BIST 100 Endeksi Nedir? Ne Demek?

BIST 100 Endeks‘i, Borsa İstanbul Pay Piyasası temel endeksi olarak kullanılır. Bu endeksin oluşturulmasındaki amaç, İstanbul pazarlarında işlem gören hacmi ve piyasa değeri en yüksek 100 piyasanın ortak performansını ölçmektir. BIST 100 Endeksinde yer alacak piyasalar, Borsa İstanbul’da işlem gören paylar 1 senede 4 kez gözden geçirilmektedir. Bu işlem sonrası borsada yer alacak paylar belirlenir. Kurumsal ürünler pazarında işlem gören gayrimenkul yatırım ortakları, ulusal pazarda işlem gören şirketler ve girişim sermayesi yatırım ortakları arasından paylar belirlenmektedir. Paylar, piyasa değerleri ve günlük ortalama işlem hacimlerine göre büyükten küçüğe doğru sıralanır. Sıralamanın üst sıralarında yer alanlar, endekse alınmaktadır. İlgili Endeks döneminden en az 10 gün önce dönemsel değişiklikler ilan edilmektedir. BIST 100 Endeksi hesaplamasında ağırlık sınırlamasız, son işlem fiyatları, ağırlık sınırlamalı ve ağırlıklı ortalama kullanılır.

bist 100 endeksi

Forex deneme hesabı hakkında bilgiler!

BIST 100 Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Borsaların genel performans ölçümleri endeksler aracılığıyla yapılır. Endeksler bazı özelliklere sahip hisse senetlerinin bir araya getirilmesiyle oluşur. Bu hisse senetlerinin performansının hesaplanması, yatırımcılar tarafından takip edilmeyi kolaylaştırmaktadır. Borsa İstanbul hisse senedi piyasasında toplamda 324 adet hisse senet endeksi hesaplanıyor. Bunların 54’ü kısmı anlık, 270’i ise gün sonu kapanışıdır. Endeksler hisse senetlerinin piyasa büyüklükleri, bölgesel ve sektör özelliklerine ya da temettü performans özelliklerine göre oluşturulur. BIST 100 Endeks hesaplama formülü ve formüldeki sembollerin açıklamaları aşağıda verilmiştir.

  • Et= Σ (Fit x Hit x Nit) / Bt,
  • Et = Endeksin t zamandaki değeri,
  • Fit = t zamandaki “i” nci payın fiyatı,
  • Nit = t zamandaki “i” nci payın toplam sayısı,
  • = t zamandaki “i” nci payın fiili dolaşımdaki pay oranı,
  • Bt = Endeksin t zamandaki bölen değeri.

Endeksin “t” zamanındaki değeri hesaplanırken, endekse dahil her bir hisse senedinin “t” zamandaki fiyatı fiili dolaşımdaki hisse senedi sayısı ile çarpılır. Buna göre tüm hisse senetlerinin fiili dolaşımdaki paylarının değeri toplanır. Sonuç olarak önceden belirlenen bir tarihteki baz endeks değerine bölünür. Konu hakkında aklınıza takılan tüm soruları aşağıdan bizlere iletebilirsiniz. Dilerseniz sosyal mecralardan bizleri takip ederek, güncel bilgilere anında ulaşabilirsiniz. Facebook üzerinden bizleri takip etmek için buraya, Twitter üzerinden takip etmek için buraya tıklayınız. Ayrıca Instagram sayfamızı takip etmek için burayı inceleyiniz.  BIST endeksleriyle ilgili detaylı bilgilere borsa İstanbul resmi İnternet sayfasından ulaşılabilir. Borsa İstanbul faaliyetleri nelerdir?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.