Bitcoin Nedir? Güvenilir mi?

Bitcoin Parası Nedir? Ne Demek?

Bitcoin nedir?; yeni çağın dijital para birimi olarak değer bulmuştur. İlk olarak İnternet dünyası üzerinde yapılan e-ticaret alışverişleri ile kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle sanal alışveriş mağazaları ve borsa üzerine büyük bir reaksiyon göstermiştir. Bitcoin, yaklaşık on (10) yıl önce “Satoshi Nakamato” tarafından yaratılmıştır.

bitcoin dijital sanal para birimi

bitcoin nedir

Günümüzde artık neredeyse tüm dünya üzerinde para olarak kabul görmeye başlamıştır. Alışveriş yaparken bir çok mağaza geçerli para birimi olarak kabul ediyor. Şu an için kağıt para olarak üretimi yok. Ancak ileriki dönemlerde kağıt para olarak darphane basımının yapılması tartışmaları sürüyor.

Bitcoin

dijital sanal para birimi

Bitcoin para birimi herhangi bir resmi kuruluş ve Merkez Bankası ile bağlantısı bulunmuyor. Ancak tüm ülkelerin para birimi ile alım ve satım işlemleri yapılma şansı bulunan dijital para birimidir.

Bitcoin Para Birimi Nasıl Kullanılır

Bu para birimini sanal ortam üzerinde kullanabilmek için öncelikle sanal cüzdan oluşturmak gerekiyor. Kendi sistemi üzerinden gerçekleştirilen ödemelerin doğrulanabilmesi için asimetrik şifreleme yöntemi kullanılmaktadır. Bitcoin’ler ödemeyi yapan kişiden alıcı olan kişiye gönderilirken, şifrelenmiş bir şekilde imzalanarak gönderilmektedir. Bu nedenle İnternet üzerinde kullanılabilen hızlı ve güvenli bir ödeme sistemidir. Son günlerde oldukça popüler olarak tercih edilmesinin bir diğer sebebi de, Enflasyon riskinin çok düşük olmasıdır. Aykırı bir şekilde değer kazanması, bir diğer tercih faktörü olarak görülebilir.

Sanal Cüzdan Nasıl Oluşturulur?

Sanal cüzdan, İnternet bağlantısı olan bilgisayar veya cep telefonu aracılığı ile kolay ve hızlı bir şekilde oluşturulabilir. Sanal ortam üzerinden oluşturulmakta olan cüzdanlar için herhangi bir sınır yoktur. Ayrıca dilediğiniz kadar sanal cüzdan oluşturma hakkınız bulunmaktadır. Sanal cüzdan ile İnternet üzerinden para çekme ve para gönderme işlemleri kolay ve güvenli bir şekilde sağlanabilir. Ayrıca sanal cüzdan hesabı oluştururken, İnternet üzerinde kimlik bilgilerini paylaşma gibi bir zorunluluk da yoktur.

Bitcoin İle Yapılan İşlemler Güvenli mi?

bitcoin dijital sanal para

bitcoin sanal para

Bitcoin ile yapılan tüm işlemler şifrelenerek koruma altına alınıyor. Sağlam bir hafıza kaydı bulunan sanal cüzdan, şifresinin çalınma gibi problemlerden kesinlikle sorumlu tutulamıyor. Şifrelerin başkasının eline geçme gibi bir durum söz konusu olmadığı takdirde, hesap üzerinde yapılan işlemlerde hiçbir sıkıntı yaşanmamaktadır.

Tek kullanımlık bir para birimi olduğundan dolayı ikinci kez kullanılma durumu söz konusu değildir. Bu nedenle hileli yöntemler ile sahte Bitcoin üretip piyasaya sokma gibi bir işlem yapılamıyor. Tüm bu nedenler digital para güvenilirliğini ortaya koyuyor.

bitcoin dijital sanal para birimi

bitcoin nedir

Özellikle borsa yatırımları yapan yatırımcıların yeni gözdesi haline gelmeye başladı. Son aylarda oldukça sık bir şekilde haber bültenlerine ve ekonomi gazetelerine konu olmaya başladı. Bunun en önemli sebebi, dikey bir yükselişe geçmesi olmaktadır. Oldukça hızlı bir şekilde değer kazanan bu para birimi, yatırımcıların odağı haline geldi. Özellikle borsa ve sanal ortamda büyük bir alıcı kitlesine ulaşmaya başladı. Öyle ki, bir çok kişi bunu satın almak istese bile alamıyor. Çünkü piyasa etkileri şu an için yüksek olduğu için alan çok ama satan yok gibi görünüyor. Kredibanka.org ana sayfamız bunun gibi bir çok bilgi paylaşımı yapıyor.

Ayrıca dijital paralar başlıklı yazımızı okuyup, geniş kapsamlı fikirlere ulaşabilirsiniz. Dijital ortamda kullanılan bu maddi değer hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için alt bölümde bulunan yorumlama kutusunu kullanabilirsiniz. Yapacağınız her türlü yoruma en kısa süre içerisinde cevap verilmeye çalışacaktır. Teşekkür eder, saygılar sunarız.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.