anında müdahale etti.

dolar kac para

kaç para oldu

T.C. Merkez Bankası Dolara Müdahale Etti

T.C. Merkez bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından hemen bir toplantı düzenlendi. Toplantının ardından dolar gün içinde hızlı bir düşüş yaşadı. TCMB’nin müdahalesi sonunda, 4,55 tl seviyelerine kadar gerileme yaşanmış oldu. Bknz.

Dolar Günü Kaçtan Kapattığı?

PPK toplantısının ardından 4,55 seviyelerine inen Dolar, akşam 20:00’dan sonra 4,58 liradan günü kapatmış oldu. PPK toplantısından sonra yapılan açıklamaya göre, bazı faiz oranlarına müdahale edildiği söylendi. Faizlerin yükselmesi, döviz üzerinde büyük bir etki yaratmış oldu. Bu müdahale sonrası döviz piyasası sabit tutuldu ve günü 4,57 lira olarak kapatmış oldu.

Erken seçim kararı sonrası döviz

Sonraki Toplantı Tarihi 7 Haziran

Ekonomi uzmanları ve analistler taradından verilen bilgilere göre, PPK 7 Haziran tarihinde yeniden toplanacak ve bu tarihe kadar piyasalar oynaklık azalacaktır.

Dolar Daha Ne Kadar Yükselir?

Bir çok kişi tarafından konuşulan bu konu, ülke menfaatini hiçe saymak anlamına gelebilir. Olabildiğince döviz piyasalarının düşüş göstermesi ve enflasyon değerlerinin düzeltilmesi gerekiyor. Ülke genelinde yaşanan bu krizin ardından, Merkez bankası ve diğer yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından toplantılar yapılıyor.

Fetö Parmağı Var mı? Söylentileri Var!

Bazı kesimler tarafından doların yükselmesi ile birlikte, “fetö terör örgütünün bu işte parmağı var” söylentileri konuşuluyor. Fetullah Gülen ve cemaati tarafından bu işin tasarlandığı ve 24 Haziran seçimlerine taban hazırlandığı konuşuluyor. Tabii ki bunlar tamamı ile söylenti ama halkın büyük bir çoğunluğu tarafından bu konu medya önünde de tartışılıyor.

Seçimden Sonra Dolar Düşer mi?

Döviz yatırımı yapanların aklına gelen bir diğer soru ise “seçim sonrası doların düşüp, düşmeyeceği olmaktadır.” Bu durum şimdilik merak konusu ama seçime bir aydan daha kısa bir süre kaldı. 25 Haziran sonrası hep birlikte bu soruya ilişkin cevapları göreceğiz. Umarız dolar, euro, sterlin ve diğer döviz birimleri düşer ve ülkemiz daha ileri düzey bir ekonomiye sahip olur.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.