Borsa İstanbul Faaliyetleri Nedir? Ne Demek?

Borsa İstanbul faaliyetleri hakkında bir çok bilgiye bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz. Sayfa üzerinde bulamadığınız soruların cevabını, aşağıda bulunan yorum butonu aracılığıyla sorabilirsiniz. Sorulara uzman ekibimiz tarafından en kısa süre içerisinde cevap verilmeye çalışılmaktadır.

borsa istanbul nedir

imkb

Borsa İstanbul Nedir? Ne Demek?

Sermaye piyasasında faaliyet gösteren Borsa İstanbul, önceki ismi İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ismiyle 1985 yılında açılmıştır. 30 Aralık 2012 tarihinde 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Daha sonra 5 Nisan 2013 yılından itibaren ismini Borsa İstanbul olarak değiştirmiştir. 3 Nisan 2013 tarihinde 423.234.000 TL sermaye ile doğrudan tescil ve ilan edilerek faaliyet iznini kazanmıştır. Saklama usulü ile yerli ve yabancı bankalara, aracı kurumlara takas hizmeti vermektedir. “Yatırıma Değer” olarak sıkça duyulmuş bir sloganı vardır.

borsa istanbul faaliyetleri

bist

Borsa İstanbul’un Türk Sermayesine Katkısı

1985 yılında kurulan İMKB isminin Borsa İstanbul olarak değişmesiyle birlikte, İMKB Vadeli Opsiyon Borsası ve İstanbul Altın Borsası tek isim altına alınmıştır. Bunun sebebi ise tüm uluslararası işlemlerin tek bir çatı altında daha kolay yapılabilmesidir. Ayrıca İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Projesi ile de mutabık bir şekilde borsa dönüşümü yapma gibi bir hedefi vardır. Önceden 7 kişilik olan yönetim kurulu sayısı artık dokuza (9) çıkarılmıştır. Borsa İstanbul’un sürekli olarak yeni ürünler ortaya çıkarması hedeflenmektedir. Böylece dünya borsalarıyla iş birliği içerisinde olabilecektir.

borsa istanbul nedir

IMKB

Ne kadar şirket sermaye piyasasının kaynaklarından yararlanırsa, sermaye piyasasının derinliği o kadar artmış oluyor. Uluslararası açıdan bakıldığı zaman da Türkiye’deki sermaye hareketleri İstanbul üzerinden yönlendirmek istenmektedir. Bu sebeple Borsa İstanbul’un tüm borsa piyasalarını bir araya toplama hedefi daha da önem kazanmaktadır. Ayrıca oluşturduğu kurumsal yapı sayesinde de yatırımcıyı daha fazla çekebilme özelliğine sahiptir. Önceden yatırımcılar, bireysel durumlardan dolayı yaşadığı kayıplar sebebiyle yatırım yapmama kararı almaktaydı. Fakat yeni başlayan süreçle yatırımcıların yatırımları bireysel duyumlarla değil, profesyonel bir sektör tarafından gerçekleştirilmektedir.

Borsa İstanbul’da Hangi İşlemler Yapılabilir?

Borsa’da yapılabilen bazı işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • opsiyon sözleşmeleri,
  • vadeli işlem,
  • bono,
  • emtialar,
  • bono,
  • hisse senetleri

gibi daha birçok işlem yapılabilmektedir. Alım ve satım işlemleri, alıcı ile satıcı taraflar bir araya gelmeden gerçekleştirilmektedir. Sadece verilen emirlerin karşılanması yeterli olmaktadır. Yani alıcının emriyle aynı seviyede satıcının emri olması gerekir. Faaliyet bu şekilde ilerlerse, satış işlemi gerçekleştirilmiş olunur. Seviyeler birbiriyle uyuşmaz ise satış işlemi gerçekleştirilmez. Borsa fiyatları ve bu alanda yapılan işlemleri sürekli olarak takip etmek faydalı olacaktır. Sürekli analizler yaparak çaba sarf eden kişi ya da kurumların şansı daha ileri seviyede olabiliyor.

https://www.kredibanka.org/borsa-nedir/

Borsa İstanbul Faaliyetleri Nelerdir?

