Ciro Nedir

Ciro nedir?: Senet, poliçe, çek, konşimento, makbuz senedi, ipotekli borç senedi gibi emre yazılı evrakların mülkiyet değişikliği yaparak, başka mülkiyet sahibi olmasına ciro denir. Yani bir senet üzerindeki hakların kayıtsız ve şartsız olmak üzere başkasına devredilmesi işlemidir. Her ciro ettiren kişi, ciro edilen kişiye karşı sorumlulukları vardır ve bu sorumluluk çerçevesinde işlemler sürdürülür.

Cironun yatırım sektöründe ki yeri ise; ciro belirli bir ay yada yıl içinde satılan bir portföy yüzdesini temsil eder. Ciro işlemlerini düzenleyip, ciro konusunu yapan kişiye ise ciranta denir. Cironun işleme geçtiği tarih, ciro işlemlerini düzenleten kişinin adı soyadı gibi bilgilerin bulunduğu ciroya tam ciro denir. Bahsedilen Tam Ciro’da tüm açık bilgiler bulunur. Hiçbir bilginin yer almadığı ve sadece imza karşılığında oluşturulmuş olan ciroya ise beyaz ciro denir. Kesinlikle sözlü olarak kabul edilmez ve muhakkak yazılı şekilde olmak zorundadır.

Ciro Nedir

Ciro Nedir

Ciro Türleri

Temlik Cirosu
Temlik cirosu genelde senetlerden veya çeklerden doğan bütün hakların karşı tarafa devredilmesinden oluşur.

Tahsil Cirosu

Bu tür ciro etme işleminde asıl amaç senetten doğan hakların karşı tarafa devredilmesi değil, ciro edilene tahsis etme yetkisi verilmesini kapsar.

Rehin Cirosu

Bu türdeki amaç bonodaki tüm hakları, ciro edilen kişiye rehin etmektir. Rehin cirosu teminat niteliği taşıyarak diğer türlerden kendini soyutlar.

Ciro Nasıl Yapılır?

Ciranta, senedin arkasına ciro yapacak olduğu kişinin adını, soy adını ve unvanını ekler. Ardından imzasını atar ve teslim eder. Ciro kağıdının devamındaki yazılar, arka yüzüne veya ek kağıt olarak kullanılan ve adına ”alanj” denilen kağıt ile devam eder. Alanj’lar kesinlikle ciro senedine yapıştırılmalı, aksi halde kaybolup senedin geçersizliğine neden olabilir. Senetler şu şekilde ciro edilir.

Çek Nasıl Ciro Edilir

Örneğin A firmasının B firmasına borcu varsa ve bunu çek ile ödüyorsa, B firması bu çeki ciro ederek C firmasına olan borcunu kolay şekilde öder. Yani çekler iki firma arasında kalmak zorunda değildir. Bu şekilde yapılan ödemelerde parayı alan C firması olacaktır. Çek ciroları tam ciro ve beyaz ciro olmak üzere iki şekilde kolayca yapılır.

Senet Nasıl Ciro Edilir?

Senetler en az iki kişinin anlaştıkları ve belli süre sonunda karşı tarafın alacağı parayı ifade eder. Bu süre sonunda kişi eğer isterse senedi ciro ederek başkasına devredebilir. Bunu yapabilmesi için devir beyanı veya senet teslimi yapması gerekir. Senet devredilen kişide bunu başkasına ciro edebilir. Sonucunda eğer para ödenmezse ilk ciro eden kişiye müracaat edilerek ücret alınır.

Poliçe Nasıl Ciro Edilir?
Poliçenin ve diğer senet türlerinin ciro edilmesi de diğerleri ile aynı uygulamaları kapsar. Ciro düzenlendikten sonra karşı tarafın kabulü ile işleme geçer.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.