Banknot Ne Demek

Banknot Ne Demek

Banknot veya bir çoğumuzun deyimi ile ”Kağıt Para”; İngilizceden gelen Bank ve Note yani, banka ve not kelimelerinin birleşimi olarak bilinmektedir. Banknot sahibine üzerinde yazılı olan ücret miktarının ödenmesini, basan kurum (Darphane) garanti etmektedir. Kağıt para, faizsiz ve yasal bir ödeme aracı olarak kabul edilmektedir. Ayrıca bu banknotlar eskidikçe tedavülden kaldırılır ve yerine yenileri getirilerek, eskileri devlet kurumları tarafından imha edilmektedir. ”Banknot Ne Demek Anlamı Nedir ve ne işe yarar?”

Banknot Ne Demek

Banknot Ne Demek

Para birimi yasasının kabul edilmesinden sonra, yetkili finans kuruluşları tarafından tedavüle çıkarılmıştır. Banknotlar bedel ödeme yükümlülüğüne bağlı olmadığından, bunlar için mal veya hizmet takasına ilişkin bir kanuna bağlı değillerdir. Kağıt olmalarından dolayı, vatandaş tarafından ”Kağıt Para” olarak adlandırılır. Banknot ve metal paralar, nakit (hazır) para olarak kabul görmektedirler.

Banknotun Tarihteki Yeri

Eski kayıtlara göre M.Ö. (Milattan Önce) 118 yılında, Çinlilerin deri para kullandığı ve bir süre bu şekilde yaşanıldığı kayıtlarda geçiyor. ”Kağıt para ilk nerede kullanıldı?” sorusunun cevabı ise, yine Çin’den geliyor. ”İlk Kağıt Para” M.S. (Milattan Sonra) 806 yılında yine Çin’de kullanıldığı kayıtlar arasındadır..

Ticari ve mali alışverişin artması ve hizmet alım, satım işlemlerinin çoğalması ile paraya duyulan ihtiyaçta kendini göstermiştir. Zamanında kullanılan sikke (metal para) paralar ise, sahte para basımı yapanlardan korkulması sebebi ile gitgide popülaritesini yitirmiştir. Özellikle yapılan yüklü miktarlardaki alışverişlerde kullanımı oldukça zor olan sikkeler, banknot paraya geçim sürecini hızlandırmak için yeterli görülmüştür. Kağıt paranın günümüzde hala kullanımının oldukça fazla olması, gerekli olduğunu kanıtlamaya yetmiştir. Gün geçtikçe yerini farklı yöntemlere bırakan banknotlar, çağ değiştikçe tedavülden kalkacak gibi görünüyor. Dilerseniz yeni ödeme yöntemlerine şöyle bir göz atalım;

gibi daha onlarca ödeme yöntemi gelişmeye başlamıştır.

Banknot Ne Demek

Banknot Ne Demek

Gelecek çağlarda bizleri değişen ödeme yöntemleri beklerken, örnek olarak ”PayPal” gösterilebilinir. Şimdilerde bile kullanımı oldukça kısıtlı olsa da, değeri bir hayli fazla görülmektedir. Banknot paranın, ülkelere göre değişen birimlerinin bir kaçı şu şekilde;

Türk Lirası (TL): Türkiye Cumhuriyeti Devleti (T.C.) resmi para birimi olarak kabul edilmektedir.

Dolar (USD): Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kanada (Canada), Avustralya (Australia) gibi ülkeler başta olmak üzere, bir çok ülkenin resmi para birimi olarak kabul edilmiştir.

ABD Doları: Amerika Birleşik Devletleri resmi para birimidir. Ayrıca dünyada ki en çok para rezervine sahip para birimidir.

EURO (AVRO): Avrupa Birliği Ülkelerinin resmi para birimi olarak kabul ettikleri para birimidir. İngiltere (Birleşik Krallık) başta olmak üzere İsveç, Danimarka, Letonya ve bir kaç ülke hala kendi para birimlerini kullanmaktadır. Dünyada ikinci en büyük para rezervine sahip, para birimidir. Banknot ne demek ve anlamı nedir içerikli konumuzu paylaştık.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.