Çek Karşılıksız Çıkarsa Ne Yapabilirim

Çek Karşılıksız Çıkarsa Ne Yapabilirim?

Ticaret yapan ve karşılığında çek alan kişilerin en çok merak ettikleri konulardan birisi de ”Çek Karşılıksız Çıkarsa Ne Yapabilirim?” sorusu olmaktadır. Yazımızın detaylarında ”Karşılıksız çek aldım ne yapmalıyım” içerikleri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Çek Karşılıksız Çıkarsa Ne Yapabilirim?

Çek Karşılıksız Çıkarsa Ne Yapabilirim?

Yeni yasalarla birlikte karşılıksız çek yazanlar için icra işlemleri yapılabildiği gibi hapis uygulamasının da tekrar gündemde olduğu ve yeni dönemde çıkacağı ön görülmektedir. Ticari firmalar arasında yapılan mal ve hizmet satışlarında genel itibariyle çek kullanılmaktadır. Borçlu olan firma aldığı mal ve hizmet karşılığında diğer firmaya çek vermektedir. Çek üzerinde yazan rakam belirtilen tarihte alacaklı olan kişinin tahsil edeceği rakamı göstermektedir. Çekin karşılıksız çıkması halinde izlenmesi gereken belli başlı prosedürler bulunmaktadır.

Çekin Karşılıksız Çıkması

Banka tarafından firmalara verilen çekler, alınan bir ürün veya hizmet karşılığında belirli vadelerde ödeme yapılacağının garantisini ürünü satan firmaya vermektedir. Çeki kesen kişi ya da kurum, çekin üzerindeki tarih itibariyle çek bedelinin hesabında olacağını da garanti etmektedir. Fakat bazı durumlarda çekler karşılıksız çıkabilmektedirler. Çekin karşılıksız çıkması, borçlunun banka hesabında çeki ödeyecek yeterli bedelin bulunmaması anlamını taşımaktadır. Yeni getirilen 5941 numaralı çek kanunu uyarınca çek karşılıksız çıkmış olsa bile toplam rakamın belirli bir kısmını alacaklıya ödemekle yükümlüdür. 2010 yılından önce bankalar 600 liraya kadar olan kısmı ödemekle yükümlüydüler. Ancak 2015 yılı itibariyle Resmi Gazetede yayımlanan Merkez Bankasının yeni tebliği sonucunda, her yaprak için bankalar toplam bedel 1200 lira üzerindeyse 1200 lira, 1200 lira altındaysa bedelin tamamını ödemekle yükümlüdürler. 2010 yılından önce bastırılan çekler için 2016 yılında her yaprak için ödeme tutarı 740 lira, bu tarihten sonrası için 1260 lira olarak güncellenmiştir. Hesapta kısmi bir para bulunması halinde banka yükümlü olduğu tutara bu rakamı tamamlamak zorundadır.

Karşılıksız Çekler İçin Ne Yapılabilir?

Size kesilmiş olan bir çekin karşılıksız çıkması durumu yaşandığında, belirli bir miktarı bankadan karşılamanız mümkün olacaktır. Banka yeni yasalar çerçevesinde size üzerinde isim, soy isim, T.C. Kimlik numarası, bankanın ödediği tutar ve kalan rakam gibi bilgilerin yazdığı bir fotokopi vermektedirler. Bu evrakla Cumhuriyet Başsavcılığına giderek tahsil için icra başvurusu yapabilirsiniz. İcra başvurunuzun sonucunda borçlu olan kişiye icra işlemi uygulanır. Bu süreçte anlaşma sağlanırsa, yasal faiziyle birlikte paranızı borçludan tahsil ederek icra işlemini durdurabilirsiniz.

Kefil olunması durumunda icralık olunup, olunmayacağı ile ilgili yazımıza Buradan ulaşabilirsiniz. Bu ve diğer konular hakkında detaylı bilgi sahibi olabileceğiniz sayfamız, sizlere bilgi paylaşımları yapmaktan gurur duyar.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.