Banka Sicil Affı Geliyor

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından kabul gören torba yasanın 25. maddesine göre; borcunu 6 ay içinde ödeyen ya da yapılandırılan kişilerin bankalarda bulunan kötü sicil kayıtları silinecek. Yani kara liste‘de adı olanlara müjde gibi haber. Banka sicil affı geliyor!

Gümrük ve Ticaret Bakanı sayın “Bülent TÜFENKÇİ” katılmış olduğu bir toplantı sonrası, 2017 sicil affı ile alakalı yapmış olduğu açıklamalarla gündemi olumlu yönde etkiledi.

Kredi banka sicil affı, kara listeye düşmüş ve bankalardan kredi ya da kredi kartı alamayan kredi notu düşük bireyler için önemli bir husustur.

sicil affi ne zaman

Nitekim ülkemiz ve dünya çapında düşük banka puanı nedeniyle, bankacılık hizmetleri alamayan bir çok kişi bulunuyor. Vatandaşın “bu liste” içerisinde yer alması, yaşam tarzlarını olumsuz yönde etki edebiliyor. Mali sıkıntılar çeken bir çok kişi, banka ve finans kuruluşlarının kapısını çalıyor. Bankalar müşterilerinin “Nakit Para” ihtiyaçlarını, genelde kredi ve kredi kartları ile çözüme ulaştırıyor. Tabi alınan bu hizmetlerin geri ödemeleri gerçekleşmediği zaman ya da gecikince, bireysel KKB siciline olumsuz etki ediyor. Yaşanan bu olayın daha ileri seviyesi ise, kişi kara listeye giriyor. Kara listeye girenlerin bir daha herhangi bir banka ya da finans kuruluşundan hizmet almaları imkansız hale gelebiliyor. Peki “Bireysel ya da Ticari (Kurumsal) 2017 banka sicil affı ne zaman gelecek?”

KKB Kredi Sicil Affı Ne Zaman Geliyor?

Gümrük ve Ticaret Bakanı tarafından yapılan açıklamada “2017 banka sicil affı yasa tasarısı komisyondan geçti ve genel kurula, meclisin açılışı sonrası Maliye Torbası içerisinde geleceği açıklandı”. Bu affın gelmesi ile birlikte bankalardan herhangi bir bankacılık hizmeti (Konut, Taşıt ve Bireysel İhtiyaç Kredisi, Kredi Kartı) hizmetleri alamayan 12 buçuk milyon esnaf ve işveren vatandaşın yüzü gülecek.

2017 yılından itibaren “Bireysel ihtiyaç kredisi ve kredi kartı” kullanan, özellikle esnaf ve işverenlerin kara liste durumlarını ortadan kaldırmak hedefleniyor. Bu yasa ile birlikte bankacılık hizmetleri (kredi, kredi kartı, vb.) alarak mağdur olan esnaf, işveren, tacir ve vatandaşlar için temiz bir sayfa hedefleniyor. Bankalara Borç Yapılandırması yaparak, bu tür bir husustan en iyi şekilde yararlanılması temenni ediliyor.

banka sicil affi

Sicil affından yararlanma şartları içerikli konumuzu okuyup, şartlar ve koşullar hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz konuyu okuyanlar “KKB sicil affı ne zaman başlayacak ve ne zaman kabul edilecek” sorularına cevap niteliği taşımadığını bilmelidir. Gazeteler ve emektar gazete muhabirlerinin katkısı, yazı ve sayfamızda büyüktür. Bu sebepten onlara vermiş oldukları emeklerine dolayı şükranlarımızı sunarız.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.