Daireyi İşyerine Kiraya Vermek

Daireyi İşyerine Kiraya Vermek

Evlerinizin boş durmasından şikayetçiyseniz sezonluk veya sürekli olarak bir işyerine kiralayabilirsiniz. Bir kişiye ofis olarak veya dizi-filim yapıcılarına belirli süre içerisinde kiralayarak büyük bir getiri elde edebilirsiniz. Evinizi normal bir aileye verip ortalama bir kira almaktansa, ofise veya yapım şirketlerine kiralayarak daha büyük gelir elde edersiniz. Tabii ki de normal şartlarda kullanılmayacak olan evinize ödemeniz gereken vergiler ve bildirmeniz gereken bildirim belgeleri olacaktır. ”Daireyi İşyerine Kiraya Vermek” önemli bir sözleşme gerektirmektedir.

Eviniz ya da Daireniz yoksa üzülmeyin, sizler için KONUT KREDİSİ şartları ve özellikleri hakkında bilgi verdiğimiz sayfamızda bulunmaktadır.

Daireyi İşyerine Kiraya Vermek

Daireyi İşyerine Kiraya Vermek

Ticari yönden bakarak kiralama yaptığınız anlaşmalar için kesinlikle sözleşmeler yapıp bunları vergi ödemelerini doğru yapabilmek için bildirmelisiniz. Bu sözleşme neticesine göre size emlak vergisi çıkacaktır. Evinizi herhangi bir iş yerine kiralamanız durumunda, eviniz için ”Çevre Temizlik Vergisi” de eklenmektedir. Yani getirisi çokken bir yandan da daha önce hiç ödememiş olduğunuz birkaç vergide hayatınıza eklenmiş oluyor. Apartman Dairesini İşyerine Kiraya vermek olumlu veya olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bunlar evinizin bir işyeri niteliğinde kullanılması demek kesinlikle bir aile yaşantısında olan temizliğin yok olması demektir. Ancak size bir aileye kiralanmış olan evinizden daha fazla gelir elde edeceğinizi de unutmayınız.

Evi İşyerine Kiralamanın Getirisi

Elinizde bulunan taşınmaz mülkünüzü herhangi bir aileye vermektense, bir işyeri amacıyla kullanılmasına izin vererek normal kiraların üstünde bir kira geliri elde etmek daha mantıklı durmaktadır. Ancak evinizin bir işyeri için kullanılmasına bazı şartlar tabii olacaktır. Bunlar yapılacak işin bulunduğu mevki, büyüklüğü vs. gibi özellikleri içerisinde barındırmaktadır.

Günümüzde ortalama bir evin kirasını 1000 TL olarak baz alırsak, eğer evinizi bir ofis amacıyla kullanılması için kiraya verirseniz 3 katı yani 3000 TL’ye kiralamanız normal görünebilir. Evi iş yerine kiralamanın getirisi normal düzeye göre fazla görülebilir, ancak dairenin bir işyerine kiralanmasının da evin tahriş olabilmesi gibi bazı dezavantajları da bulunmaktadır.

Daireyi İşyerine Kiraya Vermek

Daireyi İşyerine Kiraya Vermek

Kiralama Şartları
Evinizi bir işyeri amacıyla kullanılmasına müsaade etmek için öncelikle birkaç şartı yerine getirmelisiniz. Aslında bu şartlar kiralayacağınız evin devlet tarafından istenilen sözleşmeyi düzenleyip, ona göre bir gelir vergisi ve diğer eklenecek vergiler göz önüne almanızı kapsar. Bunun dışında tabii ki de anlaşma yapacağınız kişilerin, evinizin pozisyonunu ve büyüklüğü vs. gibi özelliklere göre yapacakları işin uygunluğuna göre size bir kira teklif edebilirler.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.