BDDK Ne Demek

BDDK Ne Demek

BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu), adından da anlaşılacağı gibi bankaları denetleyen ve yapısal olarak işlevlerini daha düzenli hale gelmesini sağlayan kurumdur. Bankaların en uygun hizmetlerini, hak sahiplerine sunmalarını amaçlayan ve bu işlemi yaparken herhangi bir haksızlığa maruz kalınmamasını amaçlamaktadır. Bu kurul birinci başkan , ikinci başkan ve beş kurul üyesinden oluşmaktadır. Dilerseniz ”BDDK ne demek ve nedir?” gibi soruları soranlar için konumuzu biraz daha açalım.

BDDK Ne Demek

BDDK Ne Demek

BDDK’nın temel amacı, bankalar arasındaki rekabet şartlarını kontrol altında tutmak ve bu bankaların müşterileri olan hak sahiplerinin yaşayabilecekleri olumsuz ve aleyhlerine gelişebilecek durumlara müdahale etmektir. BDDK’nın temel amaçlarından bir tanesi de, kanun ile belirlenmiş olan bankacılık yasa maddelerini yerine getirilmesini sağlamak ve korumaktır. Bankaların bu yasalar çerçevesinde işlem yapıp yapmadığını denetlemek, eksik veya kanun dışı yapılacak işlemlere müdahale etmektir.

BDDK, bankaların işlemlerini ve düzenlerini denetleme işlemini yaparken, bazı kriterleri göz önünde bulundurarak bu işlemi yapmaktadır. Bu kriterler alt yapı, süreçler ve bankacılık kanunları gibi kriterlerdir. Bu kriterler çerçevesinde bankaların yapacakları ve yaptıkları faaliyetlerini düzenleyerek gerek hak sahipleri, gerekse ülke ekonomisi açısından en verimli ve yararlı hale getirmeyi amaçlar. Bu şekilde banka müşterileri, hak sahipleri ve ekonominin zarar görme riskini minimuma indirgemeyi amaçlar.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, yukarıda da belirttiğimiz gibi birinci başkan ikinci başkan ve beş kurul üyesinden oluşmaktadır. BDDK kamu tüzel kişiliğine haiz bir kurumdur. Diğer bir deyişle kamu hizmeti yapmaktadır. Bankalar ile yaşayacağınız sorunlar hakkında şikayette bulunmak için BDDK resmi sitesini ziyaret edip, bu site aracılığı ile şikayetlerini bildirebilirsiniz.

İletişim adresi olarak İstanbul gösterilmekte ve buradan ulaşılabileceği resmi adresinde belirtilmiş;
Büyükdere Cad. No:106 Şerbetçi İş Merkezi Esentepe Şişli/İSTANBUL

BDDK Ne Demek

BDDK Ne Demek

BDDK Kurul Üyeleri

Sayın Mehmet Ali AKBEN, BDDK Kurul Başkanı olarak şu an görevde bulunan isimdir. Diğer kurul üyeleri ise şu şekilde;

  • İkinci Başkan: –
  • Kurul üyesi: –
  • Olcay TURAN
  • Muhiddin GÜLAL
  • İrfan ÇEVİK
  • Mustafa KORHAN

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu hakkında vermiş olduğumuz bu bilgiler, kurumun resmi yayım organları kaynak alınarak hazırlanmıştır. Banka ve finans kuruluşları hakkında bir çok bilgiye, yine kurumun resmi yayın organları aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca BDDK resmi İnternet adresine giriş yaparak, bilgi edinme hizmetlerinden yararlanma şansına da sahipsiniz. ”BDDK Ne demek, nedir, nerede ve ne iş yapar” içerikli konumuzu bilgi paylaşımı amaçlı yayımladık. Bizlere sormak istediğiniz her türlü soruyu cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Kredibanka.org

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.