Sermaye piyasasındaki tüm borsaları tek çatı altında toplamayı amaçlayan Borsa İstanbul, 3 Nisan 2013 yılında tescillenmiştir. Borsa İstanbul faaliyet konusu bağlamında ”6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanununa” dayandırılmıştır. Ayrıca yetkili olduğu alanlarda ve konularda da kendi iç düzenlemelerini yapma yetkisine sahiptir. Tüm sermaye piyasalarını bir arada tutarak, uluslararası işlemlerin daha kolay yapılabilmesini amaçlanmıştır.

Borsa İstanbul Neden Kuruldu?
1986 yılında işleme açılan İMKB (İstanbul Menkul Kıymet Borsası) 2013 yılından bu yana Borsa İstanbul ismi altında faaliyet göstermektedir. İsim değişikliğinin yaşanması ile birlikte İMKB tarihe karışmış oldu. Projenin en büyük amaçlarından biri de, tüm sermaye borsasını bir çatı altında toplayarak İstanbul’u finans merkezi haline getirmektir. İstanbul’un ticari hareketliliği de merkez olmaya layık olduğunun kanıtıdır. İMKB’nin kısaltması artık ”BİST” olarak değişmiştir. Borsa İstanbul’un logosu lale figürlü olarak tasarlanmıştır. İstanbul Altın Borsası, vadeli işlemler ve opsiyon borsasını bir çatı altında toplamıştır. 9 kişilik yönetim kurulu bulunmaktadır. Bu alanda yabancı yatırımcılar içinde yatırım imkanı bulunmaktadır.

borsa istanbul faaliyetleri

bist

Yatırımcıların Alım Satım İşlemlerini Gerçekleştirmesi

Alım ve satım işlemleri Borsa İstanbul tarafından, ”Borsa Üyelik Belgesi” ve SPK’dan yetki belgesi almış olan Borsa İstanbul üyesi yatırım kuruluşları tarafından yapılmaktadır. Yatırımcılar direkt olarak alım ve satım işlemlerini gerçekleştiremezler. Alım ve satım işlemlerini yapmak isteyen yatırımcılar, borsa üyelerine bu isteklerini alım ve satım emirleri ile iletmektedirler. Bu emirleri sözlü veya yazılı olarak telefon ya da İnternet gibi iletişim araçlarıyla ve diğer iletişim kanallarından borsa üyelerine iletebilirler. Alıcının ve satıcının emir seviyeleri birbiriyle uyuştuğu takdirde, alım ve satım işlemlerinin gerçekleşme şansı bulunmaktadır. Alıcı, kendi emir seviyesine uygun bir satıcı bulamadığı takdirde alım ve satım işlemi gerçekleştirilemez.

borsa istanbul nedir

IMKB

Şirketlerin Borsa İstanbul’un Olanaklarından Yararlanması

Kendi bünyesinde yer alan piyasalar aracılığıyla, sermaye piyasası araçlarının satışı ve ikinci el alım satımına imkan tanıyan Borsa İstanbul, araçlara likidite kazandırarak şirketlerle yatırımcıları buluşturmaktadır. Şirketler böylece daha sağlıklı ve düşük maliyetli bir yöntem ile yatırımcılardan direkt olarak fon temin edebilirler. Ortaklıklar paylarının bir kısmı ile finansman sağlayabileceği gibi bono, tahvil, kira sertifikası gibi borçlanma araçlarını ihraç ederek de yatırımcılardan direkt olarak fon temin edebilmektedir.

borsa istanbul faaliyetleri

bist

BIST Hakkında

Yatırımcıların ilgi odağı haline gelen bu kurum hakkında sormak istediğiniz diğer soruları aşağıdan bizlere iletebilirsiniz. Dilerseniz konu hakkında yorum yapabilir, dilerseniz de sosyal medya araçlarını kullanarak bu konuyu paylaşabilirsiniz. Kredibanka.org adresi, yatırımcılar için farklı fikirler doğurabilecek kurum ve kuruluşları sürekli olarak tanıtmaktan onur duyar. Bizi takip ettiğiniz için teşekkür eder, saygılarımızı sunarız. Bist

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.