Bankalar Ne Kadar Kredi Veriyor

Günümüzde çeşitli ihtiyaçlardan dolayı çoğu insan kredi çekme yoluna başvuruyor. Kredi almak isteyen kişilerin ise gelir durumları ve hangi türde kredi almak istediklerine göre bankalar tarafından bir limit belirleniyor. Bankalar tarafından kredi çekmek isteyen kişilere Konut, Taşıt ve İhtiyaç başlıkları altında 3 farklı kredi türü sunuluyor. Kişilerin ise ihtiyaçlarına uygun krediyi seçerek aylık gelirleri üzerinden alabilecekleri kredi limitleri hesaplanıyor.

Gelire Göre Ne Kadar Alınır

Bankaların büyük bir kısmı kişilerin gelirlerini dikkate alarak Para veriyor. Ancak kredilerde yapılacak ödeme miktarları, bankaların vereceği ödeme miktarını daha fazla etkiliyor. Yani asgari ücretle çalışan bir kişiden maaşının %30 veya %40 oranında ödeme yapması bekleniyor. Ancak asgari ücretli çalışan kişiler maaşlarının %50 veya %60 gibi bir kısmını ödeyebileceklerini söylediklerinde bankalar daha fazla ödeme yapabiliyor. Bu nedenle de kişilerin alacakları kredinin türü ve ödeme miktarlarına göre bankalar miktarı düşürebiliyor ya da yükseltebiliyor.

En Fazla Ne Kadar Kredi Alabilirim

Bu hizmetler Konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi olarak sunuluyor. Kişilerin çekecekleri kredi türüne göre alabilecekleri maksimum limitler değişiklik gösterebiliyor.

Ne Kadar Konut Kredisi Alabilirim?

Talebiniz, ‘’Konut Kredisi’’ olursa, en düşük faizli ve en uzun vadeli seçeneklerden yararlanabilirsiniz. Ödeme gücünüze ve seçtiğiniz evin ekspertiz raporuna göre verilecek olan kredinizin miktarı almak istediğiniz evin %75’i kadar olacaktır. Yani ne kadar para alabileceğiniz, seçtiğiniz evin fiyatı ile doğru orantılı olacaktır. 200 bin TL olan bir evi seçmişseniz alacağınız kredi 150 bin TL civarı olacaktır. Eğer seçtiğiniz ev 400 bin TL ise yine muhtemel alacağınız tutar 300 bin TL olacaktır. Ne kadar alacağınız tamamen sizin ödeme gücünüzle ve alacağınız ev ile alakalı olacaktır.

Faiz oranlarını öğrenmek için yukarıdaki arama butonuna konuyu yazabilirsiniz.

Araç İçin Ne Kadar Alabilirim?

Araç kredisi alacak kişilerin ödeme yapacakları miktar ve vadenin süresi ne kadar alınabileceğini göstermektedir. Kişiler eğer yüksek model bir araç seçmişlerse, bu aracın ödemesini yaparken yüksek miktarları bankaya yatırmalıdırlar. Ancak yüksek araç modeli seçtikleri halde, yüksek ödeme imkanları yoksa bu durumda vadelerini artıracaklardır. Vadesi artan araç kredileri ise yüksek faiz oranlarının ödenmesine neden olmaktadır. Maksimum araç kredisi vadesi 48 ay olduğu için, araç kredisi alacak kişilerin ödeme kapasiteleri alacakları toplam krediyi büyük ölçüde etkileyecektir.

İhtiyaç İçin Ne Kadar Alabilirim?

İhtiyaç kredilerinin ödeme vadesi en fazla 36 ay olmaktadır. Vade süresi azaldıkça uygulanan faiz oranları da düşük olmaktadır. Kişiler ihtiyaç kredisi alacakları zaman ne kadar alabileceklerini vade süresine göre belirlerler. İhtiyaç kredisi alacak olan kişiler ödeme imkanlarına göre toplam miktarlarını artırabilirler.

Puanı Öğrenmek Önemli

Bankalar ne kadar kredi veriyor sorusuna verilecek en net cevap bu olabilir. Bankalara başvuru yapmadan önce mutlaka Findeks skoru öğrenme işlemi yapmanızı tavsiye ederiz. Bilindiği üzere limiti ve faiz oranını en çok etkileyen etken bu olacaktır. Ayrıca banka ya da finans kuruluşunun size onay vermemesine gösterilecek en büyük belge olabilir. Bankacılık sicil kaydı olarak bilinen bu belge, geçmiş ve güncel limitinizi gösterebilir. Bankalar ne kadar kredi veriyor sorusuna cevap vermeye çalıştık. Teşekkür ederiz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.