Cvv Kodu Ne İşe Yarar?

1 Skor2 Skor3 Skor4 Skor5 Skor (Bu yazıma oy verir misiniz?)
Loading...

Kredi Kartındaki Cvv Kodu Nedir?

Kredi kartı kullanıcılarını son derece yakından ilgilendiren ve yoğun olarak sorulan ”Kredi Kartının Arkasındaki CVV Kodu Ne İşe Yarar?” sorusu hakkında bilgiler sunmaya çalışalım.

Cvv Kodu Ne İşe Yarar?

Cvv Kodu Ne İşe Yarar?

Bu numaralar, son yıllarda kredi kartı kullanıcılarının İnternet ortamında yapmış olduğu alışverişlerin artması ile birlikte gelen güvenlik sorunlarının aşılmasını hedeflemek amacı ile kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca günlük hayatımızın ayrılmaz parçalarından olan kredi kartları, alışverişlerin vazgeçilmez bir parçası olmaya devam ediyor. ”Kredi kartlarının arka yüzündeki, genelde beyaz hat üzerine yazılan ve son üç rakamı temsil eden güvenlik numarası Cvv kodu olarak bilinmektedir.” Online alışverişler için gerekli olan bu sayısal veriler sayesinde, güvenlik seviyesi en üst düzeyde tutulmaktadır. Cvv’nin diğer adları ise ”CID, Cvv2 veya CVC2” olmaktadır. Kredi kartı sahteciliği gibi durumların önüne geçilmesi amacı ile 1 Ocak 1997 tarihinden itibaren zorunlu olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bütün Visa kartların arka yüzünde bulunan bu kart güvenlik numarası, sadece 3 rakamdan oluşmaktadır. Önemle vurgulamak isteriz ki bütün kredi kartlarında aynı olmayabilir, örneğin Amerikan Ekspres kartlarında 4 sayıdan oluşmaktadır.

Cvv Kodu Ne İşe Yarar?

Güvenliğin sağlanması amacı ile bankalar tarafından oluşturulan bir algoritma aracılığıyla, kredi kartına ait son kullanma tarihi ile bağlantılı bir şifre oluşturulmuştur. Şifreyi bazı bankalar özel araçları ile çözerken, bazı bankalar ise İnternet üzerinden çözüm sağlar. Ayrıca bu şifreyi bugüne kadar kırabilen kişinin olmaması, kart güvenliğin sağlamlık ispatı olarak görünebilir. Müşteriler kartları ile uzaktan, yani telefon veya İnternet üzerinden alışveriş yapabilmesi ve kart dolandırıcılığının engellemesi amacı ile uzun süredir kullanılmaktadır.

Cvv kod kötü amaçlı bir başkasının eline geçtiği zaman, kişi kolay bir şekilde sizin kartınızla alışveriş yapabilir ve faturanızı şişirebilir. Bu yüzden kartınıza ait Cvv bilgilerini kimseyle paylaşmamanız önemle önerilir. Uzaktan alışveriş yaptığınız zaman size, Cvv kodu sorulur ve sizde doğru cevap verirseniz işleminiz anında onaylanır. Teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlediği günümüz şartlarında, Online alışverişler oldukça büyük bir öneme sahip olmuştur. Kart dolandırıcılıklarının önüne geçilmesi için bu güvenlik numaraları oluşturulmuş olsa da, Siber suçlar ile uğraşan suçlularda teknoloji kadar hızlı şekilde kendilerini geliştiriyorlar. Bu yüzden alışveriş yaptığınız İnternet sitelerinin güvenli olup olmadığını kontrol ederek, hizmet almanız sizler için daha sağlıklı sonuçların oluşmasını sağlar.

Cvv Kodu Ne İşe Yarar?

Cvv Kodu Ne İşe Yarar?

Sayfada belirtilen Kredi Kartı Güvenlik Numarası yani CVV Kodu içerikli yazımızda, aradığınız sorunun cevabını bulamadıysanız, lütfen bizlere yorum yaparak ya da İletişim butonu ile bildiriniz. Yapacağınız her türlü görüş, öneri, arzu ve isteklerinize anında cevap veriyor, titizlikle inceleyip sayfalarımızda paylaşıyoruz. Yayımlanan içerikleri faydalı bulmanız halinde, sosyal hesaplarınız aracılığıyla paylaşmayı unutmayınız. Saygılar sunarız, Kredibanka.org

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir