Borsa Nasıl Oynanır?

Yatırımcılar için cazip bir yatırım imkanı sağlayan borsa nasıl oynanır? Bugün sizlere Borsa ile oynama tekniklerini ve nasıl oynanacağını açıklamaya çalışacağız. Lütfen ilgili bilgileri aldıktan sonra, yakınlarınız ve çevrenizdekiler ile sayfamızı paylaşmayı unutmayınız.

Birçok kişi tarafından oynamak olarak tabir edilse de aslında borsa yatırım yapılan bir piyasadır. Günümüzde borsada işlem yapmak İnternet’in hızla yayılması ve bütün işlemlerin İnternet yapılabilmesiyle kolay hale gelmiştir. Artık yatırımcılar borsa salonlarında gitmeden evlerinde İnternet üzerinden hisse senetleri alım işlemlerini gerçekleştirmektedirler.

Buradan işlem yapabilmek için öncelikle yapılması gereken, bir aracı kurum seçmek veya bankada yatırım hesabı açmaktır. Aracı kurum seçimlerinde en önemli faktör alım – satım esnasında yapılan kesinti miktarları’dır. Bankalarda bu oran 1000’de 2 gibi bir oranken aracı kurumlarda 1000’de 8 gibi rakamlara çıkabilmektedir. Bu nedenle yatırımcılar genellikle bankalar üzerinden borsa işlemleri yapmayı tercih etmektedirler. Bankalar üzerinden işlem yapan yatırımcılar genellikle IMKB üzerinden işlemler gerçekleştirirken, aracı kurumlar üzerinden işlem yapan kişiler IMKB‘nin yanında çeşitli yurt dışı borsalardan da işlem yapma imkanına kavuşmaktadır. Aracı kurumlar, ister banka olsun ister Broker firması size detaylı veri akışını sağlayan ve yatırımlarınızı yaparken danışma imkanı bulabileceğiniz yerlerdir.

Borsa Nasıl Kazandırır?

Borsa’da kazanç sağlamak için satın aldığınız hisse senetlerini daha yüksek rakamlardan elden çıkarmanız gerekmektedir. Borsa işlemleri esnasında soğukkanlı olmak da yarar vardır. Belirli ve disiplinli adımlar atmak, sürekli kendini eğitmek Borsa’da kazanmanın anahtarıdır. Borsa’da yapacağınız yatırımlarda bütçenizi zorlamadan işlemler yapmanız da önemlidir. Ayrıca Borsa işlemlerinde kısa süreli alım satım yapmak çoğunlukla zarar getiren bir uygulamadır. Borsa’da satın aldığınız hisse senetleri genellikle uzun vadede değer kazanacaklar’dır. Bu nedenle Borsa’da kazanmak isteyenlerin sabırlı olmaları gerekmektedir.

Borsa’da Alım – Satım Ne Zaman Yapılır?

Borsa işlemleri genellikle ekonomik veriler ve siyasi gündemden etkilenen işlemlerdir. Ekonomik veriler kötü geldiğinde veya siyasi çalkantılar oluştuğunda Borsa fiyatları düşüşe geçer. Bu durum alım yapmak için ideal bir zamanı işaret etmektedir. Ancak piyasanın bu hali yine de risklidir. Çünkü fiyatların daha da aşağıya inmeyeceğinin ve tekrar kısa sürede yükselişe geçeceğinin bir garantisi yoktur. Bu durumlarda dünya piyasalarını takip ederek işlem yapmak da fayda bulunmaktadır. Borsa’da satış yapmak için erişme şansına sahip olduğunuzu düşündüğünüz en üst seviyeye geldiğiniz anlar, en iyi satış dönemleridir. Piyasa verileri oldukça iyi bir durumdaysa, herkes olumlu bir yaklaşım içindeyse, daha iyi bir ortama erişilemeyeceğini anladığınız an aşağı yukarı zirve noktası olacaktır.

Bankalar kategorimizi ziyaret ederek, burada bulunan bankalar ile yapabileceğiniz işlemleri öğrenebilirsiniz. Borsa nereden ve nasıl oynanır içerikli yazımızın detaylarını sizinle paylaşmaya çalıştık. Bu konu hakkında yapacağınız her türlü görüş ve öneriyi, aşağıda bulunan yorum kutusuna bırakabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam etmenizi arzu eder, sevdikleriniz ile sayfamızı paylaşmanızı rica ederiz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.