Çeyiz Hesabı Nedir?

Çeyiz Hesabı Nedir?

Çeyiz Hesabı Nedir?: Çeyiz hesabı ya da çeyiz destek hesabı devletin belirtmiş olduğu tüm şartlara uyan kişilere, devlet desteği uygulanması anlamına gelmektedir. Yeni başlayan çeyiz destek hesabı uygulaması, tüm vatandaşları kapsamayacak ve bu uygulama evlenecek kişiler için oldukça faydalı olacaktır. İşte tüm bilinmeyenleri ve merak edilen soruları ile çeyiz hesabı!

Çeyiz Hesabı Nedir?

Çeyiz Hesabı Nedir?

Çeyiz Hesabı Şartları

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ya da ‘5901’ sayılı Türk Vatandaşlığı kanununa ait 28’inci maddesi kapsamına giren kişi ya da kişiler bankalar aracılığı ile çeyiz hesabı açabiliyor.

 • Çeyiz hesabı Türkiye’de bulunan bankaların yurtiçi şubelerinde, Türk Lirası cinsinden mevduat hesabı ya da katılım fonu olarak açılabilir.
 • Çeyiz hesabını ortak hesap olarak açma girişimleri olumsuz sonuçlanacak. (çeyiz hesabı ortak hesap olarak açılamaz.)
 • Katılımcı kişi, çeyiz hesabının açılış tarihinde yalnızca bir defa olmak üzere, hesaba 5’inci maddede belirtilmiş üst sınırı aşan bir tutar yatırma şansına sahip olabilir. Yalnız bu miktar 15.000 Türk lirasını geçmemek kaydı ile yatırılır.
 • Hesabın açılışı sırasında katılımcı ile banka arasında sözleşme düzenlenirken, ayrıca gerektiğinde ürün işleyiş detaylarını içeren müşteri talimatı düzenlenir.
 • Çeyiz hesabı sahibi birden fazla çeyiz hesabı açma şansına sahip değildir.
 • Çeyiz hesabı bankalar arasında transfer (Taşınamaz) edilemez.
 • 18 yaşından küçük olan bireyler için veli ya da vasisi tarafından çeyiz hesabı açılabilmektedir.
 • Evlilik tarihi öncesi asgari üç yıl boyunca hesaba düzenli olarak ödeme yapılmalıdır.
 • 27 yaş sınırını doldurmadan önce ilk evliliğin yapılması gerekiyor.
 • Devlet katkısının hesaplanması aşamasında, evlilik tarihinde mevcut birikim esas alınmaktadır.
 • Devlet katkısı ödemesi evlilik tarihinde oluşmuş mevcut birikim tutarının %20’sini ve azami beş (5.000) bin Türk lirasını geçmeyecektir.
 • Devlet katkısı hesap sahibinin çeyiz hesabına yapılan düzenli ödeme süreleri, aşağıda belirtilmiş olunan şekilde  hesaplanmaktadır.
 • Devlet katkısı; düzenli ödeme süresi 35 ile 47 ay olanlar için, hesapta mevcut birikim tutarının %10’u kadar olur. Fakat ödenecek rakam dört (4.000) bin Türk lirasını geçmiyor.
 • Devlet katkısı; üzenler ödeme süresi 48 ile 59 ay olanlar için ise, hesapta mevcut birikim tutarının %15’i kadar olur. Fakat bu rakam dört (4.500) bin beş yüz Türk lirasını geçmez.
 • Devlet katkısı; düzenli ödeme süresi 60 ay ve bu sürenin üzeri olanlar için, hesapta mevcut birikim tutarının %10’u kadar olur. Fakat ödenecek tutar beş (5.000) bin Türk lirasını geçemez.

Devlet-destekli-ceyiz-kredisiÇeyiz Hesabı Ödeme Planı

Çeyiz hesabına ait ödemeler, düzenli ödeme olarak yapılıyor. Düzenli aylık ödemelere ait alt sınır 100 lira olurken, 1.000 lira ise üst sınır olarak belirlenmiştir. Ödemelerin üç aylık ödeme planına göre yapılması halinde, aylık alt ve üst sınırlar üç kat geçerli olacaktır. Düzenli ödemeler, alt ve üst sınırlar dahilinde kalınması kaydı ile, farklı tutarlar olarak ödenebilir.

  1. Katılımcı kişi ilgili ay ya da üç aylık dönem içerisinde, toplamı üst sınırı geçmeyecek şekilde birden fazla ödeme yapma şansına sahiptir.
  2. Sözleşme dahilinde yapılan ödemelerin toplamları alt sınıra ulaşması ya da alt sınırı geçtiği durumlar da, katılımcı kişi; ilgili ayı veya üç aylık dönem için düzenli ödemesini tamamlamış olarak sayılıyor.
  3. Düzenli ödemeler; ilgili ayın ya da üç aylık dönemin, ilk iş günü ve son iş günü arasında yapılabiliyor.
  4. Katılımcı kişi aylık ödeme planını seçmesi durumunda, bir dönem içerisinde üç (3) defadan fazla olarak düzenli ödemesini aksatma şansına sahip değildir.
  5. Kişi üç (3) aylık ödeme planını seçmesi durumunda, bir dönem içerisinde bir (1) defadan fazla olarak düzenli ödemeyi aksatma şansına sahip değildir.
  6. Çeyiz hesabı sahibi bir dönem içerisinde, en fazla iki kere çekim hakkına sahip olur.
  7. Çekim hakkının kullanılması durumunda çeyiz hesabında kalan bakiyenin, çeyiz hesabının açılış tarihinden itibaren yatırılmış olması gereken asgari tutarlar toplamından az olmuş olması gerekiyor.
  8. Bu işlem için yapılacak her hangi bir ihlal durumunda, hesap çeyiz hesabı statüsünden çıkartılır ve hesaba devlet katkısı yapılmaz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.