Borsa Temel Analiz

Uzun yıllardır borsa yatırım araçları aracılığı ile yatırım yaparak kazanç sağlayan birçok kişi olduğunu artık hepimiz bilmekteyiz. Uzmanlar bu araçları yeni kullanacak olan bireyler için bir çok ”Temel Analiz” program dersleri vermektedir. Hepsinin aynı tavsiyeler de bulunmuyor olması, yeni katılımcının kafasını sürekli karıştırmaktadır. Hal böyle olunca da yeni başlayan bir yatırımcı, ne yapacağı konusunda hemen karar verememektedir.

Borsaya katılım için ilk şart analiz yapmaktır. Yeni katılımcılar analizlerini yaparak borsaya girme işlemini bir nebze başlatmaktadırlar. Fakat 2 çeşit analiz olduğu için yeni yatırımcının kafası bazen karışabilmektedir. Temel ve teknik olarak 2 çeşit yapılmakta olan analizler; kimi yatırımcılar için teknik, kimi yatırımcılar için ise borsa da temel analiz olarak önem kazanmaktadır. Dilerseniz ”Borsa temel analiz nasıl yapılır” başlığı altında vermiş olduğumuz bu konu hakkında, çok daha detaylı bir bilgi aktarımı sunalım.

Borsada yatırım yapmak; şirket hisse senetlerini almak anlamına gelmektedir. Hissesini alacağınız şirketin sizi yanıltmaması ve bozguna uğratmaması için, büyük bir şirket araştırması yapmalısınız. Bu yüzden anlatmış olduğumuz bu yöntemini kullanarak, şirketler hakkında geçmişe dayalı bir bilgi sahibi olmuş olursunuz.

Temel Analiz Nasıl Yapılır?

Borsa üzerinden para kazanmak ne kadar kolay olsa bile, bazen bir o kadarda zor bir hal alabilmektedir. Yatırım yapacak kişiler için birçok konu hakkında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Yatırımcı hisseyi almadan önce şirkete ait bilgileri ve makro ekonomik durumlarını inceleyerek, borsa temel analiz işlemini yapmalıdır.

Temel Analiz Nasıl Yapılmalıdır?

  • Şirketin geçmiş yıllarda açıkladığı bilançoları analiz ederek, yine şirketin mali durumunu göz önüne getirmelidir.
  • Şirketin bu güne kadar nasıl yönetildiği hakkında iyi bir araştırma yapmalıdır.
  • Aynı sektörde faaliyet göstermekte olan diğer şirketler ile kıyaslanmalıdır.
  • Artı ve eksilerin neler oldukları araştırılmalıdır.
  • Ülke ve dünya genelinde uygulanan, genel siyasi ve ekonomik politikalar hakkında iyi bir bilgi sahibi olunmalıdır.

Başarılı Olmanın Sırları

Günümüz ekonomisinde birçok yatırımcı borsa sayesinde iyi bir gelir elde edebilmektedir. Bu geliri sağlarken, borsa hakkında bilgi ve deneyim sahibi olunması oldukça önemlidir. Bununla birlikte, ilerleyen zamanlarda daha iyi bir gelir kazanmayı garantileyebilen, yatırımcılar olabilmektedir. Borsadan gelir sağlamak, bazen sanıldığından çok daha kolay olabilmektedir. Bunun için borsada başarılı olmanın sırları bulunmaktadır. Başarılı olabilmek için uzmanların tavsiye etmiş olduğu bazı tavsiyeler şu şekilde;

  • Risk yönetimi altında çalışmak
  • Demo hesaplarda tecrübeler kazanmak
  • Kar getirecek yöntemler için araştırma yapmak
  • Alım satım işlemlerinde real para kullanılmadığı için para harcamadan deneyim yaşama şansı vardır.
  • İşlem sonuçlarına bakarak başarı durumunuzu öğrenebilirsiniz

Dilerseniz son zamanlarda en çok kullanılan yatırım araçlarından biri olan ”Forex” hakkında detaylı bilgi alabilmek için ilgili kategori ziyaret edebilirsiniz. Bizi takip etmeye lütfen devam ediniz, teşekkürler.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.