Bankacıların Maaşları

Dünyanın en gelişmiş sektörlerinden olan bankacılık sektörüne ait çalışan “bankacıların maaşları ne kadar?” Bilgisi bu sektöre yeni giriş yapmayı düşünen herkes için oldukça önemlidir. Çalışan sayısının oldukça fazla olduğu bankacılık sektöründe her zaman iş olanakları bulunmaktadır. Bu sektörde yetişmiş olan elemanların alacakları maaşlar, çalıştıkları kuruma göre ve çalışma potansiyelleri doğrultusunda belirlenmektedir.

Bankacılık sektöründe bulunan her banka, kendi politikası doğrultusunda çalışanlarına maaş ödemektedir. Ancak kamu bankalarında çalışan kişilerin maaşları özel sektörle kıyaslandığında daha yüksek oranlarda maaş aldıkları söylenebilir. Bankalarda işe girerken ilk anda düşük olan maaşlar zaman içerisinde gösterilen performans doğrultusunda artmakta ve kişilerin terfi alma şansı bulunmaktadır.

Banka Çalışanlarının Ortalama Maaşı

Asgari ücretteki artışla birlikte en alt düzey bir bankacının alacağı maaş da 1300 lira seviyesine çıkmıştır. En alt seviye banka çalışanları bazı bankalarda 1500 lira gibi rakamlar alabilmektedir. Maaşlarda yıllık %10 civarında artış gösteren bankacılık sektöründe kimi özel bankaların bazı çalışanları kamu sektörü çalışanlarından yüksek rakamlar alabilmektedir. Bazı bankalar elde ettikleri kar marjının belli bir bölümünü çalışanlarıyla paylaşma yoluna gidebilmektedirler. Bu gibi durumlarda 1500 lira olan en alt seviye çalışan maaşı 1700 lira civarına yükselmektedir. Bunları hesaba katarak ortalama bir bankacının maaşı 1750 lira gibi rakamlardan başlamakta ve kademesine göre 21 bin lira gibi rakamlara ulaştığını söyleyebiliriz.

Bankacılıkta Bölge ve Şube Koordinatörü Maaşları
Bankacılık sektöründe en yüksek maaşları bölge ve şube koordinatörleri almaktadırlar. Bu pozisyonda çalışan bir kişi 16 bin lira ile 22 bin lira arasında değişen maaş oranlarını alabilmektedir.

Banka Şube Müdürü Maaşı
Banka şube müdürleri bölge ve şube koordinatörlerinden sonra en yüksek maaşları alan banka çalışanlarıdır. Şube müdürü olarak bankada çalışan bir kişi 7 bin 100 lira ile 15 bin 200 lira arasında bir maaş almaktadır.

Banka Müfettiş, İç denetçi, Uzman Yardımcısı Maaşları
Bankalarda bu pozisyonlardan birinde çalışan kişiler 2 bin 600 lira ile 6 bin 100 lira arasında maaş almaktadırlar. Bu konuma ulaşmak için yoğun bir performans sergilemek gerekmektedir.

Bireysel Müşteri Temsilcisi Maaşları
Bankalarda çalışan gişe görevlileri 1500 lira ile 2 bin lira arasında bir maaş almaktadırlar. Genellikle bireysel müşteri temsilcileri gişe görevlisi maaşlarından 200 ile 250 lira gibi rakamlarda daha yüksek maaşlar almaktadırlar. Kimi bankalarda bireysel müşteri temsilcileri gişe görevlilerinden 600 ile 800 lira gibi rakamlarda daha yüksek maaş alabilmektedir.

Bankalar kategorisine giriş yaparak, diğer banka ve finans kuruluşları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bankacıların Maaşları 2016 yılı için ortalama veriler gösterilmiştir. Bu sayfada geçen tüm veriler, bilgi paylaşımına yönelik olarak hazırlanmıştır. Güncel Banka Çalışanlarının Maaşları hakkında detaylı ve en doğru bilgiyi, bankalara ait ilgili kişiler verebilirler. Teşekkür ederiz ve saygılar sunarız.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.