Borsa Hisse Senetleri Nasıl Alınır

Borsa Hisse Senedi Alım Satım Emri Vermek

Borsa yatırımlarına yeni başlayanlar için öğrenilmesi gereken en önemli bilgilerin başında “Borsa hisse senetleri nasıl alınır” olmaktadır. Borsa hisse senetleri alım ve satım işlemleri fiziki olarak yapılmamaktadır. Hisse senedi alımı ve satımı yapabilmek için bir aracı kuruma ihtiyacınız vardır. Serbest Piyasalar Kurulu (SPK) tarafından yetkilendirilmiş aracı kurumların haricinde, bankalarda yatırım hesabı açarak yetki vermeniz de hisse senetleri alımı için izlenebilecek yollardan birisidir. Borsa hisse senedi almak istediğinizde iki tür alım yolu mevcuttur. Bunlardan birisi “Limitli Fiyat”, diğeri ise “Serbest Fiyat” olmaktadır.

  • Limitli fiyat; hisse senedi alım ve satımı için hisse fiyatının yatırımcı tarafından belirlendiği fiyatlama türüdür. Limitli fiyatta hisse senetleri yatırımcıların belirlediği fiyat üzerinden alınıp satılırlar.
  • Serbest fiyat; hisse senedi alım satım fiyatlamasında aracı kurumun serbest bırakıldığı durumdur. Serbest fiyatta hisse senedinin alım satımı İMKB’de gerçekleşen fiyat üzerinden yapılır.

Borsa Hisse Senetleri Nasıl Alınır

Borsada hisse senedi nasıl alınır ve nasıl satılır? Bu sorunun cevabını öğrenebilmek için aracı kurumların eğitim kitapçıklarından ve hazırladıkları videolardan faydalanabilirsiniz. Borsa hisse senetleri alım satım emri yazılı veya sözlü olarak verilebilir. Aracı kurumunuza yazılı olarak emir verilmek istenirse, aracı kurum tarafından yatırımcıya müşteri emri formu düzenlenerek bir nüshası verilir. Hisse senedi alım satım emrini telefon, banka, faks ve İnternet üzerinden de verebilirsiniz. Emrin süresi yatırımcının isteğine göre belirlenmektedir. Borsa’da alım satım emri verebilmek için, aracı kurum tarafından sağlanan trader program ekranları da kullanılmaktadır.

Hisse Senetleri Alım Satımı İle Kazanç Elde Etmek

Hisse senetleri alım satım kazancı, yatırımcının bağlı olduğu aracı kurumdan destek alarak sağlanabilir. Bunun yanında hisse senetlerinden iyi bir kazanç elde etmenin yolu, yatırımcının kendisini eğitmesidir. Böylece yatırımcılar edindikleri tecrübelerle kimseye ihtiyaç duymadan, ömür boyu Borsa’dan gelir elde edebilir. Borsa kağıt alma işleminin yapılmasının ardından endeksin yükselmesi beklenir ve yükselen endeksten kağıtlar elden çıkarılıp kar elde edilir. Elde edilen kârlar, aylık olarak aracı kuruma ödenen ücretler çıkarılarak hesaplanmalıdır. Borsa’da genel itibariyle anlık işlemler yerine, uzun süre aynı hisse senedinde kalmak daha fazla kar elde edilmesini sağlayabilir. Teşekkür ederiz. Kredibanka.org

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.