Borcunu Ödemeyen Kara Listeye Giriyor

Borcunu ödemeyen kara listeye giriyor! Kredi ve kart borcunuzu ödemeyip kara listeye mi düştünüz? O zaman bu sayfadaki bilgiler tam size göre.

kredi karti borcunu odemeyen kara listeye

Kredi kartı borcunu ödemeyen kara listeye giriyor!

Kredi Kartı Borcunu Ödemeyen Kara Listeye!

Bankaların müşterilerine sağladığı avantajları kötüye kullanan kişilere hiç affı yok. Ödeme durumu olmadığı halde bankalardan kredi kartı talep edenler ve borçlarını zamanında ödemeyen kişiler, bankalar tarafından kara listeye alınmaktadır. Herhangi bir banka tarafından kendisine sunulan kredi kartı borcunu ödemeyen bir kişi, kara listeye düşer. Kara listeye girmesinin ardından, artık uzunca bir süre bankacılık sektöründe faaliyet gösteren şirketlerden nakit veya parasal hizmet alamaz.

kredi karti borcunu odemeyen kara listeye

Kredi kartı borcunu ödemeyen kara listeye giriyor!

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi (TBB) ve Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından girilen kayıtlar, tüm bankaların erişim sağlayabileceği türden tasarlanmıştır. Herhangi bir sicil bozukluğu söz konusu olduğunda, platform üzerinden anında görünmektedir. Yine borcunu ödemeyip kara listeye giren kişiler, bu şekilde oldukça kolay anlaşılabilmektedir. Kara listeye girip, girmediğinizi kredi notu sorgulaması yaparak öğrenebilirsiniz. Banka puanı sorgulama işlemi için renkli bu yazımıza tıklayınız.

kredi karti borcunu odemeyen kara listeye

Kredi borcu kara listeye

Borcunu Ödemeyen Kara Listeye Nasıl Girer?

Banka tarafından sunulan kredi ve kredi kartı gibi diğer finansal işlemlerde kişiye ait olan borcun ödenmemesi gibi durumlarda, borçlu kişiye takip kaydı oluşturulur. Takip kaydı oluşturulan kişinin, yasal takip süreci böylece başlamış olur. Takip aşaması idari ve kanuni takip olmak üzere iki gruba ayrılır;

  • İdari takip sürecine giren kişiler için yapılan işlemler, bankalara göre farklılık gösterebilmektedir.
  • Kanuni takip sürecine giren kişiye, yasaya göre borcun ödenmemesi durumunda 90 günü aşan gecikmeler sonucu yasal takip başlatılır.

Kredi kullanırken veya daha sonrada talep edilebilecek ödeme planında gösterilen tarihlerden sonra yapılan ödemeler, gecikmeli ödeme olarak kabul edilir. Bu gecikmeler belirli sayıya ulaştıktan sonra yasal takip süreci başlar ve aynı zamanda kişinin KKB skoru’da düşer. Kredi kartlarında ise bu durum aynı şekilde işlemektedir. Yalnız kart ödemelerini yaparken, asgari ödeme gibi bir durum söz konusu olur. İlk bir kaç ödemesini asgari olarak yapan kullanıcının etkileneceği durum, sadece eklenecek faiz olacaktır. Bu asgari ödemeleri abartan kişiler içinde, işlem yapılabilmektedir. Bu gibi durumlar ile karşı karşıya gelmemek için bankaya olan tüm borçların belirtilen tarihlerde düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir. Borçların düzenli ve zamanında ödenmemesi gibi durumlar sonucu kara listeye giren kişiler için durum oldukça zorlaşacaktır.

kredi karti borcunu odemeyen kara listeye

Kredi kartı borcunu ödemeyen kara listeye giriyor!

Kara Listeden Çıkma Süresi

Bankaya olan borçların neticesinde takip sürecini girmiş ve daha sonra kara listeye alınmış bir kişi, ödemelerini bitirip takip sürecinden çıktıktan beş (5) yıl sonra kara listeden çıkar. Kişi borcunu ödese dahi, bu liste üzerinde 5 sene daha kayıtlı olarak görünür. Kara listede yer almakta olan kişi bankalara kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunduğu takdirde, başvurusu olumsuz olarak değerlendirmeye alınacağı mutlaktır. Ancak talepte bulunmakta olduğu banka, kendi kayıt sistemini kullanarak kredi verme hakkına da sahip olabiliyor. Borçlu, borcunun geri ödemesini 10 sene içerisinde gerçekleştirmez ise borçlar hukuku devreye girerek zaman aşımına girer ve otomatik olarak takipten düşer.

Bu duruma hiç bir takipçimizin düşmemesini ümit ediyor, saygılarımızı sunuyoruz. Sormak istediğiniz her türlü soruyu yorum yaparak bizlere sorabilirsiniz. Kredibanka.org uzman ekibi sorularınıza anında yanıt bulmaya çalışacaktır. Merkez bankası bilgi edinme sayfasına göz atabilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.