Dijital Para Nedir

Dijital Para

Dijital para nedir başlığı, kredi kartı ve manyetik kartlar ile bağlantılı bir paylaşımdır. Teknoloji çağının bankalara getirmiş olduğu yeniliklerden biri de “Dijital Para” olmuştur. Kredi ve manyetik banka kartları hayatımıza girdiği günden beri, neredeyse nakit paranın sıcaklığını unutur olduk. Kredi ve manyetik banka kartları diye vurguladık, fakat toplu taşıma araçlarını kullanırken de manyetik kartlar kullanıyoruz. Bu kartlar, banknot ve madeni paranın sonunu hızla getirmektedir. Banknot ve madeni paranın ortadan kalkması ile tamamen Dijital para devrinin başlayacağı net olarak görünüyor. Bir çok kişinin merakla sorduğu “Dijital para ne demek?” sorusuna cevap verelim.

Dijital Para Nedir?

Dijital para gelişen teknoloji hizmetleri sayesinde ortaya çıkarılmış ve Bitcoin para birimi platformu bunlar arasında ki en çok bilinen isimdir. Dijital para nasıl çıktı?; yeni oluşum “Blockchain teknolojisi” ile birlikte, dijital para da ortaya çıkmıştır. Bir bankacılık sistemi olan Dijital para Blockhain teknolojisi, kullanıcıların veri alışverişi yapmasına olanak tanır. Blockhain teknolojisi ile bu işlemi yaparken, her hangi bir aracı ihtiyacı duyulmaz. Tüm kullanıcılar tarafından geliştirilmeye açık ve oldukça güvenilir bir teknoloji sistemi olması dikkat çekmesini kolaylaştırıyor. Kullanıcılar tarafından Blockchain üzerinden yapılan para transferleri paranın büyüklüğü konusunda, oldukça ciddi boyutlara ulaşmış bir vaziyet almıştır.

Bu sistemde kullanılan tüm dijital paraların Amerikan Doları olarak karşılığı vardır. Fakat diğer para birimlerine göre de, değer hesaplaması yapma şansı vardır. Buna örnek vermek gerekirse; 2016 yılı Haziran ayı ortalarında, 1 Bitcoin 634 Amerikan Doları civarlarında seyir etmektedir. Bitcoin ile alışveriş yapma imkanı tanıyan e-ticaret sitelerinin artış göstermesi, dikkat çeken diğer bir unsurdur. Bitcoin ile alışveriş yapılabilen işletmelerin çokluğu, Türkiye sınırları içerisinde kendisini göstermiştir. Buna göre; Bitcoint ile alışveriş yapabilme şansına sahip olunan işletmeler ülkemizde de vardır.

Dijital Para Birimleri

En çok bilinen dijital para biriminin Bitcoin olduğunu düşünsek bile, bir çok Dijital para birimi var. Bu para birimlerini sayacak olursak;

  • Litecoin
  • Doge Coin
  • Monero
  • The Dao
  • Ripple Coin
  • Lisk Coin
  • Dash Coin

ve daha bir çok Dijital para biriminin var olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle saymış olduğumuz bu Dijital para isimlerini iyi öğrenmeliyiz, çok kısa bir süre sonra hayatımıza girecek gibi görünüyorlar. “Dijital Para Nedir ya da Dijital Para Ne Demek” gibi sorular ile karşılaşırsanız, bilgi paylaşımı yapabilir ya da sayfamızı tavsiye edebilirsiniz.

Ayrıca Para Transferi işlemleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için ilgili kategorimizi ziyaret edebilirsiniz. Teşekkür ederiz. Kredibanka.org

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.