Çeyiz Hesabı Şartları

Çeyiz Hesabı Şartları Nelerdir?

Çeyiz Hesabı Şartları

Çeyiz Hesabı Şartları;

1. T.C. vatandaşları veya ‘5901’ sayılı Türk vatandaşlığı kanununun 28’inci maddesi kapsamında olan kişi ya da kişiler bankalara giderek çeyiz hesabı açma şansına sahiptir.

2. Çeyiz hesabı Türkiye bankacılık sektöründe faaliyet gösteren bankaların, yurt içinde bulunan şubelerinde Türk Lirası cinsinden mevduat hesabı ya da katılım fonu olarak açılır.

3. Çeyiz hesabını ortak hesap olarak açma şansına sahip elde edilmez.

4. Kişi; çeyiz hesabı açılış tarihinde yalnızca bir defa olmak şartı ile, hesaba 5’inci maddede belirlenmiş üst sınırı aşan bir tutar yatırma şansına sahip olmaktadır. Fakat bu tutar on beş bin (15.000) Türk lirasını geçmeyecek bir tutar olmalıdır.

5. Çeyiz hesabı açılışı sırasında katılımcı ile banka arasında sözleşme düzenlenir ve gerektiğinde ürün işleyiş detaylarını içeren müşteri talimatı düzenlenebilir.

6. Bir kişi, birden fazla çeyiz hesabı açma şansına sahip değildir.

7. Çeyiz hesapları banka ya da şubeleri arası taşınamaz.

8. 18 yaşından küçük olan bir kişi veli ya da vasisi ile çeyiz hesabı açılabilir.

9. Evlilik tarihinden önce asgari olarak üç (3) yıl boyunca çeyiz hesabına düzenliolarak ödeme yapılması gerekmektedir.

10. Evliliğin 27 yaşından önce yapılması gerekiyor.

Devlet-katkili-ceyiz-hesabi-sartlari11. Evlilik tarihinde ki birikim esas alınarak, devlet katkısı hesaplanmaktadır.

12. Devlet desteği ödemesi evlilik tarihinde mevcut birikim tutarının yüzde 20’sini ve azami beş (5.000) bin Türk lirasını geçemez.

13. Devlet desteği; hesap sahibinin çeyiz hesabına yapılan düzenli ödeme süreleri bir alt yazıdabelirtmiş olduğumuz gibi olmaktadır.

  • Devlet katkısı; düzenli ödeme süresi 35 ile 47 ay olanlar için, hesapta mevcut birikim tutarının %10’u kadar olur. Ama ödenecek rakam dört (4.000) bin Türk lirasını geçmiyor.
  • Devlet katkısı; üzenler ödeme süresi 48 ile 59 ay olanlar için ise, hesapta mevcut birikim tutarının %15’i kadar olur. Ama bu rakam dört (4.500) bin beş yüz Türk lirasını geçmez.
  • Devlet katkısı; düzenli ödeme süresi 60 ay ve bu sürenin üzeri olanlar için, hesapta mevcut birikim tutarının %10’u kadar olur. Ama ödenecek tutar beş (5.000) bin Türk lirasını geçemez.

Ceyiz-hesabi-sartlariYukarıda bahsetmiş olduğumuz “Devlet destekli Çeyiz hesabı şartları“, ilgili resmi kurum tarafından güncel olarak verilir. Bu sayfada yayımlanan yazıların tamamı bilgi paylaşımı yapmaya yönelik olarak hazırlanmıştır. Yazım ile ilgili görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşmanız, kredibanka.org ailesini memnun edecektir. Bir önceki yazımız “Devlet destekli çeyiz hesabı” Başlığını inceleyerek, bu konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.