Devlet Destekli Faizsiz Evlilik Kredisi 2016

Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Uzun bir süredir evlenme hayali kuruyor ve bu hayalinizi ekonomik nedenlerden ötürü gerçekleştiremiyor olabilirsiniz. Üzülmeyin artık devlet bu tür düşüncelere ya da ekonomik darlıklara sahip gençlere ”faizsiz evlilik kredisi desteği” ile yardım etmektedir. Her hangi bir banka ya da finans kurumuna başvuru yapmanız gerekmiyor, bu kredi tamamen devletin iradesinden gençlere temin ediliyor. Fakat kredi tutarını devlet yetkililerinin belirlenmiş olduğu bankalar aracılığı ile alabiliyoruz. Örneğin evlenmek için düğün salonu, nikah, nişan ve çeyiz gibi masraflar oldukça büyük bir varlığa sahip olmanızı gerektiriyor olabilir. Fakat artık bu tür ihtiyaçları karşılamak için devletimizin sunmuş olduğu bir evlilik için faizsiz devlet kredisi imkanı varlığını göstermiş olmaktadır. Fakat devletin gençler için sunmuş olduğu bu kredi imkanından faydalanmak için, bazı ön şartlar belirlenmiştir. Bu şartları taşımayan gençlere maalesef kredi imkanı sunulamamaktadır.

Faizsiz Evlilik Kredisi Kimlere Verilir?

Aile ve sosyal politikalar bakanlığı tarafından genç çiftlere sunulan bu kredi imkanından, belirli yaş sınırına sahip ve gerçekten ihtiyacı olduğu düşünülen genç çiftlerimiz yararlanabilmektedir. Örneğin genç çiftin meslekleri ve ailelerinin durumları incelemeye alınırken, aylık gelir pusulaları da inceleme altına alınmaktadır. Eğer evlilik kredisinden faydalanmak isteyen gençlerin gelir düzeyleri yüksek ya da her hangi bir mülke sahipler ise, devlet destekli faizsiz evlilik kredisi imkanına sahip olamıyorlar. Kredi talebi sonrası, maddi olanaksızlıkların onaylanması gerekmekte ve buna göre yukarıda belirtmiş olduğumuz araştırmalar yapılır. Aile ve sosyal politikalar bakanlığı tarafından aranılan bir diğer şart ise; adli sicil kaydının temiz olması. Yani yeni evlenecek genç çiftten her hangi birinin, Türk Ceza Kanununa göre ağır suç olarak tanımlanan maddelerden her hangi birinde sicil kaydı var ya da hüküm giyme durumu söz konusuysa bu kredi için onay verilememektedir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Yaş Sınırı

Aile ve sosyal politikalar bakanlığı tarafından genç yaşta evlenecek çiftler için sunulan bu kredi imkanından yararlanmak için belirli bir yaş sınırı olmaktadır. Örneğin faizsiz evlilik kredisi için belirlenen yaş sınırı 24’dür. 24 yaş altı genç çiftler, devletin sunmuş olduğu bu kredi imkanından faydalanma hakkına sahip olabiliyor. Fakat gençlerden birisi üniversite okuyor ise, üst yaş sınırı 26 yaşına kadar uzatılabiliyor. Diğer türlü bu kredi imkanından faydalanabilmek için, üst yaş sınırı 24 olmaktadır.

Ne Kadar Faizsiz Kredi Alabilirim?

Devlet tarafından bu konu hakkında yeni incelemeler yapılıyor olsa da, şu anlık faizsiz evlilik kredisi için belirlenen üst limit 10.000 TL. olarak değerlendirilmektedir. Fakat bu kredi kapsamında talep edilmiş kredi tutarının tamamına kavuşulması halinde, her hangi bir ek faiz ücreti ödeme gibi zorunluluk bulunmamaktadır.

Faizsiz Kredinin Geri Ödemesi

Müjde gibi karşılanan geri ödeme şartları ise, gençlerimiz arasında mutluluğa yol açacak bir diğer faktördür. Faizsiz olarak sahip olunan evlilik kredisi için, geri ödeme süreci 1 yıl sonra başlamaktadır. 1 yıl sonunda başlanacak kredi ödemeleri, toplamda 4 yıl gibi uzun bir süreye yayılmaktadır. Ayrıca uzun zamana yayılmasının sebebi olarak, gençlerin ekonomik nedenler ile zor duruma sürüklememesi hedeflenmiştir. Hatta evlilik başlangıcı sonrası çocuk olması durumunda, ödemeler 1 yıl erteleme söz konusu olacaktır. Son olarak devletin yurtlarında yetim olarak büyümüş genç çiftlerimiz için, geri ödeme ötelemesi 2 yıl olarak belirlenmiştir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisini Hangi Bankalar Veriyor?

Faizsiz evlilik kredisi devlet destekli olduğu için, kamu sermayeli bankalar tarafından gençlere temin edilebilmektedir. Ayrıca her hangi bir özel banka tarafından bu kredi imkanına sahip olunmadığı için, devlet bankalarından krediyi temin etmek mantıklı olarak görünmektedir. Bu bankalara örnek vermek gerekirse; Ziraat Bankası, Vakıf Banka ve Halk Bankası bunlara örnek olabilmektedir.

Faizsiz Evlilik Kredisi Başvurusu

Devlet destekli evlilik kredisine başvuru için yapmanız gereken en basit işlem, sunmuş olduğumuz örneklerde olduğu gibi kamu bankalarına başvuru yapmak olacaktır. Örneğin ziraat bankası şubesine giderek, müşteri temsilcisi aracılığı ile konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca yukarıda belirtmiş olduğumuz başvuru şartlarını taşımıyorsanız, özel şirketler tarafından ”evlilik kredisi veren bankalar” sayfamıza göz atabilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.