Bireysel Emeklilik Fonu Nedir?

Başvurmuş olduğunuz bireysel emeklilik şirketi tarafından, size önerilen sözleşmelerin şartlarına gereklilik göstermiş olan belirli fonlar uygulanmaktadır. Peki bu bireysel emeklilik fonu nedir? Belirlemiş olduğunuz planlar doğrultusunda sizlere sunulmuş olan fonlar ile yatırım tercihlerinizi seçebilirsiniz. Seçeceğiniz fonlar ile birlikte risk alıp, almayacağınızı da belirleyerek yatırımlarınızın sonucunun neler doğuracağını şimdiden öngörülü olarak seçebilirsiniz.

Seçmiş olduğunuz risklerle birlikte, sözleşmenizi belirleyerek artık ödeme işlemlerinize başlayabilirsiniz. Son zamanlarda şirketlerin haricinde, bankalarında üzerine düşmüş oluğu bireysel emeklilik fonu hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için, her bankada veya şirketlerde oranların değişiklik göstermesinden dolayı, İnternet sitelerine girerek her banka ve şirket hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. İstediğiniz şartlara en uygun olan tercihinizi yapabilir ve bireysel emekliliğe ilk adımınızı atabilirsiniz.

Fon’dan Nasıl Yararlanılır?

Bireysel emeklilik için başvuru yapmış olduğunuz şirketlerin, size sunmuş olduğu seçenekler arasında size en uygun olan fon üzerinden tercihinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Sözleşmenizde yer alması gereken maddeleri belirleyebilmek adına, öncelik olarak yatıracağınız fon hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Size sunulan fonların miktarlarına ödeme zamanlarına ve vadelerine bakarak tercihlerinizi yapabilirsiniz. Ancak en önemlisi fonun hangi kaynaklara ödenmesi olacaktır. Çünkü seçeceğiniz kaynaklara göre fon riskinizi belirleyebilirsiniz. Belirlediğiniz kaynaklar içerisinde bulunan risklere göre yatırdığınız paranızdan daha büyük dönüşler alabilir veya yüksek miktarda kayıplar yaşayabilirsiniz. Emeklilik yatırım fonlarının dağılımının değişikliğini de talep ederek yatırımda bulunduğunuz fonlar üzerinden değişiklikler yaparak, kendinize uygun bulmadığınız fon tercihinizi düzeltebilirsiniz. Bireysel emeklilik fon tercihi sırasında kendinize uygun, ancak daha sonra uygun gelmeyen tercihlerinizi daha sonradan düzeltebilirsiniz. Bireysel emeklilik fonundan yararlanmak için yapmanız gereken, belirttiğimiz gibi banka veya şirketlerle tek tek iletişim kurup bu fonlar hakkında bilgiler alarak gerçekleştirebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Fon Riskleri

Bireysel emeklilik için yapacağınız fon yatırımlarında bulunan riskleri yine size sunulan seçenekler arasından tercih edeceksiniz.

  • Düşük riskli yatırım; yani en garanti yollarla yatırımlar yapılarak, daha az ama kesin bir geri dönüşe imza atılabilir. Bu düşük riskli fonlar içerisinde; bono fonu, tahvil bono, katkı fonu ve istikrarlı fon gibi fon tercihleri yapabilirsiniz.
  • Orta riskli fonlar içerisinde kamu dış borç fonları bulunmaktadır. Bunlar arasında ise dengeli fon, dinamik esnek fon, altın fonu gibi seçenekler bulunmaktadır.
  • Yüksek riskli fonlar ise getirisi çok, ancak büyük kazançlar olduğu gibi büyük kayıplarda elde ettirebilir. Yüksek riskli fonlar içerisinde ise hisse fon, atak fon, grup hisse fonu gibi fonlar bulunmaktadır. Bireysel emeklilik fon riskleri bu şekilde 3’e ayrılarak gösterilebilir.

Anlatımda bulunmuş olduğumuz yatırım yöntemleri tavsiye amaçlı değil, tamamen bilgilendirme amacı ile yayımlanmıştır. Yapacağınız hiç bir işlem sayfamız ile ilişkilendirilemez ve bireysel davranışlarınıza örnek teşkil eder. Anlatılan yazıya ilişkin eklemek ya da düzeltmek istediğiniz her türlü konuyu, bizimle paylaşmanızı rica ederiz. Paylaşımın yararlı olduğunu düşünüyorsanız, sosyal medya aracılığı ile çevrenize duyurabilirsiniz. Teşekkür eder, saygılarımızı sunarız.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.