Devlet Tahvili Nedir

Devlet Tahvili Nedir?

Devletin, 1 yıldan uzun vadede borçlanma ihtiyaçlarını karşılaması gerekmektedir. Bu yüzden hazine müsteşarlığı tarafından borçlanma senetleri çıkarılır. Bu senetlere devlet tahvili denilmektedir.

Tahvil Nedir

Devlet Tahvili Nedir

Ayrıca, DİBS (Devlet İçi Borçlanma Senedi) olarak da bilinmektedir. Devlet bu tahvillerde, belirtilen vadede ödeme yapmayı garanti etmektedir. Bu tahvillerden tüzel kişilerde faydalanabilmektedir. Bankalar bilançolarının aktif kalemlerinde yatırım aracı olarak bulundurmaktadırlar. Uzun vadede olan devlet tahvilleri, işlemiş faizi ile nakite çevrildiği takdirde faiz oranları düşük olacaktır. İhalelerde teminat olarak da kullanılan tahviller, bir yıl veya daha uzun vadeli olarak dövize endeksli devlet içi borçlanma senetleri olarak da bilinmektedir. Devlet tahvilinde ana paranın hepsini faizi ile geri alma garantiniz bulunmaktadır. Vade tarihine kadar devlet tahvilini elinizde tutmazsanız bu pekte mümkün olmayacaktır.

Özellikleri

  • Bu tahviller devlet garantisi altındadır
  • Yüksek miktarda sabit gelir sağlamaktadır.
  • Emanet hesabında ücretsiz olarak saklanabilmektedirler
  • 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadelidirler
  • Devlet tahvilleri kuponlu ya da kuponsuz ıskontolu olarak satılabilmektedir
  • Vade tarihinde, tahvilin üzerinde yazan değer ödemede esas alınır
  • Kuponlu devlet tahvilleri 3, 6 ay veya 1 yılda en az bir kere faiz ödemelidir
  • Hazine müsteşarlığı tarafından çıkarılmaktadır
  • Satış aracılığını merkez bankası gerçekleştirmektedir
  • Faizleri düştüğü takdirde birim fiyatları yükselmektedir

Nasıl Alınır?

Birçok yatırımcı güvenli ve sabit gelir elde etmek ister ve bu yüzden yatırımlarını orta ve uzun vadede değerlendirmek için devlet tahvili almaktadırlar. Orta ve uzun vadeli yatırım aracı olan devlet tahvili, ana paranızın faizi ile geri ödeme garantisi vermektedir. Devlet tahvilinde yatırım yapmak isteyenlerin gözden kaçırmaması gereken bilgiler bulunmaktadır. Bunların başında Risk, Borsa Yönetimi ve deneyimler yer almaktadır. Minimum vadesi 1 yıl olan bu tahvillerde, bu koşulu göz ardı etmeksizin serbestçe vade belirleyebilirsiniz. Diğer adı devlet içi borçlanma olarak da bilinen işlemler hazine müsteşarlığı tarafından çıktıktan sonra, vadenin tarihine kadar müsteşarlıktan bağımsız olarak çalışan ikincil piyasalarda alım satım işlerinde kullanılabilmektedir. Özellikle belirtmek isterim ki, bu ikincil piyasadan tahvil almak oldukça kolaydır. Bunun için banka, aracı kurum özel kuruluşlar gibi bir aracı ile anlaşmanız gerekmektedir. Bunu sağladıktan sonra kolay bir şekilde devlet tahvili alabilirsiniz.

Tahviller

Devlet Tahvili Nedir

Devlet tahvili nedir içerikli yazımızda yayımlamış olduğumuz hiç bir bilgi, tavsiye amacı taşımaz. Yatırımcılar bireysel hizmet alır ve yapacağı işlemler kendilerini ilgilendirir. Bu nedenle, Fon ve Bono gibi işlemlerinizi bireysel kararlar alarak yapınız.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.