Dolar Neden Yükseliyor? Yükselme Nedenleri

Türkiye piyasalarında sürekli olarak artan dolar neden yükseliyor? Doların yükselme nedenleri nedir? Tüm detayları ile dolar endeks ve piyasa tırmanış nedenleri burada!

dolar neden yukseliyor

Dolar neden yükseliyor

Doların Artış Nedenleri

Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, Etyopya ve daha pek çok ülkenin para birimi olan dolar ülkemizde de yaygın olarak kullanılıyor. Ülke genelinde pek çok kişi doları yatırım amaçlı kullanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre dolar günden güne yükselme yaşıyor. Doların her geçen gün yükselme sağlaması, vatandaşlar arasında “dolar neden yükseliyor” merakını beraberinde getiriyor. Dolar tüm dünyada yükseliyor ancak Türkiye’de yükselme oranı diğer ülkelere oranla çok daha yüksek şu sıralar.

Ülkemizde doların yükselme sağlaması hem iç sebepler, hemde dış sebeplere bağlı olarak etkilenmesi kaynaklıdır. Dolar son zamanlarda 3,78 oranından, 3,75 oranına küçük bir gerileme yasamıştık. Daha sonrasında 3.85 oranına yükselerek daha sonra 3.90 oranına kadar artış göstermişti.

dolar neden yukseliyor

Dolar neden yükselir

Dolar Neden Yükseliyor?

Doların yükselişinin piyasaya etkileri oldukça geniş bir alanı kapsar. Dolarda yükselme olması piyasa üzerinde bir takım etkiler yaratabilmektedir. Ekonomik kriz ve finansal piyasalar birbirleri ile karıştırılmaması gereken etkenlerdir. Doların yükselme nedenleri bu durumlarla asla kıyaslama yapılmaması gerekir. Dolar önümüzdeki haftalarda da yükselme gösterecek gibi duruyor. Dolar yükseldikçe, faiz oranlarında da artış gözlemleniyor. Bu durum çevresel bazı faktörleri etkileyerek, maliyetlerin artmasına da sebep olabiliyor. Merkez bankası doları frenlemek adına çeşitli ihaleler açmaktadır. İhaleler ilk başlangıç aşamasında küçük rakamlar ile başlarken, kısa bir süre içerisinde hızla artış gösteriyor. Bu nedenle merkez bankasının yapmış olduğu küçük dokunuşlar, faizler üzerinde oldukça büyük etkiye sebep olabiliyor.

Dolara Karşı Artan Talep
Dolar, yatırımcıların en çok tercih ettiği yatırım araçlarından biridir. Doların günden güne yükselme sağlaması, dolara karşı olan talebin artmasında büyük rol oynamaktadır. Doların artması en çok yatırımcılarının yüzünü güldürüyor. Yine de yatırımcıların sürekli olarak takipte kalması faydalıdır. Dolar yatırımını Forex üzerinden yapacak bir yatırımcının, öncelikle deneme hesabı açması öneriliyor. Denme hesabı hakkında bilgi almak için “demo hesabı” başlıklı yazımızı gözden geçirebilirsiniz.

Ayrıca dolar, dünya ticaretinde en yaygın olarak kullanılmakta olan para birimlerinin başında gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre uluslararası ticaretin yaklaşık olarak %60 oranlık kısmı dolar ile yaklaşık %20 oranlık kısmı ise Euro ile gerçekleşmektedir. Kalan küçük oran ise diğer para birimleri ile gerçeklemektedir.

dolar neden yukseliyor

Dolar neden yükselir

Dolar Endeksi
Dolar endeksi; dünya üzerinde yaygın olarak kullanılmakta olan diğer para birimlerinin karşısındaki değerinin gösterilmesidir. Dolar endeksi hesaplamasında kullanılan para birimleri ABD’nin ticaret hacmi en yüksek olan para birimlerinden meydana gelmektedir. Dolar endeksi merkez bankaları tarafından düzenli olarak takip edilmektedir.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.