Devlet Destekli Konut Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Devlet destekli konut hesabı açmak için gereken tüm bilgiler burada verilmiştir. Devlet desteği alarak ev sahibi olmak için “konut hesabı” açılması gerekiyor. Peki nedir bu konuş hesabı ve nasıl açılır? Araştırmalar sonucu ulaşmış olunan tüm bu bilgiler aşağıda detaylı olarak verilmiştir.

Devlet Destekli Konut Hesabı Nedir?

İlk defa konur alacaklar için %20’ye varan destek almak isteyenler için sağlanan avantajlı hesaptır. Devlet tarafından belirlenen şartlar altında sunulmaktadır. Üç (3) yıl boyunca hesap birikimi yapanlar, toplam birikimin maksimum yüzde yirmisi kadar destek alır. Böylece Devlet desteği ve kar payı elde edilmiş olunur. Konut alırken %20’lik bir rakam oldukça büyük avantaj sağlar. Bu nedenle başvuru yapan kişi sayısı sürekli olarak artmaktadır.

devlet destekli konut hesap

Konut Hesabı Açma Şartları Nelerdir?

Türk vatandaşı olunması gereken ilk şartlar arasında yer almaktadır. 29.05.2009 tarihli ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu, 28’inci maddesine dikkat edilmesi gerekir. Bu kapsama giren kişiler hariçtir. Ayrıca gerçek kişiler olması gerekmektedir. Dilerseniz tüm bu şartları maddeler halinde sunalım.

Şartlar ve Koşullar Nedir?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. (Yukarıda belirtmiş olduğumuz kapsama girenler hariç)
 • Gerçek kişi ve ilgili banka müşterisi olunması gerekiyor.
 • Kişinin adına kayıtlı kat mülkiyeti, kat irtifakı, müstakil tapulu herhangi bir konut veya daire sahibi olmaması gerekiyor.
 • 18 Yaşından büyük olması gerekiyor. Onsekiz yaşından küçükler için velisi veya vasisi hesap aracılığıyla konut hesabı açılabiliyor.
 • Hesap açıldıktan sonra konut alana kadar, en az üç (3) sene boyunca hesaba düzenli ödemeler yapılmış olması gerekir.

Konut Hesabı ile Neler Alınır?

 • Kat mülkiyeti tapusu bulunan konutlar.
 • Kat irtifakı tapusu ve yapıyı kullanmaya dair izin belgesi (yapı kullanma izin belgesi) olan konutlar.
 • Konut nitelikli yapı kullanma izin belgesi bulunan müstakil taşınmazlar.

Dikkat! Devremülk için herhangi bir Devlet katkısı yapılmıyor.

Konut hesabı sadece Türk lirası olarak açılıyor. Kendi adınıza birden fazla konut hesabı açma şansınız yok. Ayrıca bu hesap, diğer herhangi bir bankaya transfer edilemez veya taşınamaz. Düzenli yapılan ödemelere ek ödeme yapılabiliyor. Yanı bu ay fazla paranız varsa, bunu yatırabilirsiniz. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken konu; üst sınırın asılmaması olacaktır. Hesap bakiyesi, asgari ödeme sınırının altına düşmeyecek şekilde yılda iki kere birikim hesabından para çekebilirsiniz.

Konut Hesabına Aylık Ne Kadar Ödeme Yapılıyor?

Bu ödemeleri yapmak için üst ve alt sınır uygulaması vardır. Aylık ödemeler için belirlenen taban sınır 313,72 lira olarak belirlenmiştir. Tavan yani üst ödeme limiti ise 3.137,15 TL. olarak belirlenmiştir. Ödemeleri üç aylık yapma imkanı olduğunu hatırlatmak isteriz. Şayet üç aylık ödeme yapacaksanız; alt sınır 941,16 olarak, üst sınır ise 9.411,45 lira ödeniyor.

devlet destekli konut

Hesap açılışı yaparken azami otuzyedi buçuk bin lira para yatırılabilir. Yalnız bu işlemi sadece bir defaya mahsus olmak üzere yapabilirsiniz. İkinci veya üçüncü kez aynı şekilde para yatırımı yapılamıyor.

Devlet Desteği Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Peki konut alımı için verilen Devlet katkısı nasıl hesaplanıyor?

 1. Düzenli ödeme süresi 36 ile 47 ay olan kisiler için biriktirilen tutarın %15 kadarı sağlanıyor. Belirtilen bu oranın toplam parasal değeri onaltı bin üçyüz küsür lirayı geçemiyor.D
 2. 48 ile 59 ay birikim hesabı olanlara %18 destek sağlanıyor. Yine bu süre zarfında destek alacaklara, onyedi bin beşyüz küsür liralık tutarı geçemiyor.
 3. 60 ay ve fazlası olanlara ise hesapta bulunan birikim miktarının %20’si veriliyor. Altmış aylık süre için ise 18 bin sekizyüz küsür lira üst ödeme yapılabiliyor.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz bu alt ve üst limitler, her sene ilgili kanun göz önüne alınarak düzenleniyor. Gelelim en önemli hususa yani Devlet destekli konut hesabına nasıl başvuru yapılacağına.

Devlet Destekli Konut Hesabı Nasıl Açılır?

Konut hesabı açmak için tercih ettiğiniz bankanın en yakın şubesine gitmeniz yeterli olacaktır. Hesap açmak için tercih edebileceğiniz bazı bankaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ziraat katılım bankası,
 • Kuveyt Türk katılım bankası,
 • Türkiye Finans katılım bankası,
 • Vakıfbank,
 • Türkiye iş bankası,
 • Albaraka Türk katılım bankası,
 • Akbank,
 • TEB (Türk Ekonomi Bankası),
 • Yapıkredi,
 • Denizbank

gibi banka ve finans kuruluşlarından bu hesabı açabilirsiniz. Bu gibi bir çok bilgiye www.kredibanka.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.