Bankalara Ceza Verildi Rekor Para Cezası

Rekabet kurumu tarafından bazı bankalara ceza verildi! “Rekabeti ihlal etti” suçlaması ile bazı bankalara para cezası kesildi. Bu finans kuruluşları arasında oldukça tanıdık markalar var. Rekabet kurumu tarafından 13 banka soruşturma sürecine girmişti. Bu kuruluşların bazılarına dikkat çekici cezalar kesildi. Özellikle ing bank ve The Royal Bank of Scotland markaları dikkat çekti. Ceza olarak verilen para miktarları, oldukça dikkat çekici rakamlar.

bankalara ceza verildi

Büyük bankalara para cezası verildi!

Bankalara Ceza Verildi! Kaç Para Kesildi?

Hangi Bankalara ceza verildi?

13 banka kıskaca alındı fakat iki tanesine idari para cezası verildi. Ing bank için “rekabeti ihlal” suçundan kesilen para miktarı 21 milyon 112 bin lira. Aynı ceza işlemi The Royal Bank of Scotland içinde kesildi fakat miktar farklı. The Royal Bank of Scotland için verilen ceza tutarı ise 66 bin 429 lira. Bu iki bankaya verilen idari para cezaları, medya önünde büyük yankı uyandırdı. Özellikle ing cephesinden jet hızında bir itiraz hamlesi bekleniliyor. Gelelim verilen bu para cezalarının sebebine..

Bankalara Neden Ceza Verildi?

Soruşturma tamamlandı fakat dikkat çeken bir paragraf vardı. Soruşturma için kısa tarif; “Finansal işlemlerde ilgili rekabete hassas bilgilerin paylaşılması sureti ile 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesinin ihlal edilip, edilmediğinin anlaşılması” için açıklığını düşünüyoruz. Aslında bu nedenler, kurumsal müşterilere kredi sağlayan bankaların faiz ve vade gibi bilgilerin paylaşıldığı düşünülür olmasıydı.

Bank of Tokyo Mitsubishi İtiraf Etti!

Bu durumun ortaya çıkmasında büyük rol oynayan Bank of Tokyo Mitsubishi, itirafçı olduğu için ceza yemedi. Bu bankanın ceza yememesi, diğer finans kuruluşları için bir fayda sağlamadı. Ayrıca ceza yemeden kurtulan veya ceza yenmesi için herhangi bir gerek duyulmayan bankalar aşağıda gösterilmiştir.

bankalara para cezasi

ING bank para cezası yedi!

Ceza Yemeyen Bankalar ve Finans Kuruluşları

  • Citibank A.Ş.,
  • Deutsche Bank A.Ş.
  • HSBC Bank A.Ş.
  • JPMorgan Chase Bank N.A. Merkezi Columbus Ohio İstanbul Türkiye Şubesi,
  • MerriII Lynch Yatırım Bank A.Ş.
  • Société Générale (S.A.) Paris Merkezi Fransa İstanbul Türkiye Merkez Şubesi,
  • Standard Chartered Yatırım Bankası Türk A.Ş.
  • Sumitomo Mitsui Banking Corporation,
  • (TEB) Türk Ekonomi Bankası A.Ş.
  • UBS AG.

Yukarıda verilen bilgiler sabah’ın haberine göre hazırlanmıştır. Rekabet kurumunun bankalara ceza vermesi, haber niteliğinde yazılmıştır.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.