DASK Nedir?

Bir sigorta ürünü olan DASK nedir? yazımızın detaylarında bulabilirsiniz. DASK, diğer adıyla zorunlu deprem sigortası, deprem ve deprem sonrasında deprem nedeniyle meydana gelmiş olan infilak, yangın, tsunami, toprak kayması gibi nedenlerin meydana getirdiği maddi zararların, poliçelerde belirlenen limitler dahilinde nakit olarak ödenmesidir. Depremde hasar görmüş bina ister tamamen, ister kısmi olarak zarar görmüş olsun bu sigortayla teminat altında olur.

DASK Nedir

DASK Nedir

DASK Kapsamı

DASK yapıldığında binanızın temelleri, merdivenleri, ana duvarları, asansörler, tavan ve tabanlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, çatılar, koridorlar, sahanlıklar, bahçe duvarları, istinat duvarları, bacalar ve buna benzer binayı tamamlayıcı unsurlar sigorta kapsamı dahilinde oluyor.

DASK Kapsamı Dışında Olan Durumlar

Zorunlu deprem sigortası binanın deprem ve deprem kaynaklı maddi hasarlarını karşılamakla yükümlüdür. Bunun haricinde enkaz kaldırma masrafı, kira mahrumiyeti, kar kaybı, alternatif ikametgah veya işyeri masrafları, her türlü taşınır mal, eşya ve benzeri ürünler, mali sorumluluklar ve benzeri konulardan doğabilecek zararlar tüm bedeni zararlar ve vefat, deprem ve depremden dolayı oluşan yangın, tsunami, infilak ya da yer kayması dışında kalan hususlar, manevi tazminat talepleri, depremden bağımsız olarak, binanın kusurlu olması sebebiyle zamanla oluşmuş hasarlar DASK kapsamı dışında kalıyor.

DASK Teminat Limitleri

DASK, olası bir deprem felaketinin ardından sigorta sahiplerinin hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilmelerini amaçlayan bir sigortadır. Deprem geçecek, hayat devam edecek sloganıyla yola çıkan DASK, teminat limitlerini her yıl inşaat maliyetlerinde gerçekleşen artış oranına göre belirlediği azami tutarla sağlamaktadır. DASK 2016 yılı azami teminat tutarı bütün yapı tiplerinde 160 bin lira olarak belirlenmiştir. Azami teminat bedeli tespit edilirken, meskenin yıkılması halinde yeniden inşa edilmesi sırasında harcanacak maliyetler, arsa değeri hariç dikkate alınmaktadır. Sigortalının ödeyeceği teminat bedeli azami teminat tutarını geçmemek üzere meskenin büyüklüğü ve yapının tarzı doğrultusunda belirlenir. DASK yapılan meskenin değeri azami teminat tutarının üzerindeyse, sigortalı kendi isteğine bağlı olarak aşan kısım için sigorta şirketinden ek teminat bedeli alabilir. Zorunlu deprem sigortaları genelde belediye sınırları içerisinde yer alan meskenlere yönelik olarak geliştirilmiştir.

DASK Nedir

DASK Nedir

En ucuz sigorta şirketleri başlıklı konumuzu inceleyerek, bu sigorta şirketleri hakkında detaylı bilgi alma şansına sahip olabilirsiniz. Zorunlu Deprem Sigortaları içerikli yazımızın tamamı ”DASK Nedir?” başlığı altında verilmiştir. Bu yazım bilgilendirme amaçlı yayımlanmış olunup, sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.