Birikim Hesabı Nedir

Birikim Hesabı Ne Demek?

Son günlerdr yatırımcıların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de “Birikim Hesabı Nedir?” sorusudur. Bankalar tarafından yatırımcılara alternatif olarak sunulan hesaplardan birisi olan birikim hesabı, birçok banka müşterisinin en popüler yatırım seçenekleri arasında yer almaktadır. Mevduat hesaplarından birisi olan Birikim Hesabı Vadeli Mevduat Hesabı ile aynı görünse de, ufak tefek farklılıklarla bu hesaptan ayrılmaktadır. Birikim hesabı, tasarruflarınıza gecelik, aylık ya da yıllık bazda faiz veya kar payı oranlarıyla değerlendirilebilen bir mevduat hesabıdır. Birikim hesapları Türk lirası cinsinden açılabileceği gibi döviz olarak da açılabilirler. Bu hesaplarla yatırımcılar uzun vadede birikim yapabilir, geleceklerini güvence altına alabilirler. Birikim hesaplarında ana paraya faiz ya da kar payı verilirken, bu oranlar hesap açılan bankaya göre değişiklik göstermektedir. Eğer birikim hesabınızı şubesiz bankacılık ya da İnternet bankacılığı üzerinden açtırmayı tercih ederseniz, işlem giderleri açısından daha düşük olan bu yöntemle daha yüksek bir faiz elde etme şansına sahip olabilirsiniz.

Birikim Hesabı Nedir ve Avantajları Nelerdir?

“Birikim hesabı nedir?” sorusunun cevabından sonra, birikim hesabının avantajlarını incelemek yatırımcılara bilgi vermek açısından yerinde olacaktır. Birikim hesaplarının faiz oranları, diğer faiz oranlarından daha yüksektir. Birikim hesabından hesap işletim ücreti alınmamasıyla birlikte, bu hesaplar ile ilgili bankalar tarafından düzenlenen kampanyalar da oldukça cazip fırsatlar sunulmaktadır. Bunun haricinde vadeli mevduat hesabından farklı olarak birikim hesabında faiz oranları günlük bazda işletilebilirler. Vadeli Mevduat hesaplarında faiz oranları 1 ay ya da 3 ay gibi vadeler üzerinden işlem görmektedir. Birikim hesabının vadeli mevduat hesabına göre diğer bir avantajı da, para ekleme veya çıkarma işlemi esnasında vadenin bozulmuyor olmasıdır. Buna karşın vadeli mevduat hesabında para ekleme ya da çıkarma işlemi yapmanız halinde vadeniz bozulmaktadır.

Birikim Hesabı Açma ve Kapama

Birikim Hesabı Açmak için banka müşterisi olanlar, İnternet bankacılığı, telefon bankacılığı ya da direkt şubelere başvuru yapma yolunu tercih edebilirler. Banka müşterisi olmayanlar için öncelikle banka şubelerinden hesap açma işlemi yapılması gerekmektedir. Birikim hesabı kapama işlemi için hesabınızda bulunan parayı vadesiz hesabınıza aktarmanızın ardından, bankanıza birikim hesabınızı kapatmak istediğinizi bildirmeniz yeterli olacaktır.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.