Borsa Nasıl İşler?

”Borsa Nasıl İşler” içerikli yazımızın içerisinde, konu hakkında bir çok detaya sahip olabilme imkanına kavuşacaksınız. Finansal kuruluşların işlemlerine devam ettiği ortamlara borsa denir. Bunlar menkul kıymetlerin veya sermaye araçlarının, kanun hükmünde belli kurallara uyularak alım satımlardan oluşan açıklamaları sağlayan kurumlara denir. Ayrıca işlem yapacak olan kişilerin Borsa Üyelik Belgeleri almaları zorunlu bir belgedir.

Borsa İşlemleri Nasıl İşliyor?

  • Borsalar ticari ihtiyaçların gerekli olduğu yerlerde Bakanlık izni ile kurulur. Kuruldukları andan itibaren gerekli kurallar dahilinde hizmet vermeye başlar.
  • Borsanın diğer adı, örgütlenmiş pazar olarak da bilinmektedir. Bu yüzden çok farklı şekilde ortaya çıkmış olan borsa çeşitlerini görmeniz mümkündür. Ekonomik anlamda değeri olan alım, satımı yapılabilen her şey için oluşturulabilir.
  • Borsaların diğer görevi ise, tüketicinin korunması ve düzenli bir rekabet ortamının çeşitli koşullara bağlı olarak oluşturulması için düzenli bir ortam oluşturmak.
  • Borsa İstanbul (BIST) olarak yakın zamanda adı değişen borsanın diğer adı İMKB (İstanbul Menkul Kıymetler Borsası) olmaktadır. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası her ülkenin kendi içinde oluşturduğu borsanın yanı sıra, uluslararası düzeylerde de bulunur. Diğer görevleri ise, Borsadaki pazarların çalışma günlerini ve saatlerini belirleyerek bültenlerinde bunları ilan etmektir.
  • Borsa da piyasa ile yatırımcıların arasında oluşturulmuş bir köprü bağlantı ile yapılan değişiklikler bildirilir.
  • Kendini geliştirmek için yatırımcılarına sunmuş olduğu hizmetlerden dolayı bir miktar kesinti yapar. Bunu komisyon şeklinde ifade ederler. Hem yatırımcılardan, hem de sermayeciler’den bu komisyonlar alınabiliyor.
  • Piyasalardaki hareketlenmeler arz talep ihtiyaçlarını da gündeme taşıdığı için Borsalarda hareketlilik gözlenir.
  • Alıcı ve satıcıların; teslim alma, teslim etme, ödeme koşulları, ödeme yükümlülükleri gibi birçok işlemlerinde müşterisine yol göstericidir.
  • Gerekli olan belgeleri düzenlemek ve üye olmak isteyenlere bu belgeleri temin etmektir.
  • Rekabet bozacak olan davranışların tespit edilmesi ve ilgili yerlere şikayet edilmesi gibi görevi vardır.

Borsa İşleyişinde Para Kazanmak

Yatırımcılar eğer para kazanmak istiyorlarsa, yatırım araçlarından birini veya bir kaçını alarak işlem görmesini sağlar. Bunun sonucunda, iyi bir yatırım aracını seçmiş ise kısa sürede para kazanmaya başlar. Örneğin Borsadan alınan hisse senedi ile kişi Borsaya girmiş olur. Daha sonra uygun şartlar altında hisse senedini satar ise, kar ederek kazanmış olabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, ucuza alıp yüksek fiyattan satılmasını sağlamaktır. Altınları da, altın fiyatları düştüğü zaman alıp yükseldiği zaman satarlarsa iyi bir kar elde etmiş olunabilir.

İşlem Nasıl Yapılır

En çok bilinen Borsa yatırım aracı Forex olsa da birçok banka, müşterilerine mevduat hesapları üzerinden giriş izni veriyorlar. Giriş izni olmayan bankalar ile görüşerek yatırım işlemlerinizi başlatmalarını talep edebilirsiniz. Buralardan yatırım aracını belirleyerek, ardından alım satım yaparak işlem yapabilirsiniz

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